علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)

علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)

بررسی اجمالی خواص علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)


علف اسکوربوت (SCURVY GRASS) یک نوع گیاه است که از برگ و قسمت های گلدهی آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

در گذشته ملوانان علف اسکوربوت گیاه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری به نام اسکوروی (scurvy) استفاده می کردند. نام این گیاه نیز از این قضیه الهام گرفته است. بیماری اسکوروی وقتی به وجود می آید که به اندازه کافی ویتامین ث در بدن وجود نداشته باشد (کمبود ویتامین ث). ویتامین ث در میوه های خانواده مرکبات یافت می شوند. کمبود ویتامین ث مشکلی شایع میان ملوانانی بود که وقتی در دریا بودند، دسترسی به میوه تازه نداشتند.

مردم از این گیاه برای کمبود ویتامین سی، نقرس، آرتروز، درد شکم و احتباس آب استفاده می کنند. همچنین به عنوان عامل تصفیه کننده خون استفاده می شود.

بعضی از مردم این گیاه را مستقیما بر روی مناطق تحت تاثیر قرار گرفته پوست در حساسیت های پوستی، زخم های دهانی (آفت) و بیماری های لثه استفاده می کنند.

علف اسکوربوت (با نام علمی Cochlearia officinalis) به اسم watercress نیز شناخته می شود. مراقب باشید از لحاظ نوشتاری این گیاه با watercress (با نام علمی Nasturtium officinale) اشتباه گرفته نشود. می توانید با توجه به این ویژگی که گل های علف اسکوربوت عطر و مزه قوی هنگام مالش دارند، این دو گیاه را از یکدیگر تشخیص دهید.

 

چگونه عمل می کند؟

این گیاه حاوی غلظت بالای از ویتامین ث می باشد. همچنین ممکن است علیه باکتری ها اثرگذار بوده و همچنین به عنوان یک ملین عمل کند.

موارد استفاده علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)


اطلاعات ناکافی برای:

  • کمبود ویتامین ث
  • نقرس
  • آرتروز
  • درد شکم
  • حساسیت های پوستی، وقتی مستقیما بر روی قسمت آسیب دیده قرار داده شود.
  • بیماری های لثه، وقتی مستقیما بر روی قسمت آسیب دیده قرار داده شود.
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)


اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن این گیاه وجود ندارد. مصرف در مقادیر زیاد و به صورت خوراکی می تواند عارضه های معده و روده ای ایجاد کند. همچنین در مصرف موضعی می تواند حساسیت های پوستی ایجاد کند.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی درباره ی مصرف این گیاه هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

تداخلات علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

  • تداخل با لیتیوم:

علف اسکوربوت ممکن است اثراتی مشابه داروهای ادرارآور داشته باشد. استفاده از این گیاه ممکن است باعث کاهش دفع لیتیوم از بدن شده و باعث شود غلظت لیتیوم در بدن بالا رود که در نتیجه ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد شود. اگر در حال مصرف لیتیوم هستید، قبل از مصرف این گیاه با ارائه دهنده خدمات بهداشتیان مشورت کنید. دوز مصرفی لیتیمتان ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

مقدار مصرفی مجاز علف اسکوربوت (SCURVY GRASS)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری