باسیلوس کواگولانس

باسیلوس کواگولانس

باسیلوس کواگولانس (Bacillus coagulans) یک نوع باکتری بوده که مشابه لاکتوباسیلوس و پروبیوتیک های دیگر (باکتری هایی که علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و آنتی بیوتیک های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید می‌باشد) به عنوان “باکتری های مفید” استفاده می شود. 

مردم از این باکتری برای انواع اسهال از جمله نوع عفونی آن مانند اسهال ناشی از روتاویرووس در کودکان، اسهال مسافران و اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. این باکتری همچنین برای مشکلات عمومی گوارشی، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری التهابی روده (IBD، بیماری کرون، کوليت اولسراتيو (کولیت زخمی شونده))، یک اختلال روده ای به نام کلستریدیوم دیفیسیل، رشد بیش از حد باکتری های "بد" در افرادی که قسمتی از روده کوچیک آن ها برداشته شده (short bowel syndrome) و عفونت ناشی از زخم هایی که توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می کند، استفاده دارد.

بعضی از مردم از این باکتری برای جلوگیری از عفونت های تنفسی و تقویت سیستم ایمنی استفاده می کنند. همچنین برای جلوگیری از سرطان یا جلوگیری از تشکیل عوامل به وجود آورنده ی سرطان استفاده می شود و فوایدی در اضافه شدن آن ها به واکسن ها برای افزایش اثرگذاری واکسن دیده شده است.

باسیلوس کواگولانس لاکتیک اسید تولید کرده که در نتیجه این باکتری معمولا به اشتباه به جای باکتری‌های اسید لاکتیک مانند لاکتوباسیلوس طبقه بندی می شود. در حقیقت، برخی از محصولات تجاری حاوی باسیلوس کواگولانس به عنوان Lactobacillus sporogenes یا "باکتری اسید لاکتیک تشکیل دهنده اسپور" عرضه می شوند.

برخلاف باکتری های لاکتیک اسید مانند لاکتوباسیلوس یا bifidobacteria، باسیلوس کواگولانس ساختارهای تولید مثلی به نام اسپور تولید می کند. اسپورها در واقع یکی از فاکتورهای مهم برای تمایز بین این باکتری و باکتری های لاکتیک اسید می باشند.

اثر درمانی باسیلوس کواگولانس

اطلاعات کافی درباره ی عملکرد این باکتری در فرآیندهای پزشکی وجود ندارد.

بعضی از تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده شده که این باکتری ممکن است باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی شود و باکتری های زیان آور را کاهش دهد (اما در انسان ها هنوز آزمایشی صورت نگرفته است).

از موارد مصرف باکتری باسیلوس کواگولانس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اسهال، از جمله اسهال ویرووسی در کودکان، اسهال مسافران و اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها
 • مشکلات گوارشی.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 • بیماری التهابی روده (IBD، بیماری کرون، کوليت اولسراتيو (کولیت زخمی شونده)
 • کولیت کلستریدیوم دیفیسیل
 • جلوگیری از رشد باکتری های ناخواسته (مضر)
 • عفونت هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده می شود.
 • عفونت های تنفسی
 • جلوگیری از سرطان
 • تقویت سیستم ایمنی
 • به عنوان افزودنی در واکسن ها برای افزایش اثرگذاری آن ها

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این باکتری را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
سیدمحمود حیدری