"ترس" از هر ویروسی سریعتر منتشر میشود... چرا باید آرامش خودمان را حفظ کنیم؟
"ترس" از هر ویروسی سریعتر منتشر میشود... چرا باید آرامش خودمان را حفظ کنیم؟

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1398/12/12 بازدید : 905

"ترس" از هر ویروسی سریعتر منتشر میشود... اما چرا ما باید آرام باشیم؟ آنفولانزای ووهان یا همان COVID-19 این روزها سرخط خبرهای همه خبرگزاری‌ها شده است. اما در دنیای امروز اخبار کذبی که بر پایه‌ی ترس هستند، از هر ویروسی سریعتر منتشر میشوند.

می خواهیم با شما حقایقی را در میان بگذاریم:

بر اساس آمار CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا)، سالانه بیش از شصت هزار نفر از آنفولانزا یا بیماری‌های شبه آنفولانزا می‌میرند (یعنی روزانه 168 نفر)

مشخصات افرادی که که بر اثر Covid-19 می‌میرند، همان مشخصاتی است که افراد را برای مرگ بر اثر آنفولانزا مستعد می‌کند:

افراد بالای 65 سال، افراد با سیستم ایمنی تضعیف شده و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند.

بنابراین برخلاف ویروس SARS که نرخ مرگ و میر 10% داشت، ویروس کووید19 (که از همان خانواده‌ی سارس است)، تنها حدود 3% مرگ و میر نشان می‌دهد. یعنی اگرچه این ویروس سریعتر منتقل میشود اما در صورت ابتلا کشندگی بسیار کمتر دارد.

اما بیایید کمی دقیق‌تر شویم: بنابر آمار CDC عوامل اصلی مرگ در آمریکا به ترتیب موارد زیر هستند:

1. بیماری‌های قلبی: 650000 نفر

2. سرطان: 600000 نفر

3. تصادفات: 170000 نفر

4. بیماری‌های مزمن تنفسی: 160000 نفر

5. سکته: 150000 نفر

6. دیابت: 85000 نفر و 40000 نفر بر اثر شلیک گلوله!

این آمار در ایران به شرح زیر هستند: عوامل اصلی مرگ و میر در ایران:

1. بیماری‌های قلبی عروقی

2. سکته مغزی

3. آلزایمر

4. تصادفات جاده‌ای

5. بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالا

6. دیابت

7. بیماریهای مزمن انسدادی ریوی

8. بیماری‌های مزمن کلیوی

9. اختلالات نوزادی

10. بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی

11. نواقص مادرزادی

همانطور که میبینید جایگاه عفونتهای دستگاه تنفسی در رده‌های پایین قرار دارد. بنابراین اگر قرار است از چیزی بترسید، عوامل بالقوه خطرناک دیگری هستند که بسیار بیشتر از ویروس کرونا سلامتی شما را در معرض خطر قرار می‌دهند:

اولین مورد استرسی است که شما بابت عوامل کم خطر به بدن خود وارد میکنید، در وهله‌ی بعدی عدم مصرف مواد غذایی که سیستم ایمنی شما را تقویت میکنند و همچنین عدم مراقبت از سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی خودتان.

البته که ما انسان‌ها از لحاظ روانی طوری برنامه‌ریزی شده‌ایم که محتاط باشیم و نسبت به خطراتی که ایمنی، بقا و امنیت ما را تهدید می‌کنند، هوشیار باشیم. مغز ما به طور ذاتی بر اتفاقات منفی بیشتر از اتفاقات مثبت تمرکز میکند. پس وقتی با خبرهایی در مورد "ویروس کشنده"، همه‌گیری جهانی و ... بمباران خبری می‌شویم، طبیعی است که ذهن ما بدترین موارد را تصور می‌کند و ما دستپاچه به دنبال تدابیر ایمنی می‌رویم یا اینکه برای ماسک صف می‌کشیم!

برای خبرگزاری‌هایی که می‌خواهند دیده شوند یا افراد مضطربی که همیشه منتظرند اتفاقی از آسمان ببارد، این بهترین موقعیت است که بر قطار خبرهای کروناویروس جدید سوار شوند! اما وقتی ترس فراگیر شود، به طرز معکوسی ما را از انجام اعمالی که سلامتی‌مان را تضمین می‌کند، باز میدارد. با همه‌ی این‌ها کاملا منطقی است که دولت‌ها، مسئولین سلامت جامعه و شرکت‌ها اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهند تا شهروندان و کارکنان‌شان را امن نگه دارند و از گسترش ویروسی که دانشمندان هنوز کاملا آن را نشناخته‌اند، جلوگیری کنند.

تصمیم ایرلاین‌ها برای لغو کردن پروازها به چین برای مدت مشخص تصمیمی منطقی است. اما بیایید به ترسی که دیوانه‌وار گسترش می‌یابد و به اضطراب تبدیل شده دامن نزنیم، چرا که تنها قدرت سیستم ایمنی‌مان را در مقابله با انواع ویروس‌ها تحلیل می‌برد. پس “keep calm & carry on" این کاری ست که ما انجام میدهیم و به شما هم توصیه می‌کنیم انجام دهید، چرا که در این صورت سالم‌تر خواهید بود.

دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی

منبع : www.forbes.com