علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)

علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)

علف اسکوربوت (SCURVY GRASS) یک نوع گیاه است که از برگ و قسمت های گلدهی آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

در گذشته ملوانان علف اسکوربوت گیاه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری به نام اسکوروی (scurvy) استفاده می کردند. نام این گیاه نیز از این قضیه الهام گرفته است. بیماری اسکوروی وقتی به وجود می آید که به اندازه کافی ویتامین ث در بدن وجود نداشته باشد (کمبود ویتامین ث). ویتامین ث در میوه های خانواده مرکبات یافت می شوند. کمبود ویتامین ث مشکلی شایع میان ملوانانی بود که وقتی در دریا بودند، دسترسی به میوه تازه نداشتند.

مردم از این گیاه برای کمبود ویتامین سی، نقرس، آرتروز، درد شکم و احتباس آب استفاده می کنند. همچنین به عنوان عامل تصفیه کننده خون استفاده می شود.

بعضی از مردم این گیاه را مستقیما بر روی مناطق تحت تاثیر قرار گرفته پوست در حساسیت های پوستی، زخم های دهانی (آفت) و بیماری های لثه استفاده می کنند.

علف اسکوربوت (با نام علمی Cochlearia officinalis) به اسم watercress نیز شناخته می شود. مراقب باشید از لحاظ نوشتاری این گیاه با watercress (با نام علمی Nasturtium officinale) اشتباه گرفته نشود. می توانید با توجه به این ویژگی که گل های علف اسکوربوت عطر و مزه قوی هنگام مالش دارند، این دو گیاه را از یکدیگر تشخیص دهید.

 

چگونه عمل می کند؟

این گیاه حاوی غلظت بالای از ویتامین ث می باشد. همچنین ممکن است علیه باکتری ها اثرگذار بوده و همچنین به عنوان یک ملین عمل کند.

اطلاعات ناکافی برای:

  • کمبود ویتامین ث
  • نقرس
  • آرتروز
  • درد شکم
  • حساسیت های پوستی، وقتی مستقیما بر روی قسمت آسیب دیده قرار داده شود.
  • بیماری های لثه، وقتی مستقیما بر روی قسمت آسیب دیده قرار داده شود.
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
سیدمحمود حیدری