چگونه فواید نوشیدن قهوه را به حداکثر برسانیم؟
چگونه فواید نوشیدن قهوه را به حداکثر برسانیم؟

مکمل های دارویی

تاریخ انتشار : 1397/11/14 بازدید : 753

تفاوت قهوه معمولی و قهوه بدون کافئین

برخی افراد نوشیدن قهوه بدون کافئین را به جای قهوه معمولی برمی‌گزینند. قهوه بدون کافئین از طریق شستشوی دانه های قهوه با محلول‌های شیمیایی به دست می آید.

طی هر بار شستشوی دانه ها با محلول شیمیایی درصدی از کافئین آنها کاهش می یابد این فرایند تا جایی تکرار می‌شود که بیشتر کافئین دانه ها از بین برود.

در نظر داشته باشید که قهوه های بدون کافئین نیز مقادیر کمی کافئین دارد اما بسیار کمتر از قهوه های معمولی.

نقل قول از متخصصان پزشکی قهوه بدون کافئین از طریق استخراج کافئین از دانه های قهوه به وسیله یک محلول شیمیایی به دست میآید.قهوه بدون کافئین فاقد برخی از اثرات قهوه معمولی است.

با انجام برخی کارها می توان اثرات و فواید قهوه بر سلامت را به حداکثر ممکن رساند.

  • مهمترین این ها پرهیز از اضافه کردن بیش از حد شکر به قهوه است؛
  • بسیاری از قهوه هایی که از کافه ها خریداری می کنید و یا قهوه های برند های تجاری دارای مقادیر زیادی شکر بوده و کالری بسیار بالایی دارند و این نوشیدنی ها در صورت استفاده دائم برای سلامتی مضر هستند.

  • راه دیگری که می توان از آن بهره برد، دم کردن قهوه به همراه یک فیلتر کاغذی است؛
  • قهوه فیلتر نشده همانند قهوه ترک یا فرانسه، حاوی ماده ای به نام کافستول است که می تواند باعث افزایش کلسترول خون شود؛ شما با استفاده از یک فیلتر کاغذی در زمان دم کردن قهوه، می توانید این ماده مضر را از نوشیدنی خود حذف کنید.

خلاصه : این موضوع که همراه قهوه نباید بیش از حد شکر مصرف کرد بسیار اهمیت دارد؛ پیشنهاد من این است که، بیش از حد قهوه ننوشید.

حتما بخوانید مزایا و معایب نوشیدن قهوه

آیا شما مجاز به نوشیدن قهوه هستید؟

خیلی ها از من در مورد میزان مصرف قهوه می پرسند، توصیه ایی که برای شما دارم این است که

  1. اگر شما یک بانوی باردار هستی، قطعاً باید از نوشیدن قهوه پرهیز کنید و یا به شدت مقدار مصرف آن را کاهش دهید.
  2. اگر دچار اضطراب، فشار خون بالا و بی خوابی هستید کاهش مصرف قهوه، به بهبود سلامتی شما کمک میکند.
  3. در جایی می خواندم که نوشته بود، افرادی که کافئین را به کندی تجزیه و دفع می کنند، در معرض خطر بالای سکته قلبی ناشی از نوشیدن قهوه هستند.

برخی از همکاران من برای بیماران خود، نوشیدن قهوه آن هم در دراز مدت را منع می کنند، چرا که معتقد هستند اینکار شانس ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. باید بگویم که دانه های برشته شده قهوه حاوی موادی سرطان زایی به نام "آکریلامید" هستند. اما هیچگونه شواهدی مبنی بر اینکه وجود مقادیر ناچیز این مواد در قهوه بتواند آسیب جدی به بدن وارد کند، وجود ندارد. در واقع اغلب مطالعات نشان میدهند که، نوشیدن قهوه هیچ اثری بر ریسک ابتلا به سرطان نداشته و حتی در برخی موارد باعث کاهش آن نیز میشود.

نقل قول از متخصصان پزشکیخلاصه بگویم که قهوه می تواند اثرات و فواید بسیاری بر سلامت یک فرد معمولی بگذارد. اما اگر شما پیش از این قهوه مصرف نمی کردید، موارد بیان شده در این مقاله و مقاله پیشین، نمی تواند دلایل قاطعی برای شروع استفاده از قهوه باشد چرا که در کنار این فواید، مضراتی نیز برای قهوه وجود دارد. اما اگر شما هم مثل من یکی از عاشقان نوشیدنی قهوه هستید و از آن لذت می برید، خبر خوبی برایتان دارو! فواید نوشیدن قهوه برای شما از مضرات آن پیشی گرفته است.

پرونده الکترونیک سیبویه

پس همین حالا به یک کافی شاپ رفته و در آرامش یک قهوه ترک یا فرانسه با شیرینی خیلی کم سفارش دهید، البته حتما به گارسون بگویید که می خواهید قهوه با فیلتر کاغذی دم شود.

نتیجه تحقیقات پزشکیمهمترین نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که در نظر داشته باشیم تمامی مطالعات انجام شده صرفاً بر اساس مشاهده روابط بین نوشیدن قهوه و اثرات آن بر یک بیماری یا شرایط خاص می باشد. این مشاهدات هیچ گونه روابط علت و معلولی بین نوشیدن قهوه و نتیجه حاصل را اثبات نمی کند.
اما با مشاهده این ارتباط دائم و قوی میان نوشیدن قهوه و اثرات مفید آن بر سلامت افراد در مطالعات مختلف، می توان اذعان داشت که در نهایت نوشیدن قهوه می تواند فوایدی داشته باشد. اگرچه در گذشته نوشیدن قهوه بد و مضر جلوه داده شده بود، امروزه با شواهد و دلایل علمی می توان گفت که نوشیدن قهوه می تواند بسیار مفید باشد. اگر هیچ یک از این موارد را نیز در نظر نگیریم، قهوه در دسته سایر نوشیدنی های سالم مانند چای قرار دارد و بنابراین می تواند مفید باشد.

محسن بصیری
محسن بصیری

از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲