برگ بو

برگ بو

بررسی اجمالی خواص برگ بو


برگ بو یک گیاه است. یونانیان با تاج گذاری قهرمانان خود با تاجهایی از جنس گیاه برگ بو این گیاه را معروف کردند. علاوه بر استفاده تزئینی، از برگ و روغن این گیاه به منظور مصارف دارویی استفاده می کنند.

این گیاه برای درمان سرطان و نفخ مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این برگ بو باعث تحریک جریان صفراوی و ایجاد عرق نیز می شود.

بعضی از مردم برای درمان شوره سر آن را به پوست سر ماساژ می دهند. همچنین مصرف موضعی آن برای کنرل درد، به خصوص عضلات و درد مفصلی (روماتیسم) کاربرد دارد.

با استفاده از میوه و روغن این گیاه بر روی پوست می توان جوشهایی که رد اثر فولیکول عفونی شده مو به وجود می آیند را درمان کرد.

دامپزشکان از پودر برگ بوبه عنوان پماد استفاده می کنند.

برگ بو به عنوان چاشنی در آشپزی و در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود.

در صنعت، روغن آن در لوازم آرایشی، صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

برگ بو حاوی مواد تشکیل دهنده ای است که ممکن است باعث خواب آلودگی شود و ممکن است دارای اثرات ضد قارچی و ضد باکتریایی باشد.

موارد استفاده برگ بو


اطلاعات ناکافی:

 • دیابت. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده دوبار در روز برگ بو خرد شده همراه با دارو های ضد دیابت می تواند سطح قند خون قبل از غذا، میزان کلسترول، LDL (کلسترول بد) و چربی خون به نام تری گلیسیرید را در افراد کاهش دهد. همچنین به نظر می رسد برگ بو فارس بتواند سطح HDL (کلسترول خوب) را در افراد دیابتی افزایش دهد.
 • سرطان.
 • نفخ.
 • تحریک جریان صفراوی.
 • عرق کردن
 • شوره سر، هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شود.
 • درد مفصلی و عضلانی (روماتیسمی)، هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شود.
 • آکنه. هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شود.
 • سایر شرایط.

شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی برگ بو برای این موارد استفاده لازم است.

عوارض جانبی برگ بو


برگ بو و روغن آن در مقادیر غذایی برای بسیاری از افراد احتمالا بی خطر است. مصرف خوراکی برگ بوی آسیاب شده در مقادیر دارویی و به صورت کوتاه مدت امکان دارد بی خطر باشد. اگر از برگ بو در به صورت آسیاب نشده استفاده می کنید قبل از میل کردن غذا آن را از غذا خارج کنید. مصرف خوراکی کل برگ به صورت دست نخورده احتمالا خطرناک است. بدن نمی تواند برگ آسیاب نشده را هضم کند، بنابراین در حین عبور از سیستم گوارشی به صورت دست نخورده باقی می ماند. این بدان معنی است که می تواند منجر به انسداد گلو شود یا  روده را سوراخ کند.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی:  اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن این گیاه در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. پس بهتر است جانب احتیاط را رعایت و از مصرف آن اجتناب کنید.

دیابت: احتمالا برگ بو در روند کنترل قند خون  دخیل است. در صورت مصرف همزمان این گیاه و داروهای ضد دیابتی باید قند خون فرد پایش شود.

عمل جراحی: برگ بو باعث سرکوب دستگاه عصبی مرکزی می شود. این نگرانی وجود دارد که در صورت مصرف همزمان این گیاه با داروهای بیهوش کننده و دیگر داروهایی که حین و یا پس از جراحی استفاده می شوند، سرکوب دستگاه عصبی مرکزی شدت یابد. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده مصرف برگ بو به عنوان دارو را قطع کنید.

تداخلات برگ بو


تداخلات جدی. این داروها را همزمان مصرف نکنید:

 • مسکن ها (داروهای نارکوتیک).
  بدن برای دفع داروهای مسکن آنها را تجزیه می کند. برگ بو می تواند باعث کاهش سرعت تجزیه شدن بعضی از داروهای مسکن می شود؛ در نتیجه ممکن است اثرات و عوارض جانبی این داروها افزایش یابد.
 • داروهای آرام بخش (سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی)
  برگ بو باعث خواب آلودگی و گیجی می شود. تجویز همزمان این گیاه با داروهای آرام بخش می تواند باعث تشدید خواب آلودگی شود.

مقدار مصرفی مجاز برگ بو


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر درنا دوانی
دکتر درنا دوانی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲