آیا داروی ملاتونین به عنوان خواب آور کاملا ایمن است؟
آیا داروی ملاتونین به عنوان خواب آور کاملا ایمن است؟

داروهای جدید

بازدید : 21948

بر اساس آمار منتشر شده، مکمل ملاتونین به عنوان داروی خواب آور در آمریکا دارای فروش 437 میلیون دلاری در سال 2017 بوده که این رقم در سال 2010، 159 میلیون دلار بوده است. بر اساس مطالعات Nutrition Business Journal حدود 3 میلیون نفر بزرگسال و 0.5 میلیون نفر کودک از این مکمل به عنوان یک خواب آور طبیعی استفاده می کنند. همزمان با افزایش میزان استفاده از این فرآورده، نگرانی ها در مورد ایمن بودن آن افزایش می یابد.

اثربخشی این فرآورده در صورتی است که دوز مناسب در زمان مناسب برای مشکلات خواب ناشی از اختلال در ریتم شبانه روزی استفاده شود. ولی در سایر مشکلات خواب نمی تواند چندان مفید باشد. این در صورتی است که بسیاری از بیماران این دارو را قبل از خواب به عنوان قرص خوب آور استفاده می کنند که به گفته ی مایکل بروس، روانشناس بالینی در زمینه اختلالات خواب، "به این سادگی نخواهد بود" وی افزود "ملاتونین یک هورمون تنظیم کننده ی ریتم خواب است و نه القا کننده ی خواب".

ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن است که به تنظیم ساعت بدن کمک می کند. این هورمون توسط تابش نور کنترل می شود به این صورت که با تاریک شد هوا میزان این هورمون در بدن تدریجا افزایش می یابد و در هنگام صبح با روشن شدن هوا میزان این هورمون کاهش می یابد.

گفته می شود که این دارو فقط مناسب افرادی است که به "جغد شب" معروف هستند و در طول شب احساس خواب آلودگی ندارند. در این افراد برای تنظیم ساعت بدن دوز پایین ملاتونین (تقریبا 0.5 میلی گرم) حدود ساعت 11 شب (تحت نظر پزشک معالج) می تواند موثر باشد.

کاربرد دیگر این دارو در افرادی است که به قاره یا نیم کره ی دیگر سفر می کنند، یا در افرادی که آخر هفته ریتم خواب آنها تغییر کرده است و برای شروع هفته با مشکل مواجه هستند.

کتی گلدستین، عصب شناس و استادیار کلینیک خواب دانشگاه میشیگان، می گوید: " هنوز مشخص نشده است که این دارو در مصرف طولانی مدت ایمن است یا خیر".

کاناپاری،پزشک، می گوید:"این دارو در صورتی انتخاب مناسبی است که سایر تغییر عادات یا سایر دارمان ها موثر نبوده باشد و پزشک معالج شما تشخیص دهد که ملاتونین بهترین انتخاب است".

 

لینک منبع : www.webmd.com