ورزش منظم بدن شما را ده ها سال جوانتر نگه میدارد
ورزش منظم بدن شما را ده ها سال جوانتر نگه میدارد

پزشکی ورزشی

تاریخ انتشار : 1397/10/14 بازدید : 1586

همه ما از تاثیرات مثبتی که ورزش در روند سلامتی بدن دارد آگاه هستیم و چندی پیش در خبری با عنوان "10 دقیقه تمرین ورزشی سبک در روز خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد " نتایج تحقیقات پزشک را در اختیارتان قرار دادیم که بیان می داشت حتی با کمترین فعالیت ورزشی در طول روز می توانی خطر ابتلا به آلزایمر را به حداقل برسایند.

تیم تحقیقات پزشکی اخیر در مورد تاثیر ورزش بر کنترل روند پیری و فسودگی بدن مطالعه ای داشته؛ که در آن محققان سه دسته متخلف از شرکت کنندگان را مورد تحلیل قرار داده اند:

  1. هفت زن و بیست و یک مرد که در سن 70 سالگی، مرتباً ورزش میکردند.
  2. ده زن و ده مرد در 70 سالگی که شیوه ی زندگی آرامی داشتند.
  3. ده زن و ده مرد در 20 سالگی، که همگی سالم بودند و مرتباً ورزش میکردند.

شرکت کنندگانِ دسته ی اول، اعلام کردند که در طول زندگی خود مدام ورزش میکردند و از فعالیت فیزیکی مکرر آن هم بر مبنای تفریح، لذت میبرند. هر یک از این شرکت کنندگان به طور متوسط 5 روز در هفته و در مجموع 7 ساعت ورزش میکنند.

حتما بخوانید کاهش استرس با نیم ساعت ورزش در گروه های آمادگی جسمانی در مقایسه با ورزش انفرادی

در یک مرحله، محققان بدنبال تشخیص پایداری هوازی شرکت کنندگان توسط ارزیابی سنجش حداکثر حجم O2 انها بودند. این کار بیشترین مقدار اکسیژنی را که هر فرد میتواند در طول تمرین هوازی شدید مصرف کند ارزیابی کرد. به همین دلیل از شرکت کنندگان درخواست شد که در فضای بسته دوچرخه سواری کنند.

معیارهایی که در این تحقیق استفاه شد عبارتند از:

  1. پس از رسیدن فرد به سن 30 سالگی در هر ده سال VO2 بدن حدودا 10درصد کاهش می باید و این امر احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. به همین دلیل از یک نشانه گر VO2 در ثبت علائم شرکت کننده ها استفاده شد.
  2. بیوپسی ماهیچه (بافت شناسی) را روی شرکت کنندگان انجام دادند تا تشکیل و توزیع عروق خونی کوچک در ماهیچه ها را بررسی کرده و فعالیت آنزیم هوازی که وظیفه متابولیسم اکسیژن در سطح سلولی را به عهده دارد را مورد ارزیابی قرار بدهند.

در مرحله ی دیگری از مطالعه، گروه شرکت کنندگان مرد را به دو گروه تقسیم کرد:

  1. گروه اجرایی، که برای رقابت آموزش می دید
  2. گروه تناسب اندام، که برای تفریح ورزش میکرد.

نتیجه تحقیقات پزشکینتایج حاصل از این تحقیق این بود که برای برخی از متغیرها گروه اجرایی دارای برخی از معیار هایی بودند که برتر از گروه تناسب اندام بود و ظرفیت قلبی عروقی یکی از آنها بود.

دکتر تراپ در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیولی برخی موارد مثل سلامت عضلانی و عروق برای حمایت از جریان خون بین دو گروه برابر بود. شدت بیشتر الزاماً آنها را به موقعیت بالاتر می رساند.

محققان پیشنهاد کردند که اقدامات سلامتی شرکت کنندگانی که در 70 سالگیشان از نظر فیزیکی فعال بودند همانند افراد سالمی که دهه ها جوانتر بودند به نظر می رسید و این طور به نظر میرسد که برای مردان و زنان یکسان است.

گروه گزارش کرد که شرکت کنندگان مسن تر به نسلی متعلق اند که برای انجام دادن ورزش تشویق بسیاری دریافت میکردند.

تراپ اظهار میکند:

نقل قول از متخصصان پزشکیچیزی در مورد این مطالعه واقعا جالب بود: این افراد از نسل توسعه ی ورزش استخراج شده بودند، که در واقع در دهه ی 1970 شروع شد، زمانی که دویدن و تنیس برای انبوه مردم محبوب شد.

محقق اصلی توضیح میدهد "دهه ی 1970 دهه ای بود که به لطف قوانین دولت جدید در ایالات متحده به زنان اجازه داده میشد در بیشتر ورزش های رقابتی شرکت کنند." او با مراجعه به تیتر 9 برگرفته از Education Amendments Act از سال 1972 اشاره میکند "شما چیز های جالبی داشتید که در ان دوره اتفاق اقتاد."

این قانون اظهار میدارد که:

نقل قول از متخصصان پزشکی هیچ فردی در ایالات متحده نباید بر مبنای جنسیت از شرکت کردن در برنامه ی آموزشی یا فعالیتی که از فدرال کمک مالی میگیرد یا استفاده از مزایا منع شده یا در معرض تبعیض قرار بگیرد.

به لطف این نوع از تغییر قانون مقننه، به گفته ی تراپ، محققان قادرند شرکت کنندگان خانم را که رشته های ورزشی را در سطوح رقابتی تمرین میکردند بکار گیرند.

ولی او تأکید کرد که برای دستیابی به فواید ورزش لازم نیست رقابتی باشد.

تراپ میگوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیاگر میخواهید 30-45 دقیقه را در یک روز به راه رفتن اختصاص دهید، میزان فایده ی سلامتی که از این کار قرار است نصیبتان شود قابل توجه و اساسی خواهد بود.

آیا این برای فردی که برای عملکرد های رقابتی آموزش دیده یکسان است؟ خیر. اما، این کار تنبلی را از بین میبرد. در اصطلاح کلی، 30 تا 45 دقیقه از هر نوع ورزشی در روز مفید است.

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی