پاکریتینیب می تواند نیاز براورده نشده در درمان میلوفیبروز را برطرف کند
پاکریتینیب می تواند نیاز براورده نشده در درمان میلوفیبروز را برطرف کند

داروهای جدید

بازدید : 1688

پاکریتینب، یک ماده ی تحت پژوهش (تولید شده توسط کمپانی BioPharma)، توانایی خود را به عنوان یک گزینه ی درمانی برای میلوفیبروز و ترومبوسیتوپنی حفظ کرده و ضمنا نگرانی ها در مورد مطالعات بالینی این دارو از بین رفته است. در یک مطالعه ی بالینی اساسی، پاکریتینیب نسبت به بهترین گزینه ی موجود، روکسولیتینیب، عملکرد بهتری در کاهش سایز طحال و در برطرف کردن سایر علائم مبتلایان به میلوفیبروز و ترومبوسیتوپنی از خود نشان داد.

نتایج این مطالعه در تاریخ 8 مارس در ژورنال JAMA Oncology منتشر شد. روکسولیتینیب که به عنوان اولین دارو برای میلوفیبروز در سال 2011 مطرح شد، برای بیماران با سطح پایین پلاکت مناسب نیست. جان ماسکارنهاس، مجری اصلی این پژوهش می گوید: " حداقل مقدار پلاکت لازم برای بیمار مصرف کننده ی روکسولیتینیب باید پنجاه هزار در هر دسی لیتر خون باشد پس این دارو گزینه ی خوبی برای مبتلایان به ترومبوسیتوپنی نیست.

ترومبوسیتوپنی یک فاکتور پیش آگهی منفی شناخته شده است و آنچه در مورد پاکریتینیب مثبت به نظر می رسد آن است که این دارو میلوفیبروز و سطح پلاکت پایین را با هم درمان می کند و ضمنا سبب القای آنمی و ترومبوسیتوپنی مشاهده شده با سایر داروها، از جمله روکسولیتینیب، نیز نمی گردد. این ماده می تواند یک نیاز برآورده نشده را در جمعیت مبتلایان به میلوفیبروز و ترومبوسیتوپنی مرتفع کند."

پاکریتینیب یک ماده ی دارویی در سطوح تحقیقاتی است که در مصرف خوراکی، مهارگر JAK-2، FLT-3، IRAK-1 و CSF1R می باشد و ضمنا JAK-1 را مهار نمی کند که این مسئله سبب سرکوب مسیر التهاب به واسطه ی اینرلوکین-1 می شود.

منبع: Medscape

دکتر محسن رنجبر
دکتر محسن رنجبر