یک داروساز در چه مواردی می تونه به شما کمک کنه؟
یک داروساز در چه مواردی می تونه به شما کمک کنه؟

فالوآپ یا پیگیری کردن پروسه درمان

تاریخ انتشار : 1398/10/02 بازدید : 3562

یه روز خوب در زندگی یک داروساز روزی هست که سوالای بیشتری دریافت می کنه! این سوالات از طرف مردمی پرسیده میشه که به داروخانه ها مراجعه میکنن. سوالایی مانند کدوم دستگاه فشار خون مناسبتره؟ یا اینکه برای برطرف شدن قرمزی پوست دست باید چه کرمی استفاده کنم؟ خیلی معمول و رایج از داروسازان عمومی پرسیده میشه اما اغلب افراد پس از تحویل گرفتن داروهاشون و بررسی اونها، سوالاتی در مورد کاربرد یک داروی خاص یا عوارض جانبی اش می پرسن.

بیشترین وقت داروسازان در داروخانه صرف بررسی هر نسخه درست قبل از تحویل به بیمار و همچنین دستور زدن هر قلم از داورهای یک نسخه میگذره. اما داروساز آماده است تا اطلاعات راجع به عوارض جانبی هر دارو، پیشگیری از بیماری، نکات تغذیه ای، ترک سیگار و مدیریت دیابت ازش پرسیده بشه. اغلب اونها از سوال پرسیدن بیمارا خوشحال میشن. اینطوری می تونن اطلاعات و دانش خودشون رو در اختیار فرد بگذارن و نگرانی اش رو برطرف کنن.

یک پزشک داروساز چه مهارت هایی داره؟

داروسازان عمومی در طی دوره ای 6 ساله به گذراندن درس هایی مانند داروشناسی، شیمی دارویی، درمان شناسی و فیزیولوژی مشغول میشن و شناخت کاملی از عملکرد بدن انسان و عملکرد دارو در بدن دارن. هر داروساز در طی دوره دکتری عمومی باید دو آزمون جامع را جهت دریافت مجوز فعالیت در داروخانه یا بیمارستان دریافت کنه. در سال آخر تحصیل یک داروساز برای دریافت مجوز فعالیت در داروخانه های شهری بایستی بیش از 300 ساعت کارورزی بالینی در کنار اساتید خودش دریافت کنه و از آزمون نهایی سربلند بیرون بیاد.

اونها همچنین مهارت ارتباط موثر با بیماران در پاسخگویی به سوالاتشون رو پیدا می کنن. برخی از داروسازان عمومی پس از گذراندن دوره عمومی، میتونن در دوره تخصصی شرکت کنن. این تخصص ها شامل تخصص هایی مثل داروساز بالینی، بیوتکنولوژی، طب سنتی و ... هست. گذراندن دوره تخصص میتونه زمینه ساز ورود داروسازان به صنعت دارویی کشور بشه.

به اتیکت افراد حاضر در داروخانه دقت کنید و از داروساز، این موارد را جویا شوید!

 
وقتتان را ذخیره کنید
داروسازان در ارتباط مستقیم با بیماران آموزش دیده اند و براحتی در هر داروخانه در دسترس اند. اینگونه مدت زمان بیشتری دارید و نیاز به نوبت دهی و وقت قبلی برای بیان شرایط تان ندارید.
 
راه حل سریع دریافت کنید
یک داروساز بیماری ها و علائم ساده و رایج مثل سرفه و سرماخوردگی، زکام، خارش و درد و گرفتگی را می تواند ارزیابی و بررسی کند و درمان پیشنهادی را به شما ارائه دهد.
 
از آنفولانزا در امان بمانید
بسیاری از داروخانه ها واکسن آنفولانزا را برای افرادی که ریسک بروز آنفولانزا در آنها زیاد است را در اختیار می گذراند. خانم های باردار، مراقبین سلامت همگانی و افراد بالای 65 سال، همچنین افرادی که در معرض مستقیم بیماران خاص یا بیماران با نقاهت بالا هستند جزو این دسته افراد هستند.
 
مراقبت های نوزادان و کودکان
داروسازان عمومی برای توصیه راجع به شیردهی، تغذیه و مراقبت های مورد نیاز چه در زمان بارداری و چه پس از تولد در مصرف داروها راهنمای شما خواهند بود.
 
مشاوره دارویی داروها و مکمل ها
داروسازان از مواد تشکیل دهنده مکمل ها و دستور مصرف دارویی موثر آنها مطلع اند. در انتخاب و آگاهی از اثرات مکمل های غذایی و ورزشی یا شرایط خاص ( کهنسالی، بیماری یا بارداری ) می توانید با اطمینان از مشاوره داروساز بهره بگیرید.
 
توصیه های سبک زندگی سالم و تندرستی
توصیه ها و مشاوره های رایگان در مورد تنظیم سبک زندگی، تغذیه، ورزش و سلامت قلبی، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و تغذیه فرزندان و مدیریت وزن را داروساز می تواند در اختیار شما قرار دهد.
 
روش استفاده داروها، اسپری ها، استنشاقی
با مشورت با داروسازتان می توانید مطمئن شوید که داروی درست را دریافت می دارید و آن را صحیح استفاده می کنید. داروسازتان می تواند حتی چگونگی کم کردن عوارض دارو، کنترل تداخلات دارویی و فرآورده های جایگزین را به پزشکتان پیشنهاد دهد.
 
ارائه نکات بهداشت جنسی و تنظیم خانواده
داروسازان مشغول در داروخانه های شهری اطلاعات دقیق در مورد روشهای پیشگیری از بارداری،اثرات داروها بر اثر بخشی آن و حفظ بهداشت و ایمنی در طی رابطه جنسی راهکارهایی را دارند و می توانند وسایل پیشگیری را به همراه راهنمایی های مناسب در اختیار شما قرار دهند.
 
ارایه مشاوره های پوستی و ساخت داروهای ترکیبی
بسیاری از داروخانه های شهری امکانات ساخت داروهای ترکیبی پوستی یا خوراکی را برای شرایط ساده تا پیچیده بیماری را با مشورت پزشک دارند. درمان برخی از مشکلات پوستی (مثل اگزما، لک، .. ) را یک داروساز می تواند به شما پیشنهاد دهد.
 
مشاوره و حمیات در ترک سیگار و وابستگی ها دارویی
مشاوره رایگان و دریافت پشتیبانی از منبعی آگاه مثل داروساز در ترک و رفع علائم وابستگی شما بسیار کمک کننده خواهد بود.
 
پیشنهاد مراکز درمانی عمومی و روندهای درمانی
معرفی مراکز و روندهای درمانی خاص مثل کلینیک های آلرژی یا وارفارین، همچنین برخی مراکز درمانی تخصصی را داروسازان می توانند به شما انجام دهند.
 
محل مشاوره خصوصی برای مشاوره های خاص
داروسازان سوگند حفظ اسرار شخصی بیماران خود را پس از طی دوره دکتری عمومی یاد می کنند. در برخی از داروخانه هایی که محل مشاوره خصوصی وجود دارد می توانید بدون دغدغه از بیماری یا شرایط خاص خود صحبت کنید و راهنمایی های لازم را دریافت دارید.

دکتر علی حاجی ابراهیمی
دکتر علی حاجی ابراهیمی

محقق و پژوهشگر حوزه دارویی. بنیانگذار شرکت دانش بنیان زیست رایان کیمیا. مدیر اجرایی تیم سیبویه و مشتاق یادگیری همیشگی...

منبع : Sibooye