مونوکسید کربن باعث افزایش اثربخشی داروهای آنتی بیوتیک می شود
مونوکسید کربن باعث افزایش اثربخشی داروهای آنتی بیوتیک می شود

بیماری های عفونی

بازدید : 1520

بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه ایالتی جورجیا انجام شده است، مونوکسید کربن می تواند اثرات آنتی بیوتیک ها را بهبود ببخشد و باکتری ها را به داروهای آنتی بیوتیک حساس تر کند. محققان، مونوکسید کربن را به مترونیدازول به عنوان  آنتی بیوتیک متصل کرده و یافتند که اثر آنتی بیوتیک علیه باکتری هلیکوباکتر پیلوری افزایش می یابد. 

H. pylori، یک نوع از باکتری است که معده را آلوده می کند و باعث زخم های گوارشی می شود. این یافته ها در مجله Organic Letters منتشر شده است. دکتر Binghe Wang، استاد شیمی و مدیر مرکز تشخیص و درمان در ایالت جورجیا و پژوهشگر برجسته در حوزه ی کشف و توسعه ی دارو، بیان می دارد: "ما دریافتیم که اگر مونوکسید کربن همراه با مترونیدازول مصرف شود، مونوکسیدکربن می تواند باعث ایجاد حساسیت 25 برابری باکتری ها نست به این آنتی بیوتیک شود. ما همیشه درباره ی بحث مقاومت دارویی می شنویم. وقتی مقاومت دارویی برایمان ایجاد شود، این به دلیل عدم پاسخگویی باکتری به آن باکتری خاص نیست. بلکه اغلب اوقات، به این معنی است که حساسیت باکتری نسبت به دارو کاهش می یابد.

اگر شما بتوانید مجددا باکتری ها را حساس کنید یا در آن ها برای اولین بار حساسیت ایجاد کنید آن گاه می توانید با استفاده از مقدار کمی از آنتی بیوتیک باکتری های بیشتری را بکشید." مونوکسید کربن به علت سمیت آن در غلظت های بالا شناخته شده است، اما در عین حال دارای پتانسیل هایی در مصرف به عنوان یک گاز پزشکی است.

مونواکسید کربن به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود و برای زنده ماندن ضروری است و نقش مهمی در کاهش التهاب، افزایش تکثیر سلولی و تنظیم پاسخ ایمنی سلولی به پاتوژن ها دارد. مطالعات نشان داده اند که مونوکسید کربن اثرات ضد میکروبی دارد. در این مطالعه، محققان پیش دارویی ساختند که سه ماده ی مونوکسید کربن، یک آنتی بیوتیک (مترونیدازول) و یک مولکول فلورسنت، برای بررسی آزاد سازی مونوکسید کربن، آزاد می کند. 

در یک پیش دارو  قبل از تبدیل شدن به عامل دارویی فعال باید تبدیل شیمیایی انجام شود. این سیستم پیش دارویی دارای توالی سه واکنشی است و هنگامی که در آب قرار می گیرد فعال می شود و واکنش فعال سازی دارو انجام می شود.

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...