کرونا ویروس جدید و همنشینی با حیوانات
کرونا ویروس جدید و همنشینی با حیوانات

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1398/12/23 بازدید : 1954

شیوع ذات الریه در مردم چین نگرانی جهانی را در مورد یک کروناویروس جدید (به نام 2019-nCoV) به عنوان یک خطر جهانی بهداشت عمومی جلب کرده است. کرونا ویروس جدید پس از اطلاع از موارد ذات الریه با علت ناشناخته در دسامبر سال 2019 شناسایی شد، که در ابتدا در شهر ووهان چین، پایتخت استان هوبئی تشخیص داده شد. هزاران مورد در حال حاضر در چین تشخیص داده شده است و این بیماری توسط مسافران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر شده است. در ابتدا، هیچ مدرک مشخصی برای انتقال فرد به فرد وجود نداشت. در هفته های گذشته، با این حال، گسترش فرد به فرد از 2019-nCoV تایید شده است، همانطور که موارد جدید ذات الریه ویروسی در بین اعضای خانواده و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از طریق تماس نزدیک نشان داده شده است.

در ژانویه سال 2020، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به طور موقت ویروس جدید را به عنوان کروناویروس جدید 2019 (2019-nCoV) نامگذاری کرد. در حالی که روزانه تعداد بیشتری در چین و جاهای دیگر گزارش می شود، هنوز منبع دقیق شیوع آن مشخص نیست، اما گمان می رود این مبدا با بازار غذاهای دریایی Huanan South China، غذای دریایی و حیوانات زنده مرتبط باشد. در ووهان در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر میزبان حیوانات خاص به عنوان مخزن ویروس وجود ندارد و تحقیقات بیشتر در حال انجام است.

Coronavirusها متعلق به خانواده Coronaviridae است. ویروس های آلفا و بتا معمولا پستانداران را آلوده می کنند، در حالی که ویروس های گاما و دلتا کروناویروس معمولا پرندگان و ماهی ها را آلوده می کنند. کرونا ویروس سگ سانان، که می تواند باعث اسهال خفیف و کرونا ویروس گربه سانان، که می تواند باعث التهاب صفاقی عفونی گربه سانان شود، هر دو آلفا-کروناویروس هستند. تا قبل از ظهور 2019-nCoV، که متعلق به beta-coronavirusها است، تنها شش کروناویروس شناخته شده قادر به آلوده کردن انسان و ایجاد بیماری تنفسی بودند، از جمله سندرم شدید تنفسی حاد سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه(MERS) . کروناویروس جدیداز نظر ژنتیکی بیشتر از MERS به SARS مربوط می شود، اما هر دو بتا کروناویروس هستند که منشا آنها در خفاش هاست. در حالی که ما به طور دقیق نمی دانیم که این ویروس همانند SARS و MERS رفتار خواهد کرد، اما می توانیم از اطلاعات هر دو ویروس قبلی برای راهنمایی استفاده کنیم.

در چند هفته گذشته پیشرفت های سریعی در شناسایی علت ویروسی، جداسازی ویروس عفونی و توسعه ابزارهای تشخیصی حاصل شده است. با این حال، هنوز هم بسیاری از سؤالات مهم وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

در ادامه به چند سوال متداول در حیطه حیوانات خانگی اشاره می کنیم:

 

آیا 2019-nCoV می تواند حیوانات اهلی را آلوده کند؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات اهلی یا خانگی به این کروناویروس جدید وجود ندارد. علاوه بر این، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر وجود حیوانات اهلی یا خانگی که ممکن است منبع عفونت افراد مبتلا به کروناویروس جدید باشد وجود ندارد. این وضعیت به سرعت در حال تغییر است و اطلاعات برای دسترسی به روز می شوند.

آیا در صورت بیمار بودن باید از تماس با حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر خودداری کنم؟

در هنگام بیماری، حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر را لمس نکنید. اگرچه گزارش نشده است كه حیوانات اهلی یا خانگی مبتلا به 2019 nCoV شوند، اما انواع مختلفی از کروناویروس ها می توانند باعث ایجاد بیماری در حیوانات شده و در بین حیوانات و انسان گسترش یابند. تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس عموم قرار گیرد، از تماس با حیوانات خودداری کنید و اگر مجبورید در اطراف حیوانات باشید یا از حیوان خانگی مراقبت کنید، برای محافظت از امکان انتقال بیماری از ماسک استفاده کنید.

اگر حیوان خانگی یا حیوان دیگر بیمار شدند و در نزدیکی شخصی با کرونا ویروس جدید قرار داشته باشد چه کاری باید انجام دهم؟

اگر حیوان خانگی شما یا حیوان دیگر بیمار شد، با دامپزشک خود تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که شما حیوان خانگی را منتقل می کنید که در معرض آن شخص قرار گرفته است. تا زمانی که با کارمندان کلینیک گفتگو نکردید، حیوان را به کلینیک دامپزشکی نبرید. در مورد هرگونه تماسی که حیوان ممکن است با شخصی با عفونت 2019-nCoV داشته باشد، به آنها بگویید.

اگر حیوان خانگی من یا حیوان دیگر با کسی که مریض بوده در تماس بوده است، می تواند این بیماری را به افراد دیگر منتقل کند؟

ما هنوز نمی دانیم حیوانات می توانند آلوده شوند یا نه. ما همچنین نمی دانیم که آیا آنها می توانند از این کروناویروس جدید بیمار شوند. در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات اهلی و خانگی به این کرونا ویروس جدید وجود ندارد. علاوه بر این، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر منبع انتقال عفونت از حیوانات خانگی یا سایر حیوانات اهلی به افراد به کروناویروس جدید وجود ندارد. این وضعیت به سرعت در حال تغییر است و اطلاعات در صورت دسترسی به روز می شوند.

نگرانی در مورد حیوانات خانگی که با افراد آلوده به این ویروس در ارتباط بوده اند چیست؟

در حالی که به نظر می رسد این ویروس از یک منبع حیوانی پدید آمده است، اما اکنون از فرد به فرد در حال گسترش است. تصور می شود كه گسترش فرد به فرد عمدتا از طریق قطرات تنفسی ایجاد می شود كه فرد مبتلا به سرفه یا عطسه می كند. در حال حاضر، مشخص نیست که چگونه این ویروس بین افراد گسترش می یابد.مهمتر اینکه، هیچ اطلاعاتی تاکنون وجود ندارد که سگ ها و گربه ها می توانند به 2019-nCoV آلوده شوند.

در مناطقی که ویروس فعال است با حیوانات چه باید کرد؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات اهلی و خانگی به این کروناویروس جدید وجود ندارد. این وضعیت به سرعت در حال تغییر است و اطلاعات در صورت دسترسی به روز می شوند. اگرچه گزارش نشده است كه حیوانات اهلی یا خانگی مبتلا به بیماری 2019CCV شوند، اما انواع مختلفی از كروناویروس ها می توانند در حیوانات بیماری ایجاد كرده و بین حیوانات و انسان گسترش یابند. تا زمانی که بیشتر بدانیم، از تماس با حیوانات خودداری کنید و اگر باید در اطراف حیوانات باشید یا از حیوان خانگی مراقبت کنید، از ماسک استفاده کنید. با این حال، افرادی که مبتلا به 2019-nCoV هستند باید از حیوانات خانگی دور شوند تا از حیوان خانگی در برابر پتانسیل شیوع بیماری حفاظت کنند.

آیا دامپزشکان باید بخاطر خطر 2019-nCoV شروع به واکسینه کردن سگ سانان در مقابل کرونا ویروس کنند؟

واکسن های کروناویروس سگی موجود در برخی از بازارهای جهانی برای محافظت در برابر عفونت کروناویروس روده ای است و برای محافظت در برابر عفونت های تنفسی مجوز ندارند. دامپزشکان نباید در مواجه با شیوع فعلی، از چنین واکسن هایی استفاده کنند، که ممکن است نوعی محافظت متقابل در برابر 2019-nCoV وجود داشته باشد. هیچ مدرک و شواهدی مبنی بر واکسیناسیون سگ ها با واکسن های تجاری موجود، محافظت متقابل در برابر عفونت 2019-nCoV را ارائه نمی دهد، زیرا ویروس های روده ای و تنفسی انواع متفاوتی از کروناویروس ها هستند. در حال حاضر هیچ واکسنی در هیچ بازاری برای عفونت کروناویروسی تنفسی در سگ موجود نیست.

دکتر هادی مسجدی
دکتر هادی مسجدی