ارتباط آسیب حاد کلیه با نارسایی قلبی
ارتباط آسیب حاد کلیه با نارسایی قلبی

کلیه شناسی

بازدید : 2650

یک مطالعه جدید که در مجله بیماریهای کلیه منتشر شده است، به بررسی دقیق تر این سوال می پردازد. آیا محققان می توانند بین AKI و نارسایی قلب ارتباط برقرار کنند؟ یک گروه به سرپرستی  Dr. Nisha Bansal از موسسه تحقیقات کلیه در دانشگاه واشنگتن در سیاتل به این مورد پرداخته است.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی به دنبال AKI(آسیب حاد کلیه) بیشتر احتمال دارد که سفیدپوست، پیر، دارای فشار خون بالا، دیابت و پروتئینوری یا پروتئین بیش از حد در ادرار باشند. پیامدهای این یافته ها توسط نویسندگان بیان شده است:

برآورد شده است که سالانه تقریبا 2 میلیون مورد از بیماران بستری شده AKI رخ می دهد. بر اساس تفاوت های مشاهده شده در این مطالعه ، نتیجه به این معنیست که حدود 16000 مورد اضافی از نارسایی قلبی در سال رخ می دهد. 

محققان همچنین یک گروه زیرمجموعه ای سالم تر از بیماران را بررسی کردند: افراد بدون دیابت، فشار خون بالا، بیماری عروق یا جراحی قلب. به طور شگفت انگیز، این بیماران 38٪ افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در 2 سال آینده داشتند.

به عبارت دیگر، بیماران با شرایط بهتر نسبت به افراد دارای مسائل پزشکی ، به احتمال بیشتری مشکلات قلبی عروقی بعد از AKI دارند. اما علت آن روشن نیست.

لینک منبع : www.medicalnewstoday.com

متن خبر از مریم فلاحت