مشاهده ی زمان با تنظیم مجدد ساعات داخلی، خواب را مختل میکند.
مشاهده ی زمان با تنظیم مجدد ساعات داخلی، خواب را مختل میکند.

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/10/23 بازدید : 386

این اکتشاف میتواند به توضیح این مورد کمک کند که چرا تماس طولانی مدت با نوری که خارج از همگام سازی با طبیعت فرد، یا ریتم سیرکادین می باشد میتواند خواب را مختل کرده و منجر به اسیب به سلامت شود.

محققانی از Salk Institute for Biological Studies in La Jolla, CA امیدوارند یافته های انها منجر به بهبود درمان بی خوابی، بیخوابی حاصل از سفر، میگرن، و اختلالات ریتم سیرکادین بشود.

گروه یافته های خود را در ژورنال Cell Reports منتشر کردند.

دانشمندان دریافته اند اختلالات ریتم سیرکادین منجر به معضلات سلامتی جدی شامل سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین، سرطان، چاقی، و اختلال عملکرد شناختی میشود.

به دلیل اینکه ما از منابع نوری مصنوعی استفاده میکنیم، چرخه های خواب و بیداری ما دیگر وابسته به الگوهای روز و شب نمی باشد.

به لطف تکنولوژی های قابل حمل، مثل تلفن های هوشمند و تبلت ها، فرصت هایی که در بررسی زمان، روز یا شب، جذب میشوند هیچ گاه بیشتر از این میزان نبوده اند.

پروفسور Satchidananda Panda، نویسنده ی ارشد، میگوید: این سبک زندگیمنجر به اختلالاتی در ریتم های سیرکادین ما میشود و نتایج زیان باری روی سلامتی ما دارد.

بدن ساعت داخلی دارد که معمولاً الگوی 24 ساعته ی روز-شب را دنبال میکند. این مورد به عنوان ریتم سیرکادین یا چرخه ی خواب و بیداری تلقی میشود.

ساعت داخلی کمک میکند تا احساسات بیداری و خوابالودگی را تنظیم کنیم. مکانیسم آن پیچیده است، و از سیگنال های حاصل از ناحیه ای در مغز پیروی میکنند که نور محیط را بررسی میکنند.

تحقیق اخیر روی گروهی از سلول ها در شبکیه ی چشم تمرکز میکند که غشای حساس به نوری هستند که در خط پشتی در داخل چشم به صف شده اند.

سلول ها به نور حساس اند، ولی در انتقال تصاویر به مغز دخالت نمیکنند. در عوض، انها سطحی از نور محیط را پردازش میکنند تا سیگنال هایی را برای مکانیسم های بیولوژیک فراهم کنند.

پروتئینی در سلول ها که ملانوپسین نامیده میشود به انها در پردازش نور محیط کمک میکند. تماس طولانی مدت با نور باعث میشود پروتئین ها درون سلول ها بازسازی شوند.

بازسازی مداوم ملانوپسین ها سیگنال هایی را در مغز تحریک میکنند که مغز را درباره ی شرایط نوز محیطی مطلع میکند. سپس مغز از این اطلاعات استفاده میکنند تا خواب، هوشیاری و آگاهی را تنظیم کند.

اگر بازسازی ملانوپسین طولانی بشود، و نور درخشان باشد، سیگنالی میفرستد که به تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک کمک میکند. این کار ملاتونین، هورمونی که خواب را تنظیم میکند مسدود میکند.

 

 

 

 

 

 

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی

برچسب ها :
منبع : medicalnewstoday