شیرین کننده رژیم غذایی عامل تکثیر عفونت بیمارستانی
شیرین کننده رژیم غذایی عامل تکثیر عفونت بیمارستانی

آلرژی و ایمنی

بازدید : 1511

کلستریدیوم دیفیسل یا عفونت C. difficile چیست؟

باکتری Clostridium difficile یا کلستریدیوم دیفیسل که بیشتر با C. difficile شناخته شده است، یکی از علل ابتلا به عفونت های روده ایی بیمارستانی محسوب می شود. درصد زیادی از این عفونت، حین درمان یا پس از اتمام درمان با آنتی بیوتبک رخ می دهد. از عوامل ابتلا به این عفونت عبارتند از:

  • افزایش سن
  • ابتلا به بیماری های شدید
  • مصرف دارو ضدزخم
  • اقامت طولانی در بیمارستان
  • مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک
  • و ...

دکتر رابرت بریتون پروفسور ویروس شناسی و میکروب شناسی ملکولی در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیعفونت های C. difficile مشکل شایعی در بیمارستان ها بودند و در طول 15 سال گذشته شایع ترین علت عفونت های بیمارستانی در کشورهای توسعه یافته بوده اند.

به همین دلیل یافتن یک روش درمانی و یا پیش گیرانه برای انتشار این عفونت بسیار اهمیت دارد.

مطالعه جدیدی که در مجله nature به چاپ رسید شدت و تناوب افزاینده رخدادهای مربوط به مراقبت سلامت حاصل از باکتری Clostridium difficile را به ماده افزودنی ترهالوز ربط داده است.

حتما بخوانید آلرژی به پنی‌سیلین ریسک ابتلا به عفونت‌های محل جراحی را بالا می‌برد

افزودنی قندی ترهالوز

ترهالوز یک ماده قندی ساده است که به اندازه 45% ساکروز شیرین است. همچنین ترهالوز از دسته قندهای غیر احیا کننده بوده و به همین دلیل اثرات زیان بار دیگر مواد قندی را ندارد. ترهالوز یک ماده افزودنی خوراکی برای طعم بخشیدن به مواد خشک غذایی است.

ارتباط ترهالوز با عفونت بیمارستانی کلستریدیوم دیفیسل

تیم محققان دریافتند که ترهالوز رشد سویه های مهاجم C. difficile (RT078 , RT027)را حمایت می کند که در عفونت های بیماران غالب است. دکتر جیمز کولینز نویسنده اول مطالعه گفت:

نقل قول از متخصصان پزشکیگروه ما و دیگران دریافتند که سویه های RT027 و RT078 از C. difficile در سراسر دنیا غالبیت بیشتری پیدا کرده اند. این سویه ها سال ها در افراد بدون ایجاد درگیری خاصی وجود داشته اند.
در دهه 1980، عفونت C. difficile همه گیر یا مهاجم نبودند اما بعد از سال 2000 غالب شدند و درگیری های شدید ایجاد کردند. ما می خواستیم بدانیم که چه چیز باعث ایجاد خطر توسط این سویه ها شد. از آن جایی که که فاکتورهای ژنتیکی که به این باکتری ها کمک می کند که ترهالوز را متابولیزه کنند و تولید سم ها را افزایش دهند قبل از وجود این درگیری ها نیز وجود داشت،تیم در مورد شروع همه گیری به این علت نامطمئن بودند.

بعدا بریتون دریافت که در ایالات متحده آمریکا ترهالوز به عنوان یک ماده افزودنی برای انواع غذاها، از سوشی و سبزیجات تا بستنی در سال 2000 تایید شده بود.

نتیجه تحقیقات پزشکیگزارش های درگیری با این سویه ها نیز در طول سه سال بعد از تایید افزایش یافت. طبق صحبت های بریتون فاکتورهای دیگری دخیل هستند اما ترهالوز محرک کلیدی است. سهم مهم این مطالعه تفهیم این مسئله بود که ماده ای که زمانی یک شیرین کننده ایمن برای مصرف انسانی بود می تواند عواقب غیر منتظره داشته باشد.

منبع: eurekalert.org

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...