پریبیوتیک ها می توانند یادگیری و حافظه را در نوزادان بهبود ببخشند
پریبیوتیک ها می توانند یادگیری و حافظه را در نوزادان بهبود ببخشند

گوارش

بازدید : 1790

مطالعه جدیدی که در آزمایشگاه تغذیه و ادراک دانشگاه ایلینویز صورت گرفته است توصیه کرده که قرار گرفتن پریبیوتیک ها در فرمولاسیون مکمل های خردسالان، می توانند حافظه و عملکرد ادراکی آن ها را بهبود ببخشند.

لازم است بدانید: پریبیوتیک؛ مولکولهای کوچک و غیرقابل هضم فیبر که رشد باکتری های مفید در روده بچه ها را تسریع می بخشند

شیر مادر یک منبع طبیعی از پریبیوتیک هاست. اگرچه والدین مرتبا تشویق به دادن شیر مادر به نوزادان خود می شوند، این نوع غذا دادن برای اغلب مادران سخت یا غیر ممکن است. خوشبختانه با کمک پژوهشگران، فرمولاهای مدرن نوزادان بیشتر به واقعیت (شیرمادر) نزدیک شده اند.

پرفسور ریان دیگلر، دپارتمان علوم حیوانات، بخش علوم تغذیه و نوروساینس دانشگاه ایلینویز می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیزمانی که ما پریبیوتیک ها را در فرمولاسیون داریم، نتایج ما تایید می کنند که نه تنها سلامت روده بهبود پیدا می کند بلکه ما می توانیم روی رشد مغز اثر بگذاریم.

بر طبق گفته دیگلر، با بهبود باکتری های کولون، پژوهشگران قادرند که روشی که نوزادان خوک، یادگیری و به خاطر سپاری دارند را تغییر دهند. از آنجایی که دستگاه گوارش، پاسخ های رفتاری و رشد مغزی نوزادان خوک بسیار شبیه به نوزادان انسانی است، این حیوانات نسبت به موش ها مدلهای کارآمدتری برای شناخت این موضوع هستند.

نابراین، محققان به طور فزاینده ای از خوک ها جهت بررسی این فرضیه در مطالعات پیش از کلینیک مربوط به سلامت انسان، به خصوص در حوزه رشد مغزی و میکروبهای روده، استفاده می کنند.

منبع: eurekalert

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...