رزماری

رزماری

بررسی اجمالی خواص رزماری


از برگ رزماری روغن گرفته می شود و در تهیه دارو استفاده می شود. 

رزماری جهت موارد ذیل استفاده می شود: مشکلات هضم، سوزش معده، نفخ، شکایات سنگ کیسه صفرا و کبد،کاهش اشتها، نقرس، سرفه، سردرد، بالا بودن فشار خون، کاهش حافظه ناشی از افزایش سن.

برخی از خانم ها رزماری را جهت افزایش خون ریزی قاعدگی و سقط جنین استفاده می کنند. 

رزماری بصورت موضعی جهت موارد ذیل استفاده می شود: پیشگیری و درمان کچلی، درمان مشکلات گردش خون، دندان درد، اگزمای پوستی، درد عضلانی و مفاصل، میلژیا، درد عصب سیاتیک، درد اعصاب میان دنده ها، ترمیم زخم، حمام درمانی (یا بالنوتراپی: نوعی درمان که در آن کل یا بخشی از بدن را در آب داغ و یخ چندین بار غوطه ور می کنند)، دفع حشرات. 

از رزماری در غذا به عنوان ادویه استفاده می شود. همچنین از برگ و روغن آن در تهیه غذا و نوشیدنی نیز استفاده می شود. 

در صنایع، از روغن رزماری به عنوان عطر در تهیه صابون ها و عطرها استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

با وجود اینکه عملکرد دقیق رزماری مشخص نیست، نشان داده شده است که مصرف موضعی رزماری بر کف سر باعث تحریک پوست و افزایش گردش خون در آن منطقه می شود. 

موارد استفاده رزماری


رزماری ممکن است در موارد زیر موثر نباشد

سقط جنین: مصرف خوراکی رزماری باعث سقط جنین نمی شود. 

شواهد کافی جهت مصرف رزماری در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن می باشد: 

افت عملکرد ذهنی: شواهد اولیه نشان داده اند که مصرف ۷۵۰ میلی گرم پودر برگ رزماری در آب گوجه فرنگی ممکن است باعث افزایش سرعت حافظه در افراد سالم پیر شود. البته مصرف مقادیر بیشتر (تا۶۰۰۰ میلی گرم) به نظر می رسد اثر مخرب بر روی حافظه داشته باشد. همچنین عطر درمانی به کمک رزماری می تواند باعث افزایش کیفیت حافظه شود اما سرعت آن را تغییری نمی دهد. 

ریزش مو: شواهد اولیه نشان داده اند که مصرف روغن رزماری،اسطوقدوس، آویشن و سدار بر روی پوست کف سر باعث تقویت رویش مو می شود. 

استرس: شواهد اولیه نشان داده اند که اثر عطردرمانی به کمک رزماری جهت اضطراب و استرس مشخص نیست. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف روغن رزماری و اسطوقدوس ممکن است باعث کاهش ضربان قلب می شود اما فشار خون را تغییری نمی دهد. سایر تحقیقات نشان داده اند که مصرف روغن رزماری بر روی مچ باعث افزایش فشار و اضطراب در طول مطالعه شده است. 

التهاب مفاصل: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف فرآورده ای به نام رزماری، رازک و الئولنیک اسید به نام (NG440 و Meta050)  می تواند باعث کاهش درد وابسته به التهاب مفاصل شود. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: نفخ، سوهاضمه، افزایش خون ریزی قاعدگی، نقرس سرفه، سردرد، مشکلات کبد و کیسه صفرا، افزایش فشار خون، دندان درد، اگزما. 

 

عوارض جانبی رزماری


مصرف رزماری در مقادیر خوراکی احتمالا بی خطر است. مصرف رزماری در مقادیر دارویی به صورت خوراکی، موضعی و استنشاقی ممکن است در عمده افراد بی خطر باشد. 

البته مصرف خوراکی روغن رقیق نشده رزماری احتمالا خطرناک است.مصرف مقادیر زیاد رزماری می تواند استفراغ، خون ریزی واژن،  عوارض کلیوی، افزایش حساسیت به نور، قرمزی پوست و واکنش های حساسیتی ایجاد کند.  

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی رزماری در مقادیر دارویی در بارداری ممکن است خطرناک باشد. رزماری می تواند باعث تحریک خون ریزی شود و بر رحم تاثیر بگذارد و باعث سقط جنین شود. اطلاعات کافی در خصوص مصرف موضعی رزماری در دوران بارداری موجود نیست. در صورتی که باردار هستید، بهتر است که از مصرف رزماری در مقادیر بیش از مقادیر دارویی اجتناب کنید. 

در صورت شیردهی نیز بهتر است از مصرف رزماری در مقادیر دارویی اجتناب کنید. اطلاعات کافی در خصوص اثرات احتمالی رزماری بر روی نوزاد شیرخوار موجود نیست. 

حساسیت به آسپیرین: رزماری حاوی مواد شیمیایی است که بسیار شبیه آسپیرین می باشد. این ماده شیمیایی سالیسیلات نام دارد که می تواند باعث حساسیت در افراد حساس به آسپیرین شود. 

اختلالات خون ریزی دهنده: رزماری می تواند باعث افزایش خطر خون ریزی و کبودی در افراد مبتلا به اختلال خون ریزی دهنده شود. بنابرین با احتیاط مصرف کنید. 

صرع: رزماری می تواند باعث بدتر شدن شرایط بیماری در افراد مبتلا به صرع شود. از مصرف آن اجتناب کنید

تداخلات رزماری


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخلات رزماری موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز رزماری


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی