مواد غذایی که استرس را کاهش می دهند
مواد غذایی که استرس را کاهش می دهند

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/08/30 بازدید : 2419

کمبود منیزیم ممکن است موجب ایجاد سردرد و خستگی شده، و با اثرات استرس ترکیب شود. یک فنجان اسفناج کمک می کند که منیزیم را افزایش دهید. آیا اسفناج دوست ندارید؟ سبزیجات برگی و سبز دیگر نیز منابع خوبی از منیزیم می باشند. یا مقداری سویای پخته شده یا فیله ماهی قزل آلا نیز دارای منیزیم زیادی می باشند.

آیا به پزشک متخصص نیازدارید

ماهی چرب

برای حفظ استرس، از ماهی های چرب طبیعی استفاده کنید. اسیدهای چرب امگا 3، که در ماهی هایی از قبیل قزل آلا و تن ماهی یافت می شوند، می توانند از بروز هورمون های استرس جلوگیری کرده، و فرد را در برابر بیماری¬های قلبی، افسردگی، و سندرم پیش قاعدگی (PMS) محافظت کنند. برای تامین مداوم امگا 3، حداقل دو بار در هفته 3 اونس ماهی چرب بخورید.


چای سیاه

نوشیدن چای سیاه ممکن است به شما کمک کند تا از وقایع استرس زا سریعتر بهبود یابید. در یک مطالعه، افرادی که 4 فنجان چای را به مدت 6 هفته مصرف کردند، با افرادی که نوشیدنی دیگری مصرف کردند، مورد مقایسه قرار گرفتند. مصرف کنندگان چای احساس آرامش داشته و سطوح پایین تری از هورمون استرس کورتیزول را بعد از شرایط استرس زا نشان دادند.

آیا به پزشک متخصص نیازدارید

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

پسته

پسته نیز همانند خشکبار و دانه های دیگر، منبع خوبی از چربی های سالم می باشد. خوردن یک مشت پسته، گردو، یا بادام به طور روزانه، ممکن است در کاهش کلسترول، کاهش التهاب شریان های قلب، و کاهش احتمال ابتلا به دیابت کمک کرده، و از شما در برابر اثرات استرس محافظت کند. با این حال، از آن بیش از حد استفاده نکنید: خشکبار غنی از کالری است.


آووکادو

یکی از بهترین راه های کاهش فشار خون بالا این است که به میزان کافی پتاسیم دریافت کنید، که نصف یک آووکادو دارای پتاسیم بیشتری نسبت به یک موز متوسط می باشد. کمی از گوآکامولی (خمیر یا سس ساخته شده از آووکادو)، تهیه شده از آووکادو، ممکن است در هنگام استرس گزینه خوبی باشد. با این حال، آووکادو دارای چربی و کالری فراوان است، بنابراین مراقب میزان مصرف آن باشید.

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

بادام

بادام ها غنی از ویتامین های مفید می باشند: ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی، همچنین ویتامین های B، که ممکن است در هنگام بروز استرس یا افسردگی شما را قوی تر و انعطاف پذیرتر کنند. برای به دست آوردن مزایای ان، به طور روزانه یک چهارم فنجان بادام بخورید.


سبزیجات خام

سبزیجات خام و ترد می توانند به روش کاملا مکانیکی موجب کاهش استرس شوند. جویدن کرفس یا هویج می تواند موجب از بین رفتن تنش شود.

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

غذای سبک زمان خواب

کربوهیدرات ها در زمان خواب می توانند آزاد شدن سروتونین های شیمیایی مغز را سریع تر کرده و در ایجاد خواب بهتر به شما کمک کنند. در حالی که وعده های غذایی سنگین قبل از خواب می توانند موجب سوزش سر معده شوند.


شیر

یکی دیگر از وعده های کاهنده استرس در هنگام خواب، یک لیوان شیر ولرم می باشد. تحقیقات نشان داده است که کلسیم موجب کاهش اضطراب و تغییرات خلقی مرتبط با سندرم پیش قاعدگی (PMS) می شود. متخصصان تغذیه معمولا شیر خامه گرفته یا کم چرب را توصیه می کنند.

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

مکمل های گیاهی

مکمل های گیاهی زیادی برای مقابله با استرس وجود دارند. یکی از این مکمل ها که مورد مطالعه قرار گرفته است، مکمل گل راعی می باشد، که برای افراد دارای افسردگی خفیف تا متوسط، مناسب می باشد. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز می باشد، اما این گیاه علائم اضطراب و PMS نیز کاهش می دهد.

اطلاعات کمتری در مورد ریشه سنبل کوهی وجود دارد، که این گیاه نیز گفته شده است دارای اثر آرام بخش می باشد. هر گونه مکملی را که استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید، تا بتواند هر گونه تداخل احتمالی را بررسی کند.


کاهش استرس با ورزش

علاوه بر تغییر رژیم غذایی، یکی از بهترین راهبردهای کاهش استرس، شروع به ورزش کردن می باشد. ورزش هوازی موجب افزایش جریان اکسیژن شده و بدن شما را برای تشکیل مواد شیمیایی مفیدی به نام اندورفین ها، تحریک می کند. 3 تا چهار بار در هفته، به مدت 30 دقیقه ورزش هوازی را انجام دهید.

مواد غذایی مناسب کاهش وزن

اگر در حال حاضر ورزش نمی کنید، به پزشک خود اطلاع دهید که می خواهید شروع کنید به ورزش کردن- او بررسی های لازم را انجام داده و از آمادگی شما برای ورزش اطمینان حاصل خواهد کرد.


سبا بصیری
سبا بصیری