شستن میوه و سبزیجات در منزل به ۷ روش
شستن میوه و سبزیجات در منزل به ۷ روش

آلرژی و ایمنی

تاریخ انتشار : 1399/03/11 بازدید : 4854

اقدامات سازمان بهداشت ودرمان  فدرال تخمین می زنند که تقریباً 48 میلیون نفر هر ساله توسط مواد غذایی آلوده به میکروب های مضر بیمار می شوند. اگرچه بیشتر مردم می دانند که محصولات حیوانی برای جلوگیری از بیماری به خوبی مراحل استریلیزه وپاستوریزه روی آنها صورت بگیرد، اما در سال های اخیر بیماری های گسترده ایی ناشی از میوه وسبزیجات  آلوده از جمله اسفناج، طالبی، گوجه فرنگی و کاهو شیوع پیدا کرده است.

آلودگی در منابع گیاهی در تمام مراحل ممکن است رخ دهد به این صورت که در مرحله رشد ممکن است محصولات توسط حیوانات، مواد مضر در خاک یا آب وبهداشت ضعیف در بین کارگران آلوده شوند. پس از برداشت محصول، دست های بسیاری از افراد محصولات را لمس می کنند که همین عامل خطر آلودگی را افزایش می دهد. آلودگی حتی می تواند پس از خریداری محصول، در حین تهیه غذا یا از طریق ذخیره نامناسب ایجاد شود. در این روزها با شیوع ویروس کرونا این نگرانی که آیا از طریق میوه و سبزیجات آلوده احتمال انتقال ویروس چقدر است، مورد توجه زیادی قرار گرفته است و با اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که هیچ شواهد قطعی تا کنون مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق میوه و سبزیجات وجود ندارد، برای جلوگیری از دیگر بیماری های منتقله از میوه و سبزیجات آلوده در شرایط عادی و ضروری بهتر است نکاتی در نظر گرفته شود . در ادامه مقاله چند نکته مهم به هنگام  شستشوی میوه و سبزیجات آورده شده است. ۷ نکته آسان برای شستشوی میوه و سبزیجات 

با رعایت موارد و نکات زیر می توانید از انتقال انواع بیماری ها از طریق میوه و سبزیجات جلوگیری کنید:
 

 دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون قبل و بعد از آماده سازی محصولات تازه بشویید.

۲- اگر قبل از غذا خوردن یا  جاسازی میوه ها  خرابی در آنها مشاهده می کنید قسمت های آسیب دیده یا خراب را جدا کنید.

۳- قبل از پوست کندن میوه ها حتما آن را بشویید  با این کار خاک و باکتری ها از چاقو روی میوه یا سبزیجات منتقل نمی شوند.

۴- به آرامی میوه ها  را در حالی که زیر آب روان نگه داشته اید بشویید، نیازی به استفاده از صابون یا مواد ضدعفونی کننده نیست.

۵- برای شستن سبزیجات توصیه شده است که آن ها را به مدت نیم ساعت در آب خیسانده و سپس با مقداری نمک یا مواد شوینده مخصوص سبزیجات شستشو دهید.

۶-  برای تمیز کردن میوه جاتی که پوست ضخیم دارند مانند خربزه وخیار از یک برس تمیز استفاده کنید.

۷-  میوه ها را با پارچه تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید تا باکتری های موجود در آن کمتر شود.
 

با توجه به اینکه خوردن میوه ها و و سبزیجات در شرایطی که فعالیت انواع ویروس ها نسبت به گذشته گسترش یافته است، روشی مناسب برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن انسان است، پس بهتر است علاوه بر قرار دادن آنها در رژیم غذایی روزانه به منظور بالا بردن سیستم دفاعی بدن، نکات شستشوی صحیح آن ها هم در نظر گرفته شود و به درستی استفاده شود.

مهرنوش سارنگ
مهرنوش سارنگ

منبع : fda