برنامه جدید iPad می تواند غربالگری سرطان روده را بهبود بخشد
برنامه جدید iPad می تواند غربالگری سرطان روده را بهبود بخشد

سرطان و آنکولوژی

بازدید : 1310

پزشکان یک برنامه اپل را به طور ویژه طراحی کرده اند که بیماران می توانند به کمک آن آزمایش غربالگری سرطان کولون را در حالی که منتظر پزشک خود هستند انجام دهند؛ این در حالی است که تعداد زیادی از بیماران نیز این کار را انجام داده اند. تحقیقات گذشته نشان داده اند که غربالگری سرطان کولون، مرگ و میر را کاهش می دهد. با این حال بیش از یک سوم از آمریکایی هایی که واجد شرایط سنی هستند به طور سالانه در غربالگری سرطان کولون شرکت نمی کنند. 

سرطان کولون دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. دکتر دیوید میلر استاد پزشکی داخلی در Baptist Wake Forest می گوید: "عوامل زیادی در کاهش میزان غربالگری موثرند. این عوامل عبارتند از: نگرش منفی بیماران در مورد آزمایش ها، عدم آگاهی از نیاز به غربالگری و رقابتی بودن کسب نوبت ویزیت پزشکان. در حالت ایده آل، یک پزشک باید در مورد نیاز به غربالگری با بیماران صحبت کرده و آن ها را از گزینه های موجود مطلع کند و ضمنا در تصمیم گیری و اجرا، آن ها را یاری دهد.

همه ی این کارها نیاز به صرف وقت توسط پزشک دارند و پزشک باید وقت کافی برای موارد مذکور صرف نماید؛ به خصوص زمانی که بیمار نگرانی های دیگری هم دارد." برنامه ی mPATH-CRC بیماران را از نیاز خود به غربالگری مطلع می کند، به آن ها کمک می کند تصمیم مناسبی در مورد غربالگری اتخاذ کنند، به آن ها کمک می کند تا آزمایش های مناسب خود را خودشان پیدا کنند و پیام های خودکار را برای بیماران می فرستد تا اطلاعات مورد نیاز برای تست را تکمیل کنند.

در این مطالعه، 450 نفر از بیماران در قسمت مراقبت های اولیه، برای غربالگری سرطان کولون توسط محققان نام نویسی شدند. شرکت کنندگان به صورت تصادفی به دو گروه استفاده کنندگان از برنامه اپل یا دریافت کنندگان مراقبت های معمول، با تعداد اعضای تقریبا برابر تقسیم شدند. اعضای گروه استفاده کننده از برنامه، از یک نسخه ی mPATH-CRC در مطب پزشک استفاده می کردند و می توانستند با استفاده از نرم افزار مذکور درخواست پیگیری را در دستگاه های شخصی خود انجام دهند. این برنامه همچنین اطلاعات آموزشی در مورد انواع مختلف آزمون های غربالگری، کولونوسکوپی و آزمون های مدفوعی ارائه داد؛ به طوری که بیمار می توانست تستی را که می خواست انجام دهد. کسانی که از این برنامه استفاده می کردند، دو برابر بیشتر از افرادی که در گروه مراقبت معمول بودند انجام تست های غربالگری را پیگیری کردند (30 درصد در مقابل 15 درصد). 

نیمی از بیماران که از برنامه استفاده می کردند، خودشان درخواست غربالگری را ارائه دادند. میلر گفت که این امر موجب صرفه جویی در وقت پزشکان به منظور صرف در دیگر مشکلات بهداشتی بیماران می شود. میلر اضافه کرد که در حالی که غربالگری در مطالعه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، تقریبا نیمی از بیماران موفق به انجام آزمایشاتی که به آن ها شده بود نشدند. استفاده از استراتژی های بیشتر برای تشویق بیماران برای تکمیل غربالگری آنها می تواند اثربخشی این نرم افزار را افزایش دهد

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...