تشخیص سرطان از طریق آزمایش خون
تشخیص سرطان از طریق آزمایش خون

سرطان و آنکولوژی

بازدید : 4293

محققان مرکز سرطان کیمل دانشگاه جانز هاپکینز یک تک تست خون طراحی کرده اند که هشت نوع سرطان رایج را شناسایی می کند و در تشخیص محل سرطان نیز موثر است.

این تست، که CancerSEEK نامیده می شود، یک تست خاص، چند منظوره و غیرتهاجمی است که به صورت همزمان، سطح پروتئین های خاص مربوط به هشت نوع سرطان، و همچنین جهش های ژن های سرطانی در DNA در حال گردش، در جریان خون را ارزیابی می کند.

این تست برای شناسایی هشت نوع سرطان رایج، که بیش از 60 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده مربوط به این نوع سرطان هاست، هدف گذاری شده است.

پنج نوع از هشت سرطان مذکور در حال حاضر هیچ تست به خصوصی ندارند. دکتر نیکولاس پاپادوپولوس، استاد انکولوژی و پاتولوژی می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاستفاده از ترکیبی از بیومارکر های خاص برای تشخیص زودرس سرطان، توانایی تغییر مسیر تشخیص سرطان را دارد. منطق استفاده از این بیومارکرها، همان منطق استفاده از رژیم دارویی ترکیبی در درمان سرطان است.

جوشوا کوهن، پزشک و دانشجو در دانشگاه جانز هاپکینز در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیگردش ژن های جهش یافته ی سرطانی، می تواند یک مارکر بسیار خاص در تشخیص سرطان باشد. برای برجسته کردن این اختصاصیت ذاتی، ما به دنبال توسعه ی یک بستر ذاتی کوچک اما قدرتمند هستیم که قادر باشد حداقل یک جهش در میان تعداد بی شماری از سرطان ها را تشخیص دهد. در حقیقت، کوچک نگه داشتن قطعه برای به حداقل رساندن نتایج مثبت کاذب و هرچه بیشتر موثر بودن تست الزامی است".

محققان در ابتدا، صدها ژن و چهل نوع ماکر پروتئینی را بررسی کردند، که در ادامه این تعداد، به 16 قطعه ژنی و هشت پروتئین تقلیل یافت. محققان دریافتند که این تست مولکولی، اختصاصا برای تشخیص سرطان می باشد و از سایر تست های مولکولی که بر پایه ی آنالیز تعداد بسیار زیادی از ژن های عامل سرطان استوار هستند، متفاوت است.

منبع: medicalxpress

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...