چای پوئر (Pu-erh)

چای پوئر (Pu-erh)

چای پوئر (Pu-erh) از برگ ها و ساقه های گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) تهیه می شود. از این گیاه برای ساخت چای سبز، چای اولونگ و چای سیاه استفاده می شود. در واقع گیاه اولیه در هر سه نوع یکسان بوده اما روش (فرآیند)های مختلفی برای ساخت آن ها به کار برده شده است. چای سبز تخمیر نشده، چای اولونگ نیمه تخمیر شده، چای سیاه به طور کامل تخمیر شده است و چای Pu-erh بعد از گذشتن مدت زمان قابل توجهی از فرآیند تخمیر می باشد. این به معنی بوده که فرآیندی که چای Pu-erh طی می کند ابتدا تخمیر شدن و سپس نگهداری برای مدت طولانی (به اصطلاح پیر شدن (aging)) تحت رطوبت بالا است. همچنین انواعی که که برای مدت طولانی تری نگه داری می شودن، به نظر می رسد طعم بهتری داشته باشند. البته ممکن است بوی کپک زده و مزه مانده ای نیز بدهند زیرا بعضی مواقع در طی زمان نگهداری، توسط کپک و یا باکتری ها مورد حمله قرار می گیرند. چای Pu-erh اغلب در منطقه یونان در جنوب غربی چین تولید می شود. همچنین در تایوان نیز محبوبیت کسب کرده است. از این نوع چای برای مصارف دارویی نیز استفاده می شود.

چای Pu-erh برای ارتقا (تقویت) آمادگی ذهنی و تیز هوشی و همچنین برای کاهش کلسترول بالا استفاده می شود.

 

چگونه عمل می کند؟

چای Pu-erh حاوی کافئین است. البته به اندازه چای های دیگر کافئین ندارد. کافئین سیستم عصبی مرکزی (CNS)، قلب و ماهیچه ها را تحریک می کند. این چای همچنین حاوی آنتی اکسیدان ها و دیگر موادی بوده که ممکن است از قلب و عروق خونی محافظت کنند.

کاربردهایی از چای Pu-erh در کاهش کلسترول دیده شده است زیرا برخلاف دیگر چای ها، این چای حاوی مقادیر کمی لووستاتین می باشد. لووستاتین یک داروی تجویز شده برای کاهش کلسترول است. محققان تصور می کنند باکتری هایی که چای Pu-erh را آلوده می کنند، ممکن است به صورتی باعث تولید لووستاتین در طی چرخه زندگیشان شوند. محققان حیوانی اشاره کرده اند که این چایی ممکن است باعث کاهش چربی های خاصی در خون به نام تری گلیسیرید و همچنین کلسترول تام و "نوع بد" کلسترول (لیپوپروتئین کم-چگال (LDL)) شود. همچنین ممکن است باعث افزایش کلسترول "خوب" (لیپوپروتئین پر-چگال (HDL)) شود.

امکان دارد موثر باشد برای:

  • آمادگی (هوشیاری) ذهنی: این چایی حاوی کافئین بوده و به نظر می رسد وقتی در طول روز مصرف شود، باعث جلوگیری از کاهش آمادگی ذهنی و تیزهوشی گردد.

اطلاعات ناکافی برای:

  • کلسترول بالا
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این چای را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
سیدمحمود حیدری