پرونده الکترونیک سلامت چیست؟
پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

پرونده الکترونیک سلامت

تاریخ انتشار : 1397/10/02 بازدید : 5192

یک روز شلوغ در بیمارستان یا مطب خود را در نظر بگیرید. کادر اداری مدام با نوبت دهی، پذیرش و تصویه حساب درگیر هستند، شما نیز تمام روز با فرایند تشخیص بیماری، تجویز و نوشتن نسخه و حتی گاها نوشتن سوابق بیمار درگیر شده اید. حتی ممکن است کارمند دفتری شما سابقه یکی از بیمارانتان را ثبت نکرده و یا آن را گم کرده باشد...

کارهایی که علاوه بر فشارهای عصبی و خستگی، اتلاف زمان را نیز به همراه دارد...!

خبر خوب این است که دنیای تکنولوژی گره از این مشکلات گشوده! در دهه 1960در آمریکا اولین سیستم پرونده الکترونیک سلامت EHR به تیم های درمانی معرفی شد اما در سال های 2007 تا 2012 به طور رسمی و مورد استفاده قرار گرفت. 

در ایران نیز در سالهای اخیر نسخه های ترجمه شده این سیستم ها مورد استفاده تیم درمانی قرار گرفته است که به دلیل بومی نبودن امکانات عموما با نارضایتی کاربران همراه بوده است. 

به همین دلیل تولید یک سیستم پرونده الکترونیک کاملا سازگار با معیارهای ایرانی - بومی که گره گشای مشکلات بیماران و تیم درمانی یک دقدقه مهم برای پژوهشگران این حوزه به شمار می رود.

حتما بخوانید ضرورت ایجاد پرونده الکترونیک سلامت

نقش پرونده الکترونیک سلامت بر ارائه خدمات درمانی

 • اثربخشی بالینی
 • در عرض چند دقیقه به اطلاعات بالینی، آن هم از منابع مختلف، دسترسی پیدا کنید. همچنین با بکارگیری از امکان ثبت توصیه نامه در سیستم می توانید آگاهانه تر تصمیمات درمانی را اتخاذ کنید.

 • تمرکز بر روی بیماران
 • خودتان را از انجام امور اداری زمان بر که در اجرا روند صحیح درمان بیمار اختلال ایجاد می کند، خلاص کنید. پرونده الکترونیک مبتنی بر سیستم ابری که بیمارستان، مطب پزشک، داروخانه و حتی بیمار را جهت اشتراک اطلاعات به هم مرتبط می سازد.

 • قابلیت همکاری آسان
 • در صورت نیاز می توان اطلاعات کلیدی بیمار را با دیگر پزشک ها و مراکز درمانی از طریق ثبت توصیه نامه مبادله نمود. دیگر نیازی به نوشتن دستی توصیه نامه نیست!

 • جریان کار هوشمند
 • پرونده الکترونیک سلامت، امکان دسترسی به اطلاعات بیمار را در کسری از ثانیه فراهم میکند.

 • مستند سازی سریع
 • امکان ثبت تمامی مستندات بیمار از نسخه دارویی تا نتایج آزمایشات و تصویر برداری های رادیولوژی برای پزشک، مراکز درمانی و آزمایشگاه ها فراهم است. پس در این بین هیچ زمانی را از دست نخواهید داد.

 • تایید آسان
 • امکان مدیریت کارمندان در درمانگاه، داروخانه و مطب، کنترل تغییرات سازمانی و اقدامات کیفی و همچنین ارتباط با مشتری نیز از امکانات یک سیستم پرونده الکترونیک است.

حتما بخوانید سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS)

چطور به پرونده الکترونیک سلامت دسترسی پیدا کنم؟

سیبویه یک سیستم کاملا بومی است که با تمامی معیارهای موجود و مرسوم در روند مراجعه، تشخیص، تجویز و درمان تیم درمانی و بیمار را یاری میدهد. نسخه های تجاری پزشک، درمانگاه و داروخانه تا کنون مورد استفاده و تست بیش از 100 تیم درمانی قرار گرفته و کاملا با اهداف تیم درمانی بومی سازگار گردیده است.

امکان نوبت دهی اینترنتی، دسترسی به اطلاعات تمامی مراجعین و ارتباط با تیم درمانی بخشی از امکاناتی است که سیبویه در اختیار شما قرار میدهد.

سازمان های درمانی باید سعی در بهبود وضعیت بیماران و راحتی آنها داشته باشند برای همین است که با سیستم پرونده الکترونیک سیبویه می توانید بر درمان بیمار تمرکز کنید این در حالیست که  ما به شما کمک می کنیم کارهای اداریتان به بهترین نحو صورت بگیرد.


سپیده صالحی هستم، دانشجوی ترم ۷ داروسازی شیراز
خیلی علاقه به کار تولید محتوا و ترجمه مقالات علمی داشتم برا همین از حدودا تابستان ۹۷ همکاریمو با سیبویه شروع کردم تا بتونم در راستای علاقه مندی هام فعالیت کنم.

سبا بصیری
سبا بصیری

منبع : سیبویه