برای درمان آلرژی فصلی، دو دارو همیشه بهتر از یک دارو عمل نمی‌کند
برای درمان آلرژی فصلی، دو دارو همیشه بهتر از یک دارو عمل نمی‌کند

آلرژی و ایمنی

بازدید : 1321

در یک گایدلاین به‌روز شده بالینی که در سال‌نامه آلرژی، آسم و ایمونولوژی که توسط کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (ACAAI) چاپ شده است، متخصصان آلرژی توصیه‌هایی کاربردی را درباره بهترین نوع و مقدار دارو برای درمان seasonal allergic rhinitis (SAR) مطرح کردند.

به گفته دکتر والاس، از نویسندگان این گایدلاین، بر سه گزاره بالینی تمرکز شده است:

1. برای درمان اولیه SAR در برزگسالان، پزشکان باید از درمان تنها با کورتیکواستروئیدهای استنشاقی بینی (INCS) به جای استفاده از ترکیب INCS و آنتی‌هیستامین خوراکی استفاده کنند.

2. برای درمان اولیه SAR در بزرگسالان، پزشکان باید INCS را بر روی آنتاگونیست گیرنده لوکوترین‌ها توصیه کنند.

3. برای درمان SAR متوسط تا شدید در بزرگسالان، پزشکان می‌توانند از ترکیب INCS و آنتی‌هیستامین استنشاقی بینی برای درمان اولیه استفاده کنند.

دکتر دیکویچ، نویسنده اصلی و عضو کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا می‌گوید: "این گایدلاین به پزشکان توصیه می‌کند تا به بیماران خود این آگاهی را بدهند که استفاده همزمان از دو دارو مانند INCS و آنتی‌هیستامین خوراکی، لزوما اثر بهتری از INCS به تنهایی ندارد. برخلاف آن، استفاده همزمان از کورتیکو استروئیدهای استنشاقی بینی و آنتی‌هسیتامین استنشاقی بینی، اثر تسکین‌دهندگی بهتری نسبت به هر یک از این داروها به تنهایی دارد. با این حال، استفاده ترکیبی از این دو دارو در یک اسپری بینی گران‌تر از استفاده از اسپری INCS به تنهایی ویا استفاده از دو اسپری جداگانه برای هر یک از این داروها خواهد بود." دکتر دیکویچ تاکید کرد که استفاده از این دو دارو با یکدیگر، چه به صورت ترکیب شده با هم و چه مجزا، می‌تواند عوارض جانبی از جمله  حس بدمزگی که توسط برخی بیماران توصیف شده است و مربوط به آنتی‌هیستامین استنشاقی است را بدتر کند.

منبع: www.sciencedaily.com

متن خبر از رضا سیفوری‌پور