با دانستن چند نکته کوچک از قلب خود مراقبت کنید.
با دانستن چند نکته کوچک از قلب خود مراقبت کنید.

قلب و عروق

تاریخ انتشار : 1398/02/16 بازدید : 1108

همه میدانند که قلب یک عضو حیاتی است و هیچ کس بدون ان قادر به زندگی نیست.

قلب نیازمند تامیر است و به نواقصی بر می خورد.به همین دلیل لازم است که حداقل اطلاعات لازم را در مورد قلب خود را بدانیم تا شاید بدین وسیله قادر باشیم از خطر بیماری های قلبی بکاهیم.

بیماری قلبی و حمله قلبی
 قلب شما یک تلمبه است. قلب از خونی که پمپ می کند انرژی اکسیژن و مواد غذایی نمی گیرد، بلکه عروق کوچکی که روی سطح خارجی قلب هستند اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب تحویل می دهند که به آنها عروق کرونر می گویند.
این عروق کوچک ممکن است در نتیجه رسوب کلسترول در دیواره شان و واکنش دیواره به این رسوب چربی به تدریج تنگ شوند. تا هنگامی که قطر مجرا بیش از ۵۰ درصد قطر اصلی آن بماند هیچ مشکلی حس نمی شود. هنگامی که تنگی از این حد فراتر رود ممکن است جریان خونی که به عضلات می رسد را کم کند. اگر تنگی پیشرفت کند ممکن است اکسیژن کافی به عضله قلب نرسد و درد آنژین را هنگامی که کار بیشتری از قلب تان می خواهید، تجربه کنید. کیفیت این درد ممکن است، سنگینی، فشار، سوزش یا ناراحتی مبهم باشد. این درد ممکن است در سینه، دست ها، گردن یا حتی در پشت و بالای شکم حس شود و ممکن است با توقف کاری که باعث درد شده و نشستن از بین برود. گاهی این علایم ممکن است در هنگام استراحت رخ دهد یا حتی شما را از خواب بیدار کند.

 برای اطلاع بیشتر از نحوه پیشگیری از بیماری های قلبی لینک را باز کنید   https://sibooye.com/mag/post/199 

بیماری قلبی می تواند در اشکال گوناگون بروز کند. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یکی از این تنگی ها ناگهان تغییر کند. کانون های رسوب چربی در دیواره رگ می توانند همانند آتشفشان عمل کنند و ناگهان پاره شوند و ساز و کار انعقادی را فعال نموده و باعث شوند لخته ای در طول شریان ایجاد گردد که گذر خون را کاملا بند آورد.

هنگامی که خون به عضله ای که از این رگ تغذیه می شده نرسد، عضله کم کم می میرد. اگر این انسداد در شاخه ای بزرگ از رگهای قلب باشد، باعث حمله قلبی بزرگی می گردد. اگر در شاخه ای کوچکتر باشد احتمالا عضله کم تری از دست می رود. هنگامی که عضله قلب می میرد دیگر جایگزین نمی شود. هر چند بهتر است از حمله قلبی پیشگیری کنیم اما اگر بیمار به موقع به بیمارستان بیاید می توانیم حمله قلبی را درمان کنیم و هر چه زودتر بیاید بهتر است. به یاد داشته باشید با هر دقیقه که می گذرد بعضی از رشته های عضله قلب می میرند زیرا اکسیژن به آن ها نمی رسد. در بیمارستان داروهای اختصاصی تجویز می شود که لخته را حل و جریان خون را دوباره برقرار می کند و اکسیژن به عضلات قلب می رسد. اگر ظرف ۴ تا ۶ ساعت از زمان شروع علايم درمان صورت گیرد میزان نهایی تخریب به حداقل می رسد پس تسریع در درمان فوق العاده مهم است.

شناسایی بیماری قلبی از طریق گرفتن شرح حال، گرفتن نوار قلب، آزمایش خون و تست ورزش (تست استرس) است.

آنژیوگرافی آزمون نهایی برای بررسی تنگی هاست. در آنژیوگرافی، ماده ای رنگی به داخل عروق قلبی تزریق می گردد که با اشعه ایکس شناسایی می گردد. تصویری که آنژیوگرافی فراهم می کند به متخصص قلب و جراح قلب کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا بیمار از گشاد کردن قلب با بالون بیش تر سود خواهد برد (آنژیوپلاستی) یا به جراحی ایجاد میر جایگزین (بای پس) نیاز دارد.
نکاتی که باید به یاد داشت:
•    با شروع علایم هر چه سریع تر به بیمارستان بروید، زمان بسیار مهم است.
•    آزمون ورزش به همراه تصویربرداری پزشکی هسته ای می تواند اگر تنگی موجود باشد آن را نشان دهد.
•    آزمون آنژیوگرافی محل تنگی را نشان می دهد.
•    باریک شدن شریان های کوچک باعث کاهش جریان خون عضله قلب می شود.
•    باریک شدن شریان ها اغلب بدون علامت است تا زمانی که تنگی به بیش از ۵۰ درصد برسد.

•    لخته خون می تواند تنگی ناگهانی ایجاد کند.
•    درمان طبی سریع و به موقع می تواند لخته را از بین ببرد و حمله قلبی را پایان دهد.

شقایق زارعی
شقایق زارعی

منبع : medscape