s_آدنوزیل متیونین

s_آدنوزیل متیونین

بررسی اجمالی خواص s_آدنوزیل متیونین


S_آدنوزیل متیونین مولکولی است که به طور طبیعی در بدن شکل می گیرد. همچنین می توان آن را در آزمایشگاه ساخت. این ماده در تشکیل،فعال سازی یا تجزیه سایر مواد شیمیایی موجود در بدن از جمله هورمون ها ، پروتئین ها ، فسفولیپیدها و داروهای خاص دخیل است.

S_آدنوزیل متیونین از سال 1999 به عنوان مکمل رژیم غذایی در ایالات متحده موجود است ، اما از سال 1979 در ایتالیا ، از سال 1985 در اسپانیا و از سال 1989 در آلمان به عنوان داروی تجویز شده استفاده می شود.

مصرف s_آدنوزیل متیونین به روش خوراکی

 • S_آدنوزیل متیونین به صورت خوراکی برای افسردگی ، اضطراب ، بیماری های قلبی ، فیبرومیالژیا ، درد شکم ، استئوآرتریت ، بورسیت ، تاندونیت ، درد مزمن کمر ، بیماری آلزایمر ، کند کردن روند پیری ، سندرم خستگی مزمن  ، بهبود عملکرد ذهنی،بیماری های کبدی و بیماری پارکینسون استفاده می شود.
 • همچنین از این مکمل برای اختلال کمبود توجه-بیش فعالی ، ام اس ، آسیب نخاعی ، تشنج ، سردرد میگرنی ، مسمومیت با سرب ، برای تجزیه   بیلی روبین در بدن یا برای کمک به اختلالات مرتبط با ساخت ماده شیمیایی به نام پورفیرین یا پیش سازهای آن استفاده می شود. .
 • برخی از خانمها این مکمل را از به صورت خوراکی برای سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و یک شکل شدیدتر از PMS به نام اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD) مصرف می کنند.

مصرف s_آدنوزیل متیونین به روش وریدی

 • SAMe به صورت داخل وریدی (IV) برای افسردگی ، استئوآرتریت ، اختلالات سیستم عصبی مرتبط با ایدز ، فیبرومیالژیا ، بیماری کبدی ، سیروز و برای اختلال کبدی که در خانمهای باردار رخ می دهد به نام کلستاز داخل مغزی استفاده می شود.
 • SAMe به صورت انفوزیون وریدی سریع برای فیبرومیالژیا ، افسردگی و بیماری آلزایمر تزریق می شود.

مکانیزم اثر s_آدنوزیل متیونین

بدن از S_آدنوزیل متیونین برای ساخت مواد شیمیایی خاصی استفاده می کند که در درد ، افسردگی ، بیماری کبد و سایر شرایط نقش دارند. به افرادی که بدنشان S_آدنوزیل متیونین کافی را، به طور طبیعی تولید نمی کند ممکن است  مکمل S_آدنوزیل متیونین به عنوان کمکی بدهند.

موارد استفاده s_آدنوزیل متیونین


s_آدنوزیل متیونین ممکن است در موارد زیر موثر باشد:

 افسردگی:به نظر می رسد مصرف SAMe به صورت خوراکی ،تزریقی  باعث کاهش علائم افسردگی شدید می شود. مطالعات متعددی نشان داده اند كه مصرف SAMe به صورت خوراکی می تواند مفید باشد و به همان اندازه مؤثر است كه بعضی از داروهای تجویز شده برای افسردگی (داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای) استفاده می شوند. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف SAMe به صورت خوراکی ممکن است برای افرادی که پاسخ خوبی به داروی ضد افسردگی ندارند ، مفید باشد.

به نظر می رسد که دادن SAMe به صورت انفوزیون یا  تزریق وریدی سریع ، افسردگی را به همان میزان بهبود می بخشد که برخی از داروهای تجویزی برای افسردگی استفاده می شوند. اما دوزهای پایین ( 100-200 میلی گرم) ممکن است در افرادی که دچار افسردگی خفیف تا متوسط ​​می شوند درجات افسردگی را در هنگام تزریق بهبود ندهند. SAMe بدون نظارتیک متخصص نباید در کنار داروی ضد افسردگی تجویز شود.

آرتروز: به نظر می رسد مصرف SAMe به صورت خوراکی  مانند آسپیرین و داروهای مشابه برای کاهش علائم آرتروز کار می کند. اما برای شروع درمان به زمان بیشتری نیاز است(دو برابر بیشتر). اکثر مبتلایان به ورم مفاصل برای داشتن حس بهتر باید حدود یک ماه از SAMe استفاده کنند.

s_آدنوزیل متیونین احتمالادر موارد زیر موثر باشد:

 علائم مشکلات عصبی مرتبط با ایدز: مصرف SAMe به صورت داخل وریدی ( IV) برخی علائم ناشی از ایدز مربوط به مشکلات عصبی را بهبود می بخشد.

سیروز:بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف SAMe  به صورت خوراکی یا به صورت داخل وریدی (IV) عملکرد کبد را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی یا سیروز بهبود می بخشد. اما برخی تحقیقات نشان می دهد که دادن SAMe به صورت وریدی بعد از عمل، خطر ابتلا به اختلال عملکرد کبدی خفیف را در بیماران مبتلا به سیروز که تحت عمل جراحی کبد قرار می گیرند ، کاهش نمی دهد.

فیبرومیالژیا: برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف SAMe به صورت خوراکی علائم فیبرومیالژیا را بهبود می بخشد. با این حال ، شواهد در مورد استفاده از SAMe  به صورت داخل وریدی برای فیبرومیالژیا مغایر است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است علائمی مانند درد و تعداد نقاط حساس را کاهش دهد ، در حالی که تحقیقات دیگر نشان می دهد که اینگونه نیست.

کلستاز کبدی(وضعیتی که در آن جریان صفرا از کبد کند یا مسدود است):به نظر می رسد کوتاه مدت مصرف SAMe  به صورت خوراکی یا داخل وریدی به کاهش علائم کلستاز  کمک می کند. این حالت می تواند در اثر بیماری حاد یا مزمن کبدی و همچنین بارداری ایجاد شود. به نظر می رسد SAMe علائمی مانند خارش ، خستگی و علائم آسیب کبدی را کاهش می دهد. به نظر می رسد که در زنان مبتلا به کلستاز داخل رحمی در دوران بارداری ، استفاده از این مکمل جلوی تولد زودرس جنین را بهتر از داروهای تجویز شده (که بتا-میمیتیکس نام دارند) می گیرد. اما به نظر نمی رسد SAMe علائم کلستاز داخل کبدی را بهتر از یک داروی  اوسودئوکسی کولیک اسید کاهش دهد.

اختلال عملکرد جنسی: تحقیقات نشان می دهد که مصرف SAMe به صورت خوراکی به همراه داروهای ضد افسردگی که یکی از عوارض آنها اختلال عملکرد جنسی در مردان است باعث بهبود این عارضه در مردان مبتلا به افسردگی می شود.

شواهد کافی جهت مصرف s_آدنوزیل متیونین در موارد زیر موجود نیست و مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد نیاز است: 

 بیماری کبدی مرتبط با الکل: شواهد در مورد تأثیر SAMe در بیماری کبدی مرتبط با الکل مغایر است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف SAMe  به صورت خوراکی یا به صورت داخل وریدی (IV) برخی از علائم مرتبط با بیماری کبد مانند زردی و تورم مچ پا را کاهش می دهد. با این حال ، این آزمایش روی برخی از تست های عملکرد کبد تأثیر نمی گذارد یا باعث کاهش مرگ یا عوارض در افراد مبتلا به بیماری کبد مرتبط با الکل نمی شود.

اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD): تحقیقات در مورد اثرات SAMe در مبتلایان به ADHD مشخص نیست. تحقیقات اولیه نشان می دهد که SAMe ممکن است علائم ADHD را در بزرگسالان کاهش دهد. با این حال ، تحقیقات دیگر نشان می دهد که این علائم را بهبود نمی بخشد.

درد شکمی که دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد (درد عملکردی شکم): تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف روزانه مولتی ویتامین و SAMe به صورت خوراکی ممکن است باعث کاهش درد معده در کودکان با درد شکمی عملکردی شود. اما به نظر نمی رسد که درد را به طور کامل از بین ببرد.

سندرم گیلبرت: افراد مبتلا به سندرم گیلبرت مقدار کمتری از پروتئین دارند که به طور معمول به تجزیه مواد شیمیایی بنام بیلی روبین کمک می کند. در نتیجه بیلی روبین بیش از حد برای بدن ایجاد می شود. این می تواند منجر به زردی یا علائم دیگر شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف SAMe  به صورت خوراکی یا داخل وریدی (توسط IV) ممکن است به تجزیه بیلی روبین در مبتلایان به سندرم گیلبرت کمک کند.

هپاتیت: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف SAMe  به صورت خوراکی یا به صورت داخل وریدی باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به هپاتیت می شود. اما بیشتر این مطالعات کوچک و با کیفیت پایین بودند.

اسکیزوفرنی: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که SAMe ممکن است باعث کاهش رفتار پرخاشگرانه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شود.

عفونت خونی (سپسیس): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف SAMe به همراه داروی سولودکسید میزان زمان لازم برای بهبودی از عفونت سپتیک را کاهش می دهد.

ترک سیگار: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف SAMe به صورت خوراکی به ترک سیگار افراد کمک نمی کند.


سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی s_آدنوزیل متیونین دارند:

 • بیماری قلبی
 •  اضطراب
 •  تاندونیت
 • کمردرد مزمن
 •  افزایش هوش
 •  سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
 •  اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی (PMDD)
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)
 •  مولتیپل اسکلروزیس(ام اس)
 • آسیب نخاعی
 •  تشنج
 • سردردمیگرنی
 •  مسمومیت

 

عوارض جانبی s_آدنوزیل متیونین


SAMe وقتی که به صورت خوراکی، داخل وریدی (IV) یا در صورت تزریق به صورت  سریع  و در دوزهای مناسب احتمالا بی خطر است.

بعضی اوقات به خصوص در دوزهای بالاتر  می تواند باعث نفخ ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، خشکی دهان ، سردرد ، بی خوابی خفیف ، بی اشتهایی ، تعریق ، سرگیجه و عصبی شدن  شود. همچنین می تواند برخی از افراد مبتلا به افسردگی را دچار اضطراب کند.


توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری: SAMe وقتی که به صورت داخل وریدی ( IV) در کوتاه مدت در سه ماهه سوم بارداری تجویز می شود احتمالا بی خطر است. دوز 800 میلی گرم از SAMe برای 14-20 روز به صورت داخل وریدی  بدون عوارض جانبی استفاده شده است. در مورد ایمنی در مصرف دوزهای بالاتر از SAMe برای مدت زمان طولانی تر یا در سه ماهه اول بارداری ، اطلاعات موثقی وجود ندارد.بنابراین بهتر است از استفاده آن خودداری کنید.

شیردهی: در مورد ایمنی مصرف SAMe اطلاعات کافی در دوران شیردهی وجود ندارد.بهتر است از استفاده آن خودداری کنید.

کودکان: SAMe وقتی به صورت خوراکی یا داخل وریدی ( IV) در کودکان در کوتاه مدت استفاده شود ایمن است.

اختلال دوقطبی: استفاده از SAMe باعث می شود افراد مبتلا به اختلال دو قطبی بیماریشان به افسردگی و مانیا تبدیل شوند.

اختلال ارثی به نام سندرم Lesch-Nyhan:  ممکن است علائم سندرم Lesch-Nyhan را بدتر کند.

بیماری پارکینسون: SAMe ممکن است علائم پارکینسون را بدتر کند.

جراحی: SAMe ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد. این اتفاق می تواند در عمل جراحی اختلال ایجاد کند. حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده ، مصرف SAMe را قطع کنید.

 

تداخلات s_آدنوزیل متیونین


تداخلات شدید: از مصرف این ترکیب دارویی اجتناب کنید:


داروهای ضد افسردگی:SAMe یک ماده شیمیایی مغز به نام سروتونین را افزایش می دهد. برخی از داروهای ضد افسردگی باعث افزایش سروتونین مغز نیز می شوند. مصرف SAMe به همراه این داروها برای افسردگی ممکن است سروتونین را بیش از حد افزایش داده و عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب ایجاد کند. اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید ، از SAMe استفاده نکنید.

برخی از این داروها برای افسردگی عبارتند از: فلوکستین، پاروکستین، سرترالین،آمی تریپتیلین،کلومیپرامین ، ایمی پرامین 
داروهای ضد افسردگی MAOIs:
SAMe سروتونین را در مغز افزایش می دهد. برخی از داروهایی که برای افسردگی استفاده می شوند باعث افزایش سروتونین نیز می شوند. مصرف SAMe به همراه این داروهای مورد استفاده برای افسردگی ممکن است باعث ایجاد سروتونین بیش از حد در بدن و عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب شود. برخی از این داروهای مورد استفاده برای افسردگی عبارتند از: فنلزین، ترانیل سیپرومین.


تداخلات حد متوسط: در خصوص مصرف این ترکیب دارویی هوشیار باشید:

دکسترومتورفان:SAMe می تواند روی یک ماده شیمیایی مغز بنام سروتونین تأثیر بگذارد. دکسترومتورفان  نیز می توانند روی سروتونین تأثیر بگذارند. مصرف SAMe به همراه دکسترومتورفان ممکن است باعث ایجاد سروتونین بیش از حد در مغز و عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب شود. اگر از دکسترومتورفان  استفاده می کنید ، به صورت همزمان از SAMe استفاده نکنید.

لوودوپا :لوودوپا برای بیماری پارکینسون استفاده می شود. SAMe می تواند از نظر شیمیایی لوودوپا را در بدن تغییر داده و اثر بخشی لودوپا را کاهش دهد. مصرف SAMe به همراه لوودوپا ممکن است علائم بیماری پارکینسون را بدتر کند. در صورت مصرف لوودوپا ، از SAMe استفاده نکنید.

مپریدین:SAMe یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین را افزایش می دهد. مپریدین همچنین می تواند باعث افزایش سروتونین در مغز شود. مصرف SAMe به همراه مپریدین  ممکن است باعث ایجاد سروتونین بیش از حد در مغز و عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب شود.

پنتازوسین:SAMe یک ماده شیمیایی مغز به نام سروتونین را افزایش می دهد. پنتازوسین نیز سروتونین را افزایش می دهد. مصرف SAMe به همراه پنتازوسین  ممکن است عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب ایجاد کند. اگر در حال مصرف پنتازوسین هستید ، از SAMe استفاده نکنید.

ترامادول: ترامادول می تواند روی یک ماده شیمیایی در مغز بنام سروتونین تأثیر بگذارد. SAMe همچنین می تواند روی سروتونین تأثیر بگذارد. مصرف SAMe به همراه ترامادول ممکن است باعث ایجاد سروتونین بیش از حد در مغز و عوارض جانبی از جمله گیجی ، لرز ، عضلات سفت و سایر عوارض جانبی شود.

 

مقدار مصرفی مجاز s_آدنوزیل متیونین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .