ساکارومایسس بولاردی

ساکارومایسس بولاردی

بررسی اجمالی خواص ساکارومایسس بولاردی


ساکارومایسس بولاردی (Saccharomyces boulardii) یک نوع مخمر بوده که در واقع نوعی از قارچ می باشد. این مخمر در گذشته به عنوان نوع خاصی از گونه مخمرها شناسایی شده بود اما امروزه متوجه شده اند که در واقع نژادی از ساکارومایسس سرویزیه (Saccharomyces cerevisiae) (یا همان مخمر نان) می باشد. از ساکارومایسس بولاردی به عنوان دارو استفاده می شود.

این مخمر اکثرا برای درمان و جلوگیری از اسهال از جمله نوع عفونی آن مانند اسهال روتاویروس در کودکان، اسهال ناشی از کنترل دستگاه گوارشی توسط باکتری های "بد" در بزرگسالان، اسهال مسافران و اسهال مربوط به تغذیه با لوله (tube feedings) استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری و درمان اسهال ناشی از استفاده آنتی بیوتیک ها کاربرد دارد.

 

چگونه عمل می کند؟

ساکارومایسس بولاردی به اسم "پروبیوتیک‌ها" خوانده می شود. این مخمر یک ارگانیسم دوستانه بوده و به مبارزه علیه بیماری هایی که ناشی از ارگانیسم های دیگر مانند باکتری ها و مخمرهای موجود در دل و روده (سیستم گوارشی) کمک می کند.

موارد استفاده ساکارومایسس بولاردی


احتمالا موثر است برای:

 • اسهال در افرادی که در حال مصرف آنتی بیوتیک هستند: تحقیقات نشان می دهد که این مخمر می تواند در جلوگیری از ابتلا به اسهال در بزرگ سالان و کودکانی که با آنتی بیوتیک ها درحال درمان می باشند، کمک کننده باشذ. از هر 9-13 بیمار در حال مصرف آنتی بیوتیک که در حال درمان با این مخمر هستنذ، یک نفر کمتر به اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک مواجه می شود.
 • اسهال: تحقیقات نشان دهنده این است که این مخمر می تواند برای جلوگیری از بروز اسهال در افرادی که توسط لوله تغذیه می شوند کمک کننده باشد. همچنین می تواند در کاهش مدت زمان دوره بیماری اسهال حاد به اندازه ی 12 ساعت تا 1 روز در نوزادان و کودکانی که از این بیماری رنج می برند، کمک کننده باشد. به نظر می رسد مدت زمان دوره بیماری اسهال در کودکان مبتلا به اسهال مزمن را کوتاه می کند.
 • اسهال روتاویرووس: تحقیقات نشان می دهد که مصرف ساکارومایسس بولاردی توسط نوزادان و کودکان می تواند مدت زمان اسهال ناشی از روتاویرووس را تا 1 روز کاهش دهد.

امکان دارد موثر باشد برای:

 • آکنه: تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مخمر به صورت خوراکی در بهبود ظاهر آکنه کمک کننده می باشد.
 • اسهال ناشی از باکتری کلستریدیوم دیفیسل: به نظر می رسد مصرف این مخمر همراه با آنتی بیوتیک ها در جلوگیری از اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسل در افرادی که سابقه عود مجددا بیماری وجود دارد، از بروز مجدد آن جلوگیری کند. مصرف مخمرها همراه با آنتی بیوتیک ها همچنین به نظر می رسد برای جلوگیری از اولین مراحل (قسمت های) اولیه (first episodes) مربوط به کلستریدیوم دیفیسل کمک کننده باشد. البته متخصصان استفاده از آن را برای جلوگیری از مراحل اولیه توصیه نمی کنند.
 • هلیکوباکتر پیلوری: مصرف ساکارومایسس بولاردی به صورت خوراکی همراه با درمان های استاندارد هلیکوباکتر پیلوری، برای مقابله با این عفونت کمک کننده می باشد. حدودا 12 نفر باید توسط این مخمر درمان شوند تا یک بیمار که در غیر این صورت (عدم مصرف این مخمر) درمان نمی شد، اکنون درمان شود. استفاده از این مخمر همچنین به جلوگیری از عوارض جانبی درمان های استاندارد هلیکوباکتر مانند اسهال و حالت تهوع کمک می کند.
 • اسهال مربوط به ویرووس HIV: به نظر می رسد مصرف این مخمر به صورت خوراکی باعث کاهش اسهال مرتبط با ویروس HIV شود.
 • اسهال مسافران: به نظر می رسد مصرف این مخمر به صورت خوراکی باعث جلوگیری از بروز اسهال مسافران شود.

امکان دارد غیر موثر باشد برای:

 • آسیب به مجاری گوارشی (دستگاه گوارشی) در نوزادان نارس (انتروکولیت نکروتیزی (NEC)): تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مخمر توسط نوزادان نارس از بروز NEC یا مرگ از هر علتی جلوگیری نمی کند.

اطلاعات ناکافی برای:

 • عفونت آمیبی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ساکارومایسس بولاردی به صورت خوراکی همراه با آنتی بیوتیک ها باعث کاهش اسهال و درد شکم در افراد مبتلا به عفونت آمیبی می شود.
 • بیماری کرون: به نظر می رسد استفاده از این مخمر باعث کاهش تعداد دفعات دفع مدفوع در افراد مبتلا به بیماری کرون شود. تحقیقات اولیه همچنین نشان می دهد که مصرف این مخمر همراه با مسالامین (mesalamine) می تواند باعث شود افراد مبتلا به بیماری کرون مدت زمان بیشتری در حالت سلامتی سپری کنند.
 • فیبروز سیستیک: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف این مخمر به صورت خوراکی باعث کاهش عفونت مخمری در دستگاه گوارش افراد مبتلا به فیبروز سیستیک نمی شود.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS): تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مخمر باعث بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به اسهال-غالب یا انواع مختلف IBS شود. اما به نظر نمی رسد که این مخمر بتواند بیشتر علائم IBS از جمله شکم درد، ,وضعیت های اورژانسی و یا نفخ را بهبود ببخشد.
 • زردی در نوزادان: بعضی از نوزادان بعد از تولد به دلیل سطح بالای بیلی روبین مبتلا به زردی می شوند. تجویز این مخمر به نوزادان ترم (term infants) ممکن است باعث جلوگیری از زردی شده و نیاز به نوردرمانی را در تعداد کمی از نوزادان کاهش دهد. اما مشخص نیست که این مخمر بتواند باعث کاهش احتمال خطر ابتلا به زردی در نوزادانی که در معرض خطر این بیماری هستند شود. تجویز این مخمر به نوزادان همراه با نوردرمانی باعث کاهش بهتر (بیشتر) سطح بیلی روبین از نوردرمانی تنها نمی شود.
 • کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی): تحقیقات اولیه نشان می دهد که افزودن مخمر ساکارومایسس بولاردی به روش درمان استاندارد مسالامین (mesalamine) می تواند باعث کاهش علائم در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی) خفیف تا متوسط شود.
 • زخم های دهانی (آفت دهانی)
 • تاول (Fever blisters)
 • کلسترول بالا
 • کهیر
 • عدم تحمل لاکتوز
 • بیماری لایم
 • عفونت مجرای ادراری (UTIs)
 • عفونت مخمری
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این مخمر را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی ساکارومایسس بولاردی


ساکارومایسس بولاردی برای بیشتر افراد وقتی به صورت خوراکی به مدت 15 ماه مصرف شود، احتمالا بی خطر باشد. این مخمر می تواند باعث نفخ در بعضی از افراد شود و به ندرت ممکن است باعث عفونت قارچی شده که می تواند به جریان خون وارد شود و در کل بدن پخش گردد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

کودکان: این مخمر برای کودکان وقتی به صورت خوراکی و به درستی مصرف شود، امکان دارد بی خطر باشد. البته قبل از مصرف این مخمر، اسهال کودک باید توسط متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتمادی درباره ی مصرف این مخمر در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض اطمینان از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

سیستم ایمنی تضعیف شده: نگرانی هایی وجود دارد که مصرف ساکارومایسس بولاردی ممکن است باعث عفونت خونی قارچی شده که به دلیل حضور مخمر در خون می باشد. مشخص کردن تعداد واقعی عوامل عفونت خونی ناشی از این مخمر دشوار می باشد. البته به نظر می رسد احتمال خطر برای افرادی که خیلی مریض هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر باشد. به خصوص در افرادی که از کاتتر استفاده می کنند یا به وسیله لوله تعذیه می شوند یا افرادی که توسط آنتی بیوتیک های مختلف یا آنتی بیوتیک هایی که علیه طیف بزرگی از عفونت ها کار می کنند درمان می شوند، بیشتر در خطر هستند. در بسیاری از موارد، عفونت خونی قارچی از آلودگی کاتتر توسط هوا، سطوح زیست محیطی یا دست های آلوده به ساکارومایسس بولاردی ایجاد می شود.

حساسیت به مخمر: افرادی که به مخمرها حساسیت دارند می توانند به محصولات حاوی این مخمر حساسیت داشته باشند و بهتر است از این محصولات دوری کنند.

تداخلات ساکارومایسس بولاردی


تداخلات جزئی (در صورت مصرف همزمان مراقب باشید):

 • تداخل با داروهایی که برای عفونت های قارچی استفاده می شوند (داروهای ضدقارچی):

ساکارومایسس بولاردی یک نوع قارچ می باشد. داروهایی که برای عفونت قارچی استفاده می شوند برای کاهش قارچ های روی بدن یا درون آن کمک کننده می باشند. مصرف این مخمر همراه با داروهای مصرفی برای عفونت قارچی می تواند باعث کاهش اثر ساکارومایسس بولاردی شود.

مقدار مصرفی مجاز ساکارومایسس بولاردی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری