بررسی ساختار پروتئین دخیل در تنظیم دمای بدن و بیماری های عصبی
بررسی ساختار پروتئین دخیل در تنظیم دمای بدن و بیماری های عصبی

آسیب شناسی و آزمایشگاه

تاریخ انتشار : 1397/11/17 بازدید : 123

یک تیم از دانشمندان موسسه تحقیقاتی ون آندل (VARI) برای اولین بار ساختار کامل پروتئین TRPM2 را تا حد اتم های سازنده آن شناسایی کردند.

اختلال در این پروتئین می تواند منجر به بیماری هایی همچون آلزایمر و اختلال دوقطبی شود. به همین دلیل شناخت این پروتئین می‌تواند در طراحی دارو برای درمان این بیماری‌ها مفید باشد.

پروتئین TRPM2 در بخش‌های مختلفی از بدن وجود دارد و دارای وظایفی همچون تنظیم دمای درونی بدن و فعالیت سیستم ایمنی است.

این پروتئین همچنین مسئول تنظیم فرایند 'آپوپتوز' است، که پروسه مرگ برنامه ریزی شده ی سلول های بدن پس از از بین رفتن عملکرد آنها و یا آسیب به آنها می باشد.

این پروتئین توسط عوامل مختلفی فعال می شود.

از مهمترین این عوامل اختلال در تعادل میان مواد شیمیایی موجود در سلولهای بدن و قرار گرفتن سلول در شرایطی تحت عنوان 'استرس اکسیداتیو' است، که طی آن مقدار اکسیدان ها که موادی بسیار آسیب زا هستند در سلول افزایش می یابد.

اتفاقات ذکر شده نقشی اساسی در ایجاد بسیاری از بیماری‌های سیستم عصبی از جمله آلزایمر و اختلال دوقطبی دارند.

در بررسی این پروتئین با میکروسکوپ الکترونی شکل آن مشابه یک زنگوله بوده که در میان غشای سلول ها قرار گرفته است.

در بخش درونی این پروتئین زنگوله ای شکل، قسمتی وجود دارد که به مولکولی به نام ADPR متصل می‌شود.

مولکول ADPR در شرایطی مثل استرس اکسیداتیو و در هنگام سوخت و ساز سلولی فعالیت می کند. از همین جا می توانیم علت اینکه چرا TRPM2 در بیماری های ذکر شده نقش دارد را دریابیم.

تمامی این دانسته ها جزئیاتی بسیار ارزشمند را به منظور طراحی داروهایی برای درمان بیماری‌های عصبی و بیماری‌هایی که از اختلال در تنظیم دمای درونی بدن ناشی می‌شوند، فراهم می‌آورد.

TRPM2 عضو خانواده پروتئین‌های TRP است که وظیفه این دسته پروتئین ها پاسخ به محرک های حسی مختلف از جمله درد، فشار، محرک های بینایی، تغییر دمای بدن و حس چشایی می باشد.

این پروتئین ها کانالهایی برای مبادله مواد به درون و بیرون سلول هستند. به عبارتی وظیفه آنها رد و بدل کردن پیام های مختلف شیمیایی بین سلول و محیط پیرامون آن است.

۸ نوع پروتئین TRPM در این خانواده وجود دارد. تا به امروز TRPM2 چهارمین پروتئین از خانواده TRP بوده که ساختار اتمی آن شناسایی شده و دومین پروتئین از این خانواده است که شکل ظاهری و ساختار آن توسط میکروسکوپ الکترونی مشاهده شده است.

همچنین دو پژوهشگر به نام های دکتر Lu و دکتر Du ساختار پروتئین دیگری از این خانواده به نام TRPM4 را شناسایی کردند. این پروتئین در تنظیم خونرسانی به مغز دخالت دارد و اولین پروتئین از این خانواده بود که ساختار اتمی آن شناسایی شده است.

همانطور که از وظیفه آن معلوم است اختلال در این پروتئین نیز می‌تواند منجر به بیماری‌های سیستم عصبی بشود.

تمامی این یافته ها به کمک میکروسکوپ های الکترونی فوق پیشرفته موسسه ون آندل (VARI) میسر شده است،که این امکان را برای دانشمندان فراهم می‌آورد تا کوچکترین ترکیبات و مولکولهای موجود در جانداران مختلف را را با جزئیات فوق العاده بالا مورد بررسی و مطالعه قرار دهند.

بزرگترین میکروسکوپ این موسسه کرایوس غول پیکر (Titan Krios) نام دارد. این میکروسکوپ توان این را دارد تا اجسامی با قُطر یک ده هزارم یک تار موی انسان را به خوبی نمایش دهد.

محسن بصیری
محسن بصیری

از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲