کدو تنبل

کدو تنبل

بررسی اجمالی خواص کدو تنبل


از دانه و روغن کدو تنبل جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

از کدو تنبل جهت درمان ناراحتی مثانه، عفونت کلیه، کرم روده، مشکل در ادرار کردن در افراد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود. 

دانه کدو تنبل بو داده شده به عنوان تنقلات استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

ماده موثره موجود در کدو تنبل مدر می باشد و به درمان ناراحتی های مثانه کمک می کند. همچنین حاوی موادی است که به کشتن کرم روده کمک می کند. 

موارد استفاده کدو تنبل


کدو تنبل ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

بزرگی خوش خیم پروستات: مصرف خوراکی روغن دانه کدو به تنهایی یا همراه نخل اره ای به درمان علایم بزرگی خوش خیم پروستات کمک می کند. 

مدارک کافی جهت مصرف روغن دانه کدو در مورد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

  • کرم روده ای
  • ناراحتی مثانه
  • عفونت کلیوی

عوارض جانبی کدو تنبل


مصرف کدو تنبل در مقادیر خوراکی بی خطر است و مصرف آن در مقادیر دارویی در عمده بزرگسالان ممکن است بی خطر باشد. ممکن است سبب بروز مشکلات نعوظ در برخی از مردان شود. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف کدو تنبل در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید.

تداخلات کدو تنبل


تداخلات حد متوسط: در خصوص این دسته ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

لیتیوم: کدو تنبل مدر می باشد. مصرف همزمان کدو تنبل و لیتیوم ممکن است بر دفع لیتیوم اثر بگذارد. این تداخل ممکن است بر مقدار لیتیوم در بدن اثر بگذارد و عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند. در صورت مصرف لیتیوم با پزشک یا داروساز خود قبل از مصرف کدو تنبل مشورت کنید. ممکن است نیاز به تغییر دز لیتیوم باشد. 

مقدار مصرفی مجاز کدو تنبل


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی