مبارزه با شعله‌های آتش، آتشنشان‌ها را بیشتر در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد
مبارزه با شعله‌های آتش، آتشنشان‌ها را بیشتر در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد

سرطان و آنکولوژی

بازدید : 1493

خطر سوختن به وسیله شعله‌های خروشان یک خطر واضح برای آتشنشان‌ها است، ولی باقی ریسک‌ها بیشتر نامحسوس هستند. 

مثلا سرطان‌ها در آتشنشان‌ها بیشتر از افراد معمولی گسترش پیدا می‌کنند. تحقیقات جدید میزان افزایش تماس آتشنشان‌ها با عوامل سرطان‌زا وخطرناک را هنگام مقابله با آتش اندازه گرفته‌اند. این تحقیق علاوه بر این به یک راه ممکن برای کاهش این تماس اشاره می‌کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی 30000 آتشنشان در سه شهر، موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا گزارش داد که در سال 2013 آتشنشان‌ها نرخ بالاتری از انواع سرطان‌ها نسبت به افراد معمولی را نشان داده‌اند. برای مثال سوختن چوب، پلاستیک، مبلمان، وسایل الکترونیک و دیگر مواد ساختمانی مواد خطرناک را شامل هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای در هوا آزاد می‌کنند. تماس با این هیدروکربن‌های آروماتیک از آن جایی که می‌تواند باعث موتاسیون در DNA شود (کارسینوژن) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ولی مطالعات کمی آتشنشان‌ها را از لحاظ تماس‌های شغلی با گازهای احتراق مورد بررسی قرار داده‌اند. بنابراین جولز م. بلیس و همکارانش برای دریافت تصویر واضح‌تر اقدام به اجرای مطالعه کردند.

محققان نمونه‌هایی از ادرار و پوست و لباس‌های تعدادی از آتشنشان‌های شهر اتووا را قبل و بعد از پاسخ آن‌ها به آتش در سال های 2015 و 2016 مورد آزمایش قرار دادند. به طور متوسط میزان هیدروکربن‌های آروماتیک در ادرار بعد از مواجهه با آتش 2.9 تا 5.3 برابر میزان این ماده قبل از مواجهه با آتش بود. پتانسیل ایجاد موتاسیون ژنتیکی در این افراد 4.3 برابر افزایش یافت. یک رابطه هم بین میزان این هیدروکربن‌ها در ادرار و پوست این افراد مشاهده شد. این پدیده به نظر جنیفر کیر(یکی از محققان) باعث شد احتمال دهیم که تماس پوستی یکی از راه‌های مهم تماس است. محققان به این نتیجه رسیدند که ضد عفونی فوری بعد از مقابله با آتش می‌تواند یکی راه برای کاهش تماس‌هایی باشد که می‌توانند منجر به سرطان شوند.

لینک منبع : www.sciencedaily.com

متن خبر از علی‌رضا ترابی جهرمی