10 راهکار عالی برای تقویت سیستم ایمنی
10 راهکار عالی برای تقویت سیستم ایمنی

آلرژی و ایمنی

تاریخ انتشار : 1398/12/20 بازدید : 5253

ویتامین D : این ویتامبن هورمونی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. مصرف ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به آنفولانزا و همچنین سرماخوردگی را کاهش دهد. مصرف ویتامین D3 هزار واحدی می تواند تامین کننده نیاز روزانه به این ویتامین باشد. زرده تخم مرغ. ماهی سالامون و قارچ از منابع طبیعی این ویتامین هستند. قرارگرفتن در معرض آفتاب رو فراموش نکنید.

زینک: این ماده معدنی ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد افرادی كه كمبود روی دارند ، در سیستم ایمنی بدنشان اختلال عملكرد شدید دارند. هم چنین افرادی که بدنشان کمبود روی ندارد طول مدت سرماخوردگی و آنفولانزای کمتری نسبت به بقیه دارند. گوشت قرمز. حبوبات و دانه های روغنی منبع خوبی از زینک هستند.

پروبیوتیک: آیا می دانید 70 درصد از سیستم ایمنی بدن شما در روده شما ساکن است؟ به همین دلیل مصرف پروبیوتیک ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که به طور طبیعی در روده و همچنین در غذاهای تخمیر شده مانند ماست یافت می شوند. این میکروبهای دوست به محافظت از بدن در برابر میکروبهای ایجاد کننده بیماری کمک می کنند. آنها همچنین موادی تولید می کنند که باعث حفظ سلامتی روده می شود، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و از التهاب جلوگیری می کند.

ویتامین ویتامین C از همه جنبه های عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند. بدون ویتامین C کافی ، سیستم ایمنی بدن در پاسخ به پاتوژن های مهاجم کمی کندتر عمل می کند. ویتامین C نه تنها هنگامی که سرماخوردگی دارید از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند بلکه شواهدی وجود دارد که ویتامین C ممکن است به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت ها کمک کند ، که ممکن است منجر به کاهش علائم سرماخوردگی و مدت زمان سرماخوردگی شود. مرکبات و سبزیجات برگ سبز منبع غنی این ویتامین هستند.

زنجبیل: زنجبیل ماده دیگری است که بسیاری افراد بعد از بیمار شدن به آن روی می آورند. زنجبیل ممکن است به کاهش التهاب و کاهش گلودرد و سایر بیماریهای التهابی کمک کند.

اسفناج:اسفناج نه تنها سرشار از ویتامین C است، بلکه دارای آنتی اکسیدان ها و بتا کاروتن های زیادی نیز هست. این خصوصیات باعث حفاظت سیستم ایمنی شما از آسیب های مختلف می شود. مشابه با کلم بروکلی ، اسفناج وقتی تا حدامکان کم پخته شود ، سالم است و مواد مغذی خود را حفظ می کند. اما اگر بیش از حد پخته شود مواد مغذی اش را از دست می دهد.

ورزش: محققان دریافتند که 20 دقیقه ورزش می تواند اثرات ضد التهابی داشته باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. ورزش تقریباً بهترین دارو برای هر بیماری است که می توانید به آن فکر کنید. حتی در زمان شیوع بیماریها می توان در گوشته ای از خانه یا در محیط باز به ورزش پرداخت و از اثرات سلامت بخش آن بهره مند شد.

خواب: ارتباط تنگاتنگی بین شرایط خود ایمنی و کیفیت خواب وجود دارد. خواب برای حفظ بدن سالم بسیار مهم است. خواب مختل شده یا خیلی کم باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود و همچنین توانایی شما در بهبودی از بیماری را کم می کند.

آب: آب می تواند برای بدن معجزه کند ، به خصوص برای سیستم ایمنی بدن.یک تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی است که باعث تقویت سلامت تمام ارگان های بدن می شود.

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...

منبع : Elsevier