مصرف پروبیوتیک ها و روغن ماهی در حاملگی ممکن است آلرژی فرزندان را کاهش دهد
مصرف پروبیوتیک ها و روغن ماهی در حاملگی ممکن است آلرژی فرزندان را کاهش دهد

آلرژی و ایمنی

بازدید : 1585

یک آنالیز داده از یک و نیم میلیون مادر نشان می دهد که دریافت برخی مکمل ها در زمان حاملگی ممکن است فرزند را از آلرژی ها مصون بدارد، در عین حالی که مصرف نکردن دانه ها به نظر بی اثر می باشد.

روبرت بویل از کالج امپریال لندن می گوید:"پژوهش ما نشان می دهد مکمل های پروبیوتیک و روغن ماهی ممکن است خطر ابتلا به آلرژی در کودک را کاهش دهد. این یافته باید در زمان به روزرسانی گایدلاین های تغذیه ای برای مادران حامله مد نظر قرار گیرد". تیم تحقیقاتی بویل دریافت که مصرف روزانه ی مکمل روغن ماهی از هفته ی بیستم حاملگی به بعد و در سه تا چهار ماهه ی اول شیردهی، شانس ابتلای نوزاد به آلرژی را 30 درصد کاهش می دهد. احتمال ابتلا به اگزما در نوزادانی که مادرانشان در هفته های 36 تا 38 حاملگی یک مکمل پروبیوتیک مصرف کرده اند نیز 22 درصد کاهش می یابد. یک فرضیه برای افزایش آلرژی در کشورهای غربی، کاهش مواجهه با طیف وسیعی از میکروب هاست. پروبیوتیک ها به عنوان باکتری، می توانند در صورت مصرف در حاملگی یا شیردهی این مسئله را پوشش دهند. البته زنان حامله باید مراقب باشند که مکمل های حاوی ویتامین آ را در دوران حاملگی، به خصوص سه ماهه ی اول، زیاد مصرف نکنند؛ از جمله مکمل روغن کبد ماهی. به جای دریافت مکمل روغن کبد ماهی، توصیه می شود زنان حامله ماهی استفاده کنند. البته این افراد باید از مصرف ماهی تن یا ماهی های چرب در مقادیر زیاد خودداری کرده و ماهی های غیر چرب را که همچنان منبع غنی امگا-3 هستند مصرف کنند. 

این پژوهش همچنین شواهدی مبنی بر اثر مثبت مصرف نکردن مواد غذایی آلرژی زا، مانند دانه ها، لبنیات و تخم مرغ، بر روی عدم ابتلای فرزندان به آلرژی پیدا نکرد.

منبع: medicalxpress 

دکتر محسن رنجبر
دکتر محسن رنجبر