توصیه های رمضانه سیبویه
توصیه های رمضانه سیبویه

پزشکی خانواده

تاریخ انتشار : 1398/02/18 بازدید : 1632

با توجه به طولانی و گرم شدن روز ها در ماه مبارک رمضان روزه داران باید نکاتی را حتما رعایت کنند.
به هنگام افطار به طور متعادل غذا بخورید و برای وعده سحری، غذایی سالم و کم‌چرب انتخاب کنید.
متاسفانه یکی از اشتباهات رایج ماه رمضان حذف وعده سحری است در حالی که این کار باعث افزایش احساس تشنگی و گرسنگی در طول روز می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند که در این وعده بهتر است از میوه و سبزیجات استفاده شود تا در طول روز کمتر احساس تشنگی شود.
گرما در این روز ها نیاز دقت در تامین اب بدن در فواصل زمانی افطار تا سحر را پر رنگ تر میکند.
پس از افطار دو تا سه ساعت صبر کنید و سپس فعالیت‌های سبکی همچون پیاده‌روی سریع انجام دهید


نکته مهم برای کسانی که شرایط خاص دارند:
 بارداری، شیردهی و برخی از بیماریها مانند دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های سیستم گوارشی (معده و اثنی عشر)، اختلالات کلیوی، بیماریهای اعصاب و روان و آسم  همگی از شرایط جسمی هستند که فرد ملزم می باشد پیش از اقدام به روزه داری، با پزشک معالج خود در خصوص اقدام به روزه داری و همچنین نحوه مصرف داروها، مشورت نماید.
-  بیماران مبتلا به بیماری انسدادی ریوی (COPD) و صرع خصوصاً در معرض خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه داری می باشند. پزشکان علاوه بر اینکه باید به بیماران صرعی که با قطع دارو دچار بازگشت حملات تشنجی می شوند مشاوره دقیق بدهند، باید به بیماران مبتلا به آسم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه های تنفسی دچار حملات آسمی می شوند توصیه های لازم را ارائه بنمایند.


روزه دار عزیز، چنانچه مبتلا به بیماری مزمن مانند فشارخون، چربی خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بیماری كلیوی می باشید، در این خصوص که آیا روزه داری برای شما بدون اشکال است یا خیر و همچنین در صورت بی خطری، در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان، مشورت نمایید.


مصرف انتی بیوتیک در ماه رمضان:
در فرد روزه دار، پزشک معالج، جهت درمان عفونت می تواند اقدام به تجویز آنتی بیوتیک هایی بنماید که به جای چند بار مصرف در طی روز، یک یا دو بار در روز مصرف شود.


بیماران دیابتی:
درخصوص بیماران دیابتی، هرچند روزه داری برای برخی از مبتلایان به دیابت بنا بر تشخیص پزشک معالج می تواند مفید باشد، ولی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر می تواند بسیار خطرناک باشد. بیمارانی که انسولین مصرف می نمایند قبل از اقدام به روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند. در تمامی بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم می باشد.


نکته مهم درخصوص سلامت بانوان:
نکته بسیار مهمی که در خصوص سلامت بانوان لازم به ذکر است، استفاده خودسرانه از داروهای ضد بارداری ترکیبی مانند LD جهت قطع خونریزی دوران قاعدگی و به منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان می باشد. مصرف قرص های ضد بارداری ترکیبی به روشی که منجر به قطع قاعدگی شود، علاوه بر این که چرخه هورمونی مصرف کننده دارو را مختل خواهد کرد، تبعات خطرناکی مانند اشکالات انعقادی و ایجاد لخته در عروق اندامهای تحتانی و حتی عروق مغزی به دنبال خواهد داشت. شیوع این عارضه با افزایش سن افزایش می یابد و این امر هشداری است برای بانوانی که در سنین بالای 35 سال هستند و قصد مصرف داروهای ضد بارداری بدون تجویز پزشک را دارند. لذا توصیه می شود در هر زمینه خصوصاً مصرف دارو با پزشک و داروساز مشورت شود.


 توصیه های تغذیه ای در ماه مبارک رمضان:
تغذیه ی صحیح در ماه مبارک رمضان مانند سایر اوقات، به معنی رعایت دو اصل "تنوع" و "تعادل" در برنامه ی غذایی است. "تنوع" به معنی استفاده ازگروه های غذایی اصلی شامل نان و غلات، شیر و مواد لبنی، سبزی ها، میوه ها و گروه گوشت و جایگزین های آن و "تعادل" بدین معنی است که از همه ی گروه های غذایی به مقدار کافی مصرف کرده و از کم خوری یا پرخوری پرهیز شود.
- وعده های غذایی در ماه رمضان به سه وعده افطاری، شام و سحری تقسیم می شوند و افرادی كه در ماه رمضان روزه می گیرند باید به این نكته توجه داشته باشند كه خوردن افطاری و سحری با رعایت اعتدال ضروری است.
 توصیه های تغذیه ای مربوط به وعده سحری
- وعده سحری باید تامین کننده بیشتر انرژی بدن در طول روز باشد. در وعده سحری، مصرف غذاهای سبك و مختصر شامل گروه های غذایی شیر و لبنیات (مانند شیر، ماست و پنیر)، میوه ها و سبزی ها، نان و غلات (مانند برنج و نان) توصیه می شود مانند نان و پنیر و سبزی كه یكی از عادات خوب غذایی هموطنان در این ایام است.

غذاهای ماه رمضان کم حجم و سبک

سه عمل نادرست که روزه داران در وعده سحری انجام می دهند:
1- روزه داری بدون میل کردن وعده سحری: برخلاف تصور برخی افراد، روزه بدون سحری نه تنها موجب كاهش وزن نمی شود بلكه بدلیل افت شدید قند خون در طی روز موجب می شود تا شخص روزه دار در زمان افطار تمایل بیشتری برای خوردن غذاهای شیرین و چرب پیدا كند و همین موضوع در نهایت منجر به اضافه وزن و چاقی می شود.
2- استفاده از مواد غذایی با انرژی بالا از جمله مواد چرب و قندی: بسیاری از افراد معتقدند هنگام سحری باید از مواد غذایی كه انرژی بالایی دارند استفاده كنند تا در طول روز احساس گرسنگی نكنند به همین خاطر به خوردن غذاهای پرچرب رو می آورند در حالیکه مصرف مواد غذایی پرچرب تشنگی شدیدی را در طول روز برای فرد به ارمغان آورده و باعث ایجاد مشكلات عدیده ای از جمله چاقی و ناراحتی های گوارشی در افراد میگردد.
3- نوشیدن بیش از حد نرمال چای در وعده سحری: از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری اجتناب نمائید چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمك های معدنی كه بدن شما در طول روز به آن احتیاج دارید می شود.


 کارهای نادرست که باید از انجام آنها در وعده افطار پرهیز کنیم:
1- یكی از عادات غذایی نادرست روزه داران این است كه به دلیل تشنگی زیاد، افطار را با آب سرد و یا نوشیدنی های سرد شروع می كنند که توصیه می شود افطار را با  نوشیدنی های گرم و یا ولرم مانند آب ولرم، چای کمرنگ و شیر گرم آغاز كرده و سپس از خرما یا كشمش استفاده كنند زیرا این دو سبب كنترل اشتها شده و از پر خوری به هنگام افطار ممانعت می كنند و مصرف آب زیاد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود. بعد از صرف سحری نیز بســـیاری از روزه داران از بیــــم تشنــــگی در طول روز به مقدار فراوان آب می نوشند كه عادت صحیح غذایی نیست.
2- مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین و پرچرب و سرخ شده (از جمله آش رشته غلیظ، حلیم، زولبیا و بامیه و انواع شیرینی جات) هنگام افطار منجر به تشنگی می شود و مصرف نوشیدنی های زیاد به خصوص مایعات خنك با رقیق كردن اسید و آنزیم های دستگاه گوارش باعث اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می گردد.

توصیه گروه پزشکی سیبویه به روزه داران:
شام خود را با غذاهای سبك كم قند و فیبردار مثل سوپ و سبزی ها یا سالاد كه فشار چندانی به معده وارد نمی كند شروع كرده و سپس سراغ شام اصلی بروید.
مصرف مایعات مثل آب آشامیدنی، آب میوه، شیر کم چربی، دوغ بدون نمک و کم چرب در فاصله پس از افطار تا هنگام خوابیدن کمک می کند که تعادل آب و الکترولیت های بدن شما در هنگام روزه داری حفظ شود.

 

شقایق زارعی
شقایق زارعی

منبع : medscape