تاثیر مخرب ویروس آنفلوانزا بر مغز
تاثیر مخرب ویروس آنفلوانزا بر مغز

مغز و اعصاب

بازدید : 4070

بیماری آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری شایع ویروسی است که دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری حدود یک تا دو روز پس از ورود ویروس بر بدن نمایان می شود. هرچند که این بیماری به سادگی قابل درمان است اما مواردی نیز وجود دارد که موجب مرگ و میر می شود.

محققان اخیرا بر تاثیر آنفلونزا بر روی بافت های مغز که وظیفه یادآوری خاطرات را به عهده دارند تحقیق نموده و در یافته اند که این ویروس تاثیر مخربی بر مغز دارد.

تاثیر آنفلونزا بر حافظه

مطالعه ای منتشر شده در ژورنال نوروساینس اظهار داشت که موش های مونث مبتلا به دو سویه ی متفاوت آنفلوانزا تغییراتی را در ساختار و عملکرد هیپوکامپوس نشان دادند که تا 1 ماه پس از عفونت ادامه داشت.

اگرچه آنفلوانزا به عنوان یک بیماری تنفسی شناخته می شود، در برخی موارد با علائم عصبی همراه است. البته اثرات طولانی مدت عفونت آنفلوانزا بر روی مغز هنوز مطالعه نشده است.

مارتین کورت و همکاران روی سه سویه ی متفاوت آنفلوانزا (H1N1، H3N2 و H7N7) در موش تحقیق کردند. دو سویه از این سه سویه، یعنی سویه های H3N2 و H7N7 سبب اختلال حافظه شده بودند که با تغییر ساختاری نورون ها در ناحیه ی هیپوکامپوس همراه بود.

ضمنا این عفونت سبب فعال شدن سیستم ایمنی در برخی نواحی مغز و افزایش ژن های مرتبط با اختلالاتی همچون افسردگی، اوتیسم و شیزوفرنی می گردید.

این یافته ها نشان دهنده ی آن است که برخی سویه های ویروس آنفلوانزا می توانند برای سلامت مغز خطرناک باشند.

نشانه های آنفونالزا

به دلیل ویروسی بودن این بیماری، به اشکال زیر در بیمار نمایان می شود:

  • سردرد و سفتی گردن
  • گوش درد و درد سینوسی
  • آبریزش شدید بینی
  • تب و لرز
  • گلو درد و سرفه های شدید و طولانی مدت به همراه خلط
  • ضعف و بی حالی

حتما بخوانید دردها و نشانه های ابتلا به HIV و ایدز

پس توصیه می شود در صورت ابتلا انفولانزا هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و مصرف آنتی بیوتیک ها را شروع کرده و یا با پزشک خود در بارهواکسینه شدن جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس با پزشک مشورت نمایید.

منبع: medicalxpress

دکتر محسن رنجبر
دکتر محسن رنجبر