محققان بین ویتامین آ و سلامت روده های موش، ارتباط مولکولی پیدا کرده اند
محققان بین ویتامین آ و سلامت روده های موش، ارتباط مولکولی پیدا کرده اند

پزشکی داخلی

بازدید : 1585

یک تحقیق جدید نشان می دهد که رتینوئیک اسید به فرم کاملا ترانس (فرم فعال ویتامین آ) پاسخ سیستم ایمنی در روده ی موش را به واسطه ی کنترل پروتئین مشتق از ژن HIC1 در سلول هایی به نام لنفوییدهای ذاتی تنظیم می کند. این یافته ها که می تواند راه جدیدی برای مبارزه با برخی بیماری های روده پیدا کند، به وسیله ی دکتر کایل باروز و همکاران از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ژورنال PLOS Pathogens منتشر شده اند. سیستم ایمنی روده باید تعادلی میان مبارزه با عفونت ها و آسیب نرساندن به باکتری های مفید روده برقرار کند. مطالعات قبلی نشان دادند که رتینوئیک اسید به فرم کاملا ترانس (atRA) که از ویتامین آ خوراکی به وسیله ی برخی سلول های روده مشتق می شود، به ایجاد این تعادل در روده ی موش، به واسطه ی تنظیم عملکرد لنفویید های ذاتی، کمک می کند. باری، جزییات مولکولی این پروسه پوشیده مانده است. در مطالعه ی باروز و همکاران، آن ها روی پروتئین مشتق از ژن HIC1 (پروتئین هایپرمتیله در سرطان1) متمرکز شدند که به نوعی به تنظیم بیان ژن ها در سلول های معمولی روده کمک می کند. علت نام گذاری این پروتئین این است که اولین بار از سلول های سرطانی جدا شد. این تیم تحقیقاتی قبلا ارتباط میان atRA و HIC1 و سلامت روده را یافته بودند. در مطالعه ی حاضر، آن ها بر روی جزییات مولکولی نقش HIC1 تمرکز کردند. آن ها ژن HIC1 را در سلول های لنفویید ذاتی روده ی موش حذف کردند و مشاهده کردند که آسیب پذیری موش ها در مقابل عفونت باکتری سیتروباکتر رودنتیوم  افزایش می یابد.

یافته های یک مطالعه ی دیگر نشان دهنده ی کاهش تولید اینترلوکین 22 در همین سلول ها به واسطه ی حذف همین ژن بود. اینترلوکین 22 نقش اساسی در پاسخ ایمنی روده ایفا می کند. پروفسور کولبی زاف از دانشگاه موناش استرالیا، مجری این مطالعه، می گوید:" مدت هاست که نقش ویتامین آ در تنظیم سیستم ایمنی رود شناخته شده است اما مکانیسم دقیق مولکولی آن ناشناخته مانده است. شناسایی نقش پروتئین مشتق از ژن HIC1 یک هدف بالقوه را برای تنظیم سیستم ایمنی روده فراهم می آورد." نتایج این مطالعه نیز از نقش مهم پروتئین مشتق از ژن HIC1 در حفظ ایمنی موثر روده ی موش ها پرده برداشت که تنظیم فعالیت سلول های تولید کننده ی این پروتئین، وابسته به atRA می باشد. مطالعات بیشتر می تواند به یافتن راهی بهتر برای کنترل بیماری هایی مانند حساسیت های غذایی و سندروم روده ی تحریک پذیر کمک کند.

منبع: medicalxpress

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...