تاثیر مخرب خروپف بر عملکرد قلبی زنان
تاثیر مخرب خروپف بر عملکرد قلبی زنان

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/10/15 بازدید : 2404

به جز استرس، تماشای یک فیلم ترسناک و یا فکر به جن و پری قبل از خواب، دیگر چه چیزی می تواند شما را بدخواب کند؟ بله درست است، خروپف! یک هیولای وحشتناک!! صدایی که وابسته به الگوی خواب و به دلیل نالیدن و خرناس در خواب تولید می شود.

اما علاوه بر ناهنجار بودن این صدا، خروپوف می تواند تاثیرات منفی بر عملکرد قلب نیز داشته باشد.

خروپف چگونه تولید می شود؟

لرزش مجرای تنفسی موجب تولید صدا می شود. حال اگر به دلیل نحوه خوابیدن مسیر هوا بسته شود، تنفس دچار مشکل شده و خروپوف آغاز می گردد.

این شرایط روی الگوهای تنفس در حین خواب تأثیر میگذارد و باعث میشود فرد تنفسش را مکرراً قطع و دوباره شروع کند. نزدیک به نیمی از افرادی که بلند خر و پف میکنند، وقفه تنفسی انسدادی (obstructive sleep apnoea OSA) دارند.

حتما بخوانید تاثیر کم خوابی یا پرخوابی بر سلامت بدن

وقفه تنفسی انسدادی (obstructive sleep apnoea OSA) چیست؟

وقفه تنفسی خواب زمانی رخ می دهد که برای مدتی کوتاه تنفس قطع می شود. این دوره های توقف آپنه نام دارند و در کمترین حالت حدود 10 ثانیه طول می کشد اما ممکن است فرد دچار آپنه های طولانی تری نیز بشود. که موجب می شود در طول خواب مدام از خواب بپرد.

وقتی OSA رخ میدهد، ماهیچه های گلو مسئول باز نگهداشتن راه هوایی و جلوگیری از جریان هوا هستند.

حتما بخوانید روش نوین در درمان آپنه شبانه

تاثیر مخرب خروپف و وقفه تنفسی در زنان

مطابق با مطالعه ی جدید که اخیراً در جلسه ی سالیانه در انجمن رادیولوژی شیکاگو برگزار شد، در خانم ها، خروپف و وقفه تنفسی ممکن است زودتر از آقایان منجر به نقص عملکرد قلب بشود.

هنوز مشخص نیست که آیا آپنه ی خواب مستقیماً منجر به بیماری قلبی میشود یا نه، اما برخی از متخصصان بر این باورند که افرادی که آپنه ی خواب دارند در خطر پیشرفت هایپرتانسیون یا فشار خون بالا هستند.

بسیاری از افرادی که آپنه ی خواب دارند بیماری مشترک نیز دارند. این یکی از دلایلی است که چرا اثبات ارتباط مستقیم آپنه ی خواب و بیماری های قلبی سخت تر است.

محققان داده های مرتبط با پارامتر های قلبی را در ارتباط با OSA و خروپف، با استفاده از داده ی حاصل از بیوبانک UK (مرجع سلامتی بین المللی) آنالیز کردند.

حتما بخوانید میگرن در زنان شایع تر است، اما چرا؟

داده ها حاصل از 4877 شرکت کننده بود که اسکن MRI قلبی دریافت کردند. دانشمندان آنها را به سه گروه تقسیم بندی کردند: آنهایی که OSA داشتند، کسانی که خودشان گزارش خروپف کردند و آنهایی که هیچ یک از دو مورد بالا را نداشتند.

زمانی که محققان گروه با خروپف را با گروه بدون اختلال خواب مقایسه کردند، متوجه شدند که تفاوت قابل توجهی در توده ی بطن چپ در خانم ها نسبت به آقایان وجود دارد.

همچنین محققان دریافتند تعداد موارد با OSA تشخیصی در این مطالعه بسیار اندک است، که نشان میدهد OSA ممکن است در میان طبقات مختلف تشخیص داده نشده باشد.

دکتر Curta، رزیدنت رادیولوژی در Munich University Hospital در آلمان، در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاز افرادی که خروپف میکنند در خواست میکنم تا برای تست وقفه تنفسی خواب به پزشک مراجعه نمایند.

دکتر Curta ادامه می دهد:

نقل قول از متخصصان پزشکیمن افرادی که خروپف میکنند را تشویق میکنم تا از همسرشان بخواهند، زمانی که نفس کشیدنشان برای مدت کوتاهی قطع میشود و دوباره نفس نفس میزنند، را به آنها اطلاع دهد. و این کار را در فاز های مختلف خواب در طول شب انجام دهند. حتی تغررایت کوچک هم بایستی ثبت شود.

گروه امیدوار است تحقیقات بیشتری برای فهم کامل تفاوت های جنسی مرتبط با خروپف و OSA انجام دهد.

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی