چند سوال رایج درباره ی کروناویروس جدید
چند سوال رایج درباره ی کروناویروس جدید

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1398/12/07 بازدید : 4072

همونطور که همتون این روزها در جریان هستین کل جهان درگیر یک بیماری و ویروس شده که یک هفته ای هست این ویروس وارد کشور خودمون هم شده طی این چند روز تعداد زیادی از شما مراجعه کنندگان عزیز سایت از ما اطلاعات مختلفی درباره ی این بیماری پرسیدین و چه بسا شاید بشه استرس رو در چشم همه ی اطرافیانمون ببینیم در این مقاله سعی داریم تمام سوالای شما رو جواب بدیم و سعی کنیم اطلاعات خودمون رو بالا ببریم تا با آگاهی کامل و بدون استرس خودمون رو برای مبارزه با این ویروس آماده کنیم:

 

Covid-19 چیست - بیماری که در ووهان شروع شده است؟

این بیماری توسط یکی از اعضای خانواده کروناویروس ایجاد می شود که قبلاً با آن روبرو نشده ایم. مانند سایر کرونا ویروس ها، از حیوانات نیز آمده است. بسیاری از کسانی که در ابتدا آلوده شده بودند یا در بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانا در مرکز شهر ووهان کار می کردند و یا اغلب آنها را خرید می کردند.

 

علائمی که این کورنا ویروس ایجاد می کند چیست؟

این ویروس می تواند باعث ذات الریه (نومونیا) شود. علائمی که در افراد مختلف گزارش شده است شامل سرفه، تب و مشکلات تنفسی می باشد. در موارد شدید می تواند موجب نارسایی در بافت ریه شود. از آنجا که این نومونیا ویروسی است، آنتی بیوتیک ها فایده ای ندارند. داروهای ضد ویروسی که در برابر آنفولانزا داریم، مؤثر نیست. بهبودی به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. بسیاری از کسانی که جان خود را از دست داده اند از سلامت جسمانی کمی برخوردار بودند.

 

اگر سرفه دارم باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر سرفه هایتان به گونه ای هست که باعث مشکل در تنفستان می شود و تب بالایی دارید باید به اورژانس زنگ بزنید وگرنه در صورتیکه یک سردرد ساده یا احساس سرفه های معمولی دارید بهتر است در خانه بمانید و استراحت کنید

 

آیا ویروس از یک شخص به فرد دیگر منتقل می شود؟

کمیسیون بهداشت ملی چین انتقال انسان به انسان را تأیید کرده است و چنین انتقال هایی نیز در نقاط دیگر جهان مشاهده شده است.

 

چند نفر تحت تأثیر قرار گرفته اند؟

از 25 فوریه، شیوع این بیماری 80،000 نفر در سطح جهان را تحت تأثیر قرار داده است. در سرزمین اصلی چین 2،663 کشته در بین 77658 مورد و بیشتر در استان مرکزی هوبی رخ داده است. بیش از 12000 نفر که در چین تحت تاثیر بودند، بهبود یافته اند.

ویروس کرونا حداقل در 30 کشور دیگر گسترش یافته است. بیشترین آلودگی شامل ژاپن است که 850 مورد شامل 691 مورد از یک کشتی دریایی در یوکوهاما و چهار کشته برجای مانده است. ایتالیا 229 مورد و هفت مورد فوت را ثبت کرده است، در حالی که کره جنوبی 893 مورد و هشت مورد فوت را ثبت کرده است. همچنین در هنگ کنگ، تایوان، فرانسه، ایران و فیلیپین کشته شده اند.

در کشور خودمان هم آمارها در حال افزایش است...

چرا کرونا بدتر از آنفلوانزای طبیعی است و متخصصان چقدر نگران هستند؟

ما هنوز نمی دانیم کرونا ویروس جدید چقدر خطرناک است و تا زمانی که اطلاعات بیشتری نداشته باشیم، نمی دانیم. میزان مرگ و میر در مرکز بیماری، استان هوبی حدود 2 درصد و کمتر از سایر مناطق است. برای مقایسه، آنفولانزای فصلی به طور معمول میزان مرگ و میر زیر 1 درصد را دارد و تصور می شود که سالانه در حدود 400000 مرگ و میر در سطح جهان رخ می دهد. سارس بیش از 10٪ مرگ و میر داشت.

نکته مهم دیگر این که کرونا ویروس جدید به شدت مسری است. یک تفاوت اساسی در این است که بر خلاف آنفولانزا، واکسنی برای کروناویروس جدید تاکنون وجود ندارد، به این معنی که برای اعضای آسیب پذیر جامعه - افراد سالخورده یا افراد دارای مشکلات تنفسی یا ایمنی- محافظت از خود دشوارتر است. در صورت احساس ناخوشایند، شستن دست و اجتناب از سایر افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. یک اقدام معقول دریافت واکسن آنفولانزا است که در صورت شیوع آن به اپیدمی گسترده تر، بار خدمات درمانی را کاهش می دهد.

 

آیا کرونا ویروس های دیگری وجود دارد؟

سندرم حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) هر دو در اثر کرونا ویروس ناشی از حیوانات ایجاد شدند. در سال 2002، سارس تقریباً بدون بررسی در 37 کشور گسترش یافت و باعث وحشت جهانی شد، بیش از 8000 نفر را آلوده کرد و بیش از 750 نفر را کشت. به نظر می رسد مرس به راحتی از انسان به انسان دیگر منتقل نمی شود، اما مرگ و میر بیشتری، 35٪ از حدود 2500 نفر که آلوده شده اند را کشت.

 

آیا شیوع بیماری جهان گیر است و آیا باید وحشت کنیم؟

نه، بیماری جهان گیر، از نظر سازمان بهداشت جهانی ، "شیوع بیماری در سراسر جهان" است. شیوع ویروس در خارج از چین نگران کننده است اما یک گسترش غیرمنتظره نیست. این سازمان اعلام کرده است که این شیوع بیماری اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی است. مساله مهم این است که این کرونا ویروس جدید بین افراد تا چه حد قابل انتقال است و چه نسبتی به شدت بیمار می شود و در بیمارستان می میرند. غالبا ویروس هایی که به راحتی گسترش می یابند، تأثیر ملایمی دارند. به طور کلی، به نظر می رسد که کروناویروس به سختی به افراد مسن ضربه می زند و شیوع آن در کودکان کم است.

 

برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری می توانم انجام دهم؟

  • مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید.چرا؟ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.

  • حداقل 1 متر فاصله بین خود و هر کس که سرفه می کند یا عطسه می کند ، حفظ کنید.چرا؟ هنگامی که فرد سرفه می کند یا عطسه می کند ، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان خود که ممکن است حاوی ویروس باشد ، می پاشند.

  • از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.چرا؟ دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانید ویروس ها را ازین راه وارد بدنتان کنید.

  • هنگام سرفه با عطسه با دستمال جلوی بینی و دهانتان را بگیرید و سپس آن را در یک سطل زباله در بسته بیندازید یا اگر دستمال به همراه ندارید با قسمت داخلی آرنج و بازویتان جلوی بینی و دهانتان را بگیرید.

راه های جلوگیری از کرونا ویروس

آیا باید نگران COVID-19 باشم؟

اگر در منطقه‌ای نیستید که COVID-19 در آن پخش شده باشد ، یا اگر به یکی از آن مناطق سفر نکرده اید یا با کسی که ارتباط نزدیکی با فرد بیمار داشته ،نداشته اید، در حال حاضر احتمال ابتلا به آن کم است. با این حال ، قابل درک است که ممکن است از اوضاع احساس استرس و اضطراب کنید. پس بهتر است اطلاعات علمی خودتان را افزایش دهید تا به شما در تعیین دقیق خطرات کمک کند و بتوانید اقدامات احتیاط آمیز را انجام دهید.

اگر در منطقه ای هستید که شیوع COVID-19 وجود دارد ، باید خطر ابتلا به عفونت را جدی بگیرید. توصیه های صادر شده توسط مقامات بهداشت ملی و محلی را دنبال کنید. اگرچه برای اکثر افراد COVID-19 فقط بیماری خفیف ایجاد می کند ، اما می تواند برخی از افراد را بسیار بیمار کند. به ندرت ، این بیماری می تواند کشنده باشد. افراد مسن و افراد با شرایط پزشکی از قبل موجود (مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت) آسیب پذیرتر به نظر می رسند.
 

آیا برای محافظت از خودم باید ماسک بپوشم؟

افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند ، نیازی به پوشیدن ماسک پزشکی ندارند. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را برای افرادی که علائم COVID-19 دارند و برای افرادی که دارای علائمی مانند سرفه و تب هستند ، توصیه می کند. استفاده از ماسک برای کارمندان بهداشت و افرادی که از کسی مراقبت می کنند (در خانه یا یک مرکز درمانی) بسیار مهم است.

سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از هدر رفتن غیرضروری منابع گرانبها و استفاده نادرست از ماسک ، توصیه منطقی به استفاده از ماسک های پزشکی می کند اگر علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید ، به عفونت COVID-19 با علائم خفیف مشکوک هستید ، یا از شخصی که به عفونت COVID-19 مشکوک است مراقبت می کنید با مسافرت در مناطقی که این عفونت گزارش شده است دارید لازم است از ماسک استفاده کنید .

نحوه استفاده از ماسک در مقابله با کرونا

دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .