اگر شما نشانه های اولیه سکته مغزی را بدانید میتوانید از مرگ نجات پیدا کنید.
اگر شما نشانه های اولیه سکته مغزی را بدانید میتوانید از مرگ نجات پیدا کنید.

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1398/02/19 بازدید : 2314

سکته مغزی
سکته مغزی به از دست رفتن ناگهانی کارکرد مغزی در ناحیه ای معین گفته می شود. سکته مغزی می تواند به دنبال بسته شدن شریان با لخته یا به دلیل پارگی یکی از عروق مغزی و خونریزی درون مغز  رخ دهد. همانند بیماری قلبی بعضی افراد ممکن است علایمی داشته باشند که ظرف چند دقیقه رفع شود. این علایم کوتاه هشدار دهنده اند و حمله گذرای مغزی خوانده می شود.

چرا اغلب سکته مغزی مربوط به اول صبح است؟
وقتی فردی شام پر چربی بخورد حدود 8 ساعت بعد شیرابه غذا از معده وارد روده ها میشود.در این مرحله مقدار زیادی از چربی جذب و وارد خون میشود.به این ترتیب ویستوزیته(چسبندگی) و غلظت خون بالا میرود.
اول صبح سردترین موقع روز است.بدن در خواب بوده و ضربان قلب و فشار خون در پایین ترین حد خود است.پاها که دور ترین نقطه به قلب هستند در یک سطح افقی قرار دارند و به علت سرد بودن به چربی و غلظت خون میافزاییند.
چنین فردی وقتی صبح بیدار میشود و کمی تحرک میکند بدنش گرم شده و ضربان قلب بالا میرود.در نتیجه فشار خون بیشتر شده و لخته از پا کنده میشود و وارد جریان خون میگردد. وقتی فرد حرکت میکند لخته وارد مغزش شده و رگی را مسدود میکند. به دنبال آن فرد سکته مغزی میکند . اگر هم زنده بماند بخشی از بدنش از کار می افتد.(بستگی دارد کدام رگ و چقدر آسیب دیده باشد.)


علایم سکته مغزی عبارتند از :
• سردرد ناگهانی شدید
• از دست دادن ناگهانی بینایی
• از دست دادن ناگهانی کنترل عضلات
• از دست دادن ناگهانی تعادل یا احساس بازو پا یا صورت
• گیجی ناگهانی یا از دست دادن تکلم
بر عکس حمله قلبی در سکته مغزی زمان برای بازگرداندن جریان خون به مغز بسیار کمتر است. مدت زمان طلایی برای نجات مغز تنها حدود 3 ساعت است. بنابراین رساندن فردی که چنین علایمی دارد به بیمارستان از اهمیت حیاتی برخوردار است. همان داروها حل لخته که در سکته قلبی به کار می رود در بعضی از مبتلایان به سکته مغزی هم کاربرد دارد.
نکاتی که باید به یاد داشت:
• حملات گذرای مغزی به موارد کوتاه مدت قابل بازگشت اختلال کارکرد مغز گفته می شود. این حملات علامت هشداری هستند که نشان می دهد سکته مغزی در راه است.
• سکته مغزی را می توان با داروهای حل کننده لخته به شرطی که درمان سریعا شروع گردد درمان کرد.
• بعضی از سکته های مغزی به دلیل خونریزی در مغز رخ می دهند.
• اگر هر یک از علایمی که در بالا فهرست شده است را پیدا کردید فوری به بیمارستان بروید.

 

شقایق زارعی
شقایق زارعی

منبع : medscape