اهمیت پیگیری درمان یا "فالوآپ" در مراقبت های پزشکی از بیماران سرطانی
اهمیت پیگیری درمان یا "فالوآپ" در مراقبت های پزشکی از بیماران سرطانی

فالوآپ یا پیگیری کردن پروسه درمان

تاریخ انتشار : 1397/11/26 بازدید : 7064

تمامی افرادی که از سرطان جان سالم به در برده اند باید مداوم تحت نظر بوده و مراقبت های لازم را دریافت کنند.

پروسه فالوآپ برای سرطان بدین صورت انجام میشود که فرد بیمار پس از بهبودی، به صورت منظم و مداوم تحت نظر یک متخصص قرار گرفته و پیوسته چکاپ های عمومی و روتین برای وی انجام میشود.

این چکاپ ها می‌توانند شامل: آزمایش های خونی یا هر تست دیگری باشند که به منظور بررسی هرگونه تغییر در وضعیت سلامت شما و یا مشکلات و عوارضی که در اثر پروسه درمان رخ داده باشند، انجام میشوند. همچنین انجام این چکاپ های روتین و ویزیت شدن مداوم توسط متخصص می‌تواند زمان مناسبی برای بررسی مشکلات جسمی و روحی ای باشد که ممکن است ماهها و یا حتی سالها پس از پایان پروسه درمان در فرد ایجاد شود.

این برنامه ی مراقبت درمانی و فالوآپ به صورت مداوم، به همراه خلاصه ای از پروسه درمان گذرانده شده توسط شما، بخشی از یک برنامه سلامت جامع تر تحت عنوان ' برنامه مراقبت از بهبود یافتگان از سرطان' می باشد.

این برنامه تمامی اطلاعات لازم برای شما و پزشک معالج تان را به منظور بحث و بررسی درباره وضعیت سلامت شما و اطمینان از اینکه تمامی مراقبت‌های لازم، پس از پایان پروسه درمان تان، به صورت پیوسته و کامل دریافت می‌شود، فراهم می آورد.

در نظر داشته باشید که این برنامه صرفا برای مراقبت و پیگیری‌های پس از درمان سرطان طراحی شده است. بدین معنی که شما باید مراقبت های معمول و روتینی که برای بررسی سلامت خود انجام می داده اید (مثل: بررسی قند خون، چربی خون، فشار خون و...)،‌ را در کنار این برنامه ادامه بدهید.

دریافت برنامه فالوآپ و پیگیری سرطان

به محض پایان روند درمان شما باید چنین برنامه‌ای را از انکولوژیست مربوطه ( متخصص سرطان) و یا یکی از اعضای تیم درمان خود دریافت کنید. این برنامه شامل مجموعه ای از توصیه های پزشکی به منظور مراقبت از وضعیت سلامت شما در ارتباط با سرطان بوده و بسیاری از موسسه ها و سازمان های مرتبط با سرطان استفاده از چنین برنامه ها و مراقبت‌هایی را توصیه میکنند.

برای انجام این فرایند شما می توانید از طریق همان پزشک معالج خود اقدام کنید و یا از طریق فردی دیگر که در مراقبت های پس از درمان برای بهبود یافتگان سرطان تخصص دارد، مورد فالوآپ و پیگیری قرار بگیرید. شما همچنین می توانید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید و با تیم درمانی درباره اینکه قصد دارید با کدام یک از این پزشکان این برنامه را ادامه دهید بحث کرده و مشاوره لازم را دریافت کنید.

برنامه مراقبت و فالوآپ سرطان برای کودکان تا حدود زیادی مشابه این برنامه برای بزرگسالان است. بسیاری از اطلاعاتی که در ادامه آورده میشود دارای اهمیت یکسانی برای کودکان نیز می باشند.

سوالات متداول پس از پایان فرایند درمان

هنگامی که شما تحت مراقبت پزشکی و فالوآپ قرار می‌گیرید باید پاسخ پرسش های زیر را از پزشک خود یا سایر متخصصانی که با آنها در ارتباط هستید دریافت کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هرگونه پرسشی دیگر در این زمینه را با آنها مطرح کنید:

● چه مدت طول میکشد که بهبود پیدا کنم و به زندگی طبیعی برگردم؟

● برای انجام فرآیند فالوآپ باید به چه دکتری مراجعه کنم؟ هر چند وقت یکبار باید ویزیت بشوم؟

● باید مراقب کدام یک از علائم باشم و در صورت مشاهده آن به پزشک مراجعه کنم؟

● بعد از پایان درمان باید چه آزمایشاتی و هر چند وقت یکبار آنها را انجام بدهم؟

● باید انتظار چه مشکلات بلند مدتی را به عنوان اثرات جانبی فرآیند درمان داشته باشم؟

● چقدر شانس بازگشت سرطان وجود دارد؟

● چه اطلاعات و مدارکی از پروسه درمان را باید نگهداری کنم؟

● چه کارهایی برای مراقبت از خودم انجام دهم تا سلامت خود را در بالاترین حد نگه دارم؟

● آیا می‌توانید یک گروه حمایتی که بتواند به من کمک کند را معرفی کنید؟

نوشتن این سوالات می‌تواند مفید باشد. همچنین وقتی به ملاقات پزشک یا متخصص مربوطه می روید می توانید از حرف های رد و بدل شده یادداشت بردارید یا آنها را ضبط کنید تا بعداً در صورت سوال داشتن در آن زمینه مجدداً به آنها رجوع کنید.

برنامه زمانی برای فالوآپ و پیگیری درمان سرطان

هر بیمار برنامه زمانی متفاوتی برای انجام فالوآپ دارد. اینکه هر چند وقت یکبار باید برای انجام این بررسی‌ها به ملاقات متخصص بروید بستگی دارد به :

● نوع سرطانی که بدان دچار بوده اید

● نوع درمانی که دریافت کرده اید

● وضعیت عمومی سلامت تان، که شامل مشکلات و عوارض ناشی از درمان نیز میشود.

به طور کلی شما پس از پایان پروسه درمان برای سرطان، باید طی دو تا سه سال ابتدایی هر ۳ یا ۴ ماه برای انجام فالوآپ و بررسی های لازم به متخصص مراجعه کنید و پس از آن هر سال یک یا دو بار کافی است.

طی این ویزیت ها شما تحت بررسی های فیزیکی، آزمایش های خون و هرگونه آزمایش و پروسه دیگری که ضروری باشد قرار می‌گیرید.

اینکه شما تحت چه آزمایشاتی قرار بگیرید و هر چند وقت یکبار آنها را انجام دهید بستگی به نظر پزشک معالج شما هنگام طراحی برنامه فالوآپ و مراقبت‌های درمانیتان دارد.

محسن بصیری
محسن بصیری