بهداشت دهان و دندان و نقش آن در کنترل دیابت نوع 2
بهداشت دهان و دندان و نقش آن در کنترل دیابت نوع 2

دندانپزشکی

بازدید : 1823

دیابت چیست؟

دیابت یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. بیماری که به دلیل اختلال تولید هورمون انسولین در بدن ایجاد می شود. در واقع انسولین جهت پایین آوردن قند خون در بدن تولید می شود و ایجاد خللی در تولید این هورمون موثر، موجب بروز دیابت یا همان بیماری قند می شود. این بیماری دو نوع اصلی دارد:

  • دیابت نوع یک:
  • نقص تولید انسولین در این نوع، به دلیل تخریب سلول‌های بتا در پانکراس است.

  • دیابت نوع دو:
  • مقاومت پیش رونده بدن به انسولین، منجر به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین می شود. عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد به دیابت نوع دو می باشد.

حتما بخوانید داروهای تسکین دهنده دندان درد چه هستند

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو زمانی که سلول های بدن به هورمون انسولین پاسخ نمی دهند، ایجاد می شود. این فرایندی است که به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود که در نتیجه ی آن سطح قند خون بدن بسیار بالا می رود.

بدون مدیریت مؤثر سطح قند خون، شماری از عوارض جدی، شامل آسیب عصبی، یا نوروپاتی، مشکلات چشمی مثل گلوکوما یا آب مروارید، و مشکلات پوستی، ممکن است به وجود آید.

رابطه سلامت دهان و دندان و دیابت نوع دو

یک ارتباط دوطرفه بین دیابت نوع دو و بیماری لثه، یا پریودونتیت وجود دارد؛ در واقع افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار دارند، بعلاوه بیماری لثه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش دهد.

مطالعه ی جدید، که اخیراً در ژورنال Clinical Periodontology چاپ شده است، نشان می دهد که برای افرادی که دیابت نوع دو دارند، رعایت بهداشت دهان و دندان، می تواند کلیدی برای مدیریت سطح قند خون در آنها باشد.

بنا بر مطالعه ای که توسط دکتر میکل وینیاس در دانشگاه بارسلونای اسپانیا رهبری شده، ''تمیز کردن عمیق'' سطح HbA1c را بهبود می بخشد.

این مطالعه شامل 90 فرد بالغ است که میانگین سطح هموگلوبین A1c شان 7.7 درصد است و به دیابت نوع دو مبتلا هستند. افراد بالغ به صورت تصادفی در یکی از دو گروه، در مدت زمان 6 ماه قرار گرفتند. یکی از این گروه ها دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان و همچنین فرم مقیاس بندی شده و برنامه ریزی و بدون جراحی تمیز کردن عمقی را که رسوب و پلاک های تشکیل شده را از سطح دندان ها و زیر لثه ها حذف می کند، دریافت کردند.

نتیجه تحقیقات پزشکینتیجه ی اصلی مطالعه این بود که درمان غیر جراحی پریودونتیت وضعیت قند خون و سطح هموگلوبین گلیکولیز شده را بهبود می بخشد، و علاوه بر این اهمیت زیاد بهداشت دهان و دندان در این بیماران را اثبات می کند. 

منبع: medicalnewstoday

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی