رژیم کربوهیدرات می تواند اثرات پیری را به تأخیر بیندازد
رژیم کربوهیدرات می تواند اثرات پیری را به تأخیر بیندازد

تغذیه و رژیم درمانی

بازدید : 1836

رژیم "کتوژنیک" که کربوهیدرات و کالری کمی دارد؛ می تواند در به تأخیر انداختن و به صورت بالقوه معکوس کردن اثرات پیری، کمک کننده باشد.

یافته های جدید، که در مجله ساینس به چاپ رسیده، ممکن است ریسک بیماری های مربوط به سن مثل بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و حتی سرطان را کاهش دهند. 

به گفته ی دکتر Verdin، نویسنده ی اصلی و مدیر Center for HIV and Aging در Gladstone، "در طول سال ها، مطالعات یافته اند که محدود کردن کالری، سرعت پیری را کاهش می دهد و طول عمر را افزایش میدهد، با این حال مکانیسم این اثر ممکن است مبهم باقی بماند."

محققان دریافتند که ترکیب شیمیایی که بتاهیدروکسی بوتیرات ( βOHB) نام دارد و توسط بدن انسان در طول گرسنگی تولید می شود، نقش مهمی را در فرایند پیری ایفا می کند. همچنین داشتن یک رژیم کتوژنیک یا رژیم کم کالری می تواند باعث القای تولید بتاهیدروکسی بوتیرات ( βOHB ) گردد.

نویسندگان مقاله گمان می کنند این ماده ی شیمیایی می تواند کلیدی برای توسعه ی درمان های جدید برای شرایط مرتبط با سن باشد. دکتر Verdin می گوید:

"ما متوجه شدیم که βOHB، منبع اصلی انرژی بدن در طول ورزش یا روزه داری، یک سری از آنزیم هایی را مسدود می کند که به طرق مختلف، استرس اکسیداتیو را ارتقا می دهند، بنا بر این، سلول ها را از پیری محافظت می کند".

 مطالعات قبلی نشان می دهند که محدود کردن کالری می تواند سرعت فرایند پیری را کاهش داده و طول عمر را زیاد کند ولی دلایل این موضوع به خوبی مشخص نشده است. این مطالعه نشان داده است که βOHB منبع اصلی انرژی برای بدن در طول روزه داری، گرسنگی و ورزش است. حتی می تواند آنزیم های خاصی را مسدود کند که معمولاً استرس اکسیداتیو را در بدن ارتقا می دهند.

گروه به اثرات βOHB در مجموعه هایی از آزمایش ها توجه کرده است. در ابتدا، آن ها اثرات این ترکیب را روی سلول های بدن در petri dish تست کردند. سپس، آن ها تلاش کردند تا اثرات رژیم کتوژنیک در موش ها را ارزیابی کنند. آن ها کالری های رژیم را در حیوانات آزمایشگاهی محدود کردند و دیدند که میزان  βOHB افزایش یافته است. این کار اثرات آنزیم هیستون داستیلاز( HDACs) را مسدود کرد.

Tadahiro Shimazu، فلوی پست دکتری و نویسنده ی اصلی مقاله بیان کرده است که ارتباط بین βOHB، محدود کردن کالری و اثرات ضد پیری می تواند راه های جدیدی را برای تحقیقات درباره ی بیماری های مرتبط با پیری باز کند. 

منبع:eurekalert.org

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی