افسردگی شدید، علت ها و روش درمان
افسردگی شدید، علت ها و روش درمان

روانپزشکی

بازدید : 3734

ناامیدی و افسردگی شدید و مداوم و نداشتن اشتیاق کافی، حالتی است که می تواند زندگی عادی انسان را با دشواری همراه کند. عدم تمایل به شرکت در کارهای گروهی و گوشه گیری از اجتماع از مواردی است که افراد افسورده با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

برخی از مردم، فقط یک بار در زندگی خود دچار افسردگی بالینی میشوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین بار آن را در طول عمر خود تجربه کنند.

افسردگی شدید، اختلال افسردگی عمده و یا افسردگی بالینی، گاهی می‌تواند از یک نسل به نسل دیگر در خانواده‌ منتقل شود اما ممکن است بر مردمی که فاقد سابقه خانوادگی بیماری افسردگی هستند نیز اثر بگذارد.

افسردگی شدید چیست؟

بیشتر مردم در زندگی خود، احساس غم و اندوه یا کمبود در برخی شرایط زندگی می کنند. اما افسردگی بالینی (که در زبان عام به آن افردگی شدید گغته می شود) یعنی داشتن حالت افسردگی در اکثر اوقات روز.

حالتی که گاها به ویژه در صبح رخ میدهد و با از دست دادن لذت و علاقه هنگام انجام فعالیت‌های طبیعی و ارتباطات روزانه همراه است. احساس غم و اندوه و کمبودی که هر روز و حداقل برای 2 هفته باقی میمانند و وجود دارند. علاوه بر این, بر طبق DSM5، یک روش تشخیص دادن شرایط سلامت روانی افراد، ممکن است فرد علایم دیگری بهمراه افسردگی شدید، داشته باشد. این علایم همراه ممکن است شامل مواردی از قبیل:

 • خستگی یا کمبود انرژی ،که تقریبا هر روز روی میدهد.
 • احساس بی‌ارزشی و یا گناه که تقریبا هر روز روی میدهد.
 • تضعیف تمرکز، عدم توانایی تصمیم گیری
 • بی خوابی یا پرخوابی (اضافه و زیاد خوابیدن در طول روز) تقریبا بصورت روزانه.  
 • کاهش و نقصان قابل توجه در علاقه یا احساس رضایتمندی، تقریبا بصورت روزانه و در تمامی فعالیت‌ها  که  anhedonia، نامیده میشود که این نشانه می‌تواند با گزارشاتی از افراد نزدیک و مهم فرد،مشخص شود.
 • بی قراری و سلب شدن آرامش و آسایش
 • افکار مکرر عود کننده در ارتباط با مرگ یا خودکشی
 • کاهش یا افزایش وزن قابل ملاحظه (تغییرات وزن بدن بیش از 5% در طول یک ماه)

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به افسردگی شدید هستند؟

براساس گزارشات مبتنی و حاصل شده از کمیته ی بین المللی سلامت روحی، افسردگی شدید تقریبا روی 6.7% از جمعیت بالای 18سال آمریکا اثر گذاشته است. به طور کلی، بین 20تا 25% از بالغین ممکن است از یک دوره ی افسردگی شدید در برخی دوران زندگی خودشان، رنج ببرند.

افسردگی شدید همچنین روی افراد  سالمند، نوجوان و بچه ها نیز اثر میگذارد اما به طور مکرر اثرگذاری اش روی این دسته های جمعیتی به گونه ای ناشناخته و درمان ناپذیر است.

آیا زنان در معرض، خطر بالاتری برای افسردگی شدید هستند؟

زنان تقریبا 2 برابر مردان در معرض خطر ابتلای به افسردگی شدید یا بالینی، قرار دارند. تغییرات هورمونی دردوره بلوغ، چرخه ی قاعدگی، حاملگی، یائسگی و عدم باروری ممکن است شانس ابتلا به افسردگی شدید را تشدید کنند.

دیگر فاکتور هایی که ریسک ابتلا به افسردگی شدید یا بالینی را در زنانی که از نظر ژنتیکی آسیب پذیر هستند، افزایش می دهد شامل مواردزیر است:

 • داشتن استرس بالا در خانه و محل کار
 • برقرار کردن تعادل بین زندگی خانوادگی و شغل شان و مراقبت از پدر و مادران سالمند به تنهایی
 • بزرگ کردن یک فرزند به تنهایی 

نشانه های افسردگی شدید یا بالینی در مردان چه هستند؟

متاسفانه آمار چندانی از افسردگی در بین مردان گزارش نشده و این موضوع همچنان مخفی باقی مانده است. مردانی که از افسردگی شدید یا بالینی رنج میبرند، کمتر مشتاق هستند که درخواست یاری و کمک بکنند و یا حتی در مورد تجربیات و مشکلات شان صحبت کنند. نشانه های افسردگی در مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تحریک پذیری (بی قراری)
 • خشم و عصبانیت
 • مصرف الکل و دارو ( مصرف خودسرانه دارو خود میتواند دلیل و مسببی برای ابتلا به افسردگی باشد نسبت به نتیجه ی آن).

سرکوب احساسات منفی میتواند مستقیما مسبب ایجاد رفتار های خشن چه در محیط داخل و چه در خارج، از محل زندگی شان شود. بعلاوه این کار میتواند مسبب، افزایش شدت بیماری، افزایش میل به خودکشی و حتی قتل شود.

عوامل بروز افسردگی شدید

 • از دست دادن یا مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا جدایی
 • کناره گیری اجتماعی یا حس انزوا
 • تغییرات اساسی در زندگی – جابجایی، فارغ التحصیلی، تغییر شغل،بازنشستگی
 • منازعات شخصی در روابط، چه با افراد مهم یا افراد بالادستی
 • سوء استفاده فیزیکی، احساسی یا عاطفی

چگونه افسردگی شدید تشخیص داده می شود؟

بهتر است به یک پزشک جهت ارزیابی کلی جهت تشخیص افسردگی مراجعه کنید.

در ملاقات منظمی که با پزشک تان خواهید داشت ممکن است یک دوره غربالگری برای شما درنظر گرفته شود. که در آن یک متخصص درباره سابقه ی روانپزشکی شخصی و خانوادگی تان، سوال خواهد کرد و نیز سؤالاتی که برای یافتن علائم مربوط به افسردگی شدید یا عمده در غربالگری کمک کننده میباشد را نیز خواهد پرسید.

هیچ آزمایش خون یا اشعه ایکس یا تست آزمایشگاهی دیگری که بتواند جهت تشخیص افسردگی شدید مورد استفاده قرار گیرد وجود ندارد. با این وجود، ممکن است پزشک شما برای تشخیص دادن مشکلات پزشکی دیگری که علائمی شبیه افسردگی را دارا میباشند، آزمایشات خون انجام دهد. به عنوان مثال، کم کاری تیروئید می تواند بعضی از علائم مشابه افسردگی شدید یا عمده را سبب شود همانگونه ک مصرف الکل یا مصرف مواد مخدر و بعضی از داروها و سکته مغزی نیز این علائم را ایجاد میکنند.

روش درمان اختلال افسردگی عمده یا افسردگی بالینی

افسردگی عمده یا بالینی بیماری جدی اما قابل درمان است. بسته به شدت علائم، پزشک یا یک روانپزشک می تواند درمان با داروهای ضد افسردگی را توصیه کند. او همچنین ممکن است روان درمانی یا جلسات گروهی درمانی را پیشنهاد کند که در آن شما در مورد وضعیت احساسی خود صحبت می کنید.

 گاهی اوقات درمان ها یا داروهای دیگر به داروهای ضد افسردگی افزوده می شوند تا اثر آن را افزایش دهند. برخی داروهای معین و مشخص برای برخی افراد بهتر نتیجه میدهند. ممکن است پزشک شما نیاز ببیند که داروهای مختلفی را در دوزهای مختلف تجویز کند تا تعیین کند که کدام دارو برای شما مناسب تر است و بهتر نتیجه میدهد.

گزینه های دیگری برای درمان افسردگی بالینی وجود دارد مانند: درمان الکتروشوک، که همچنین ECT یا شوک درمانی نامیده می شود، که می تواند مورد استفاده قرار گیرد اگر داروها برای درمان علائم مربوطه، غیر موثر واقع شوند یا علائم شدید تر شوند.

 آیا می توان از افسردگی شدید را پیشگیری کرد؟

 هنگامی که یک دوره از افسردگی شدید داشته باشید، شما بیشتر در معرض خطر ابتلای به دوره های دیگر هستید. بهترین راه جلوگیری از دوره ی افسردگی شدید دیگر این است که از عوامل شروع یا علل افسردگی شدید مطلع شوید (به بالا مراجعه کنید) و مصرف داروهای تجویزی را برای جلوگیری از عود و بازگشت مجدد بیماری ادامه دهید.

همچنین مهم میباشد که بدانید: علائم افسردگی شدید چیست؟ و اگر هرکدام از این علائم را دارید، زودتر با پزشک خود صحبت کنید.

منبع : webmd

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...