تاثیر آلودگی هوا بر زوال مغز و ابتلا به آلزایمر
تاثیر آلودگی هوا بر زوال مغز و ابتلا به آلزایمر

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/08/06 بازدید : 1098

در سال های اخیر، آلودگی هوا به عنوان یک ریسک بزرگ برای سلامت انسان شناخته شده است. عاملی که می تواند موجب بیماریهای قلبی، سکته مغزی و بیماری های ریوی گردد. اما نقش احتمالی آن در بیماری های نوروژنراتیو مانند دمانس روشن نیست.

بیماری دمانس یا زوال عقل چیست؟

به صورت خیلی خلاصه، بیماری زوال عقل یا دمانس Dementia در علم روان پزشکی به اختلالات مزمن و حاد روانی گفته می شود که عامل اصلی آنها بروز بیماری هایی در مغز است. البته یکی از عوامل مهم ابتلا به زوال مغز، سمی شدن بدن بر اثر روان گردان ها، مخدر ها و هم چنین آلودگی هواست. به این صورت که با افزایش سطوح سمی اوره، زوال عقل بروز پیدا میکند و می تواند باعث آسیب مغزی شود.

آزمایشات انجام شده در زمینه تاثیر آلودگی هوا بر زوال عقل

جهت کشف تاثیر آلودگی هوا در بروز دمانس، پژوهشگران از تخمین های به دقت محاسبه شده برای سطوح آلودگی هوا در لندن استفاده کردند تا ارتباط های احتمالی با تشخیص موارد جدید دمانس را ارزیابی کنند.

محققان از 131000 بیمار بین سنین 50 تا 79 سال که در سال 2004 بیماری دمانس در آنها تشخیص داده نشده بود، برای بررسی نتایج استفاده کردند. شرط خروج این افراد از مطالعه یکی از موارد زیر بود: 

  • گذشت میانگین 7 سال تا یک تشخیص دمانس
  • مرگ
  • درخواست خروج از مطالعه

حتما بخوانید تاثیر آلودگی هوا بر سطح امید به زندگی افراد

در دوره پایش در 2181 بیمار (حدود 1.7% از کل بیماران) بیماری دمانس از نوع آلزایمر تشخیص داده شد. که با بررسی سطح NO2 و PM2.5 پیرامون منازل بیماران برآوردشده در زمان شروع پایش (در سال 2004)، مرتبط است.

نتایج نشان داد، ریسک ابتلا به دمانس در افراد ساکن در پنج ناحیه، با بالاترین سطوح NO2 در پیرامون محل زندگی شان، افزایش 40 درصدی نسبت به افراد ساکن در ناحیه با سطح NO2 پایین تر، داشته است. علاوه بر سطح NO2، سطح PM2.5 نیز بررسی شد و نتیج کاملا مشابه بود.

این ارتباط ها سازگاری و تطابق داشتند، حال آنکه نمیشد سیگار کشیدن و یا دیابت را عامل بروز دمانس دانست. اگرچه وقتی به انواع مشخصی از دمانس محدود می شد، آنها تنها برای بیماران با تشخیص آلزایمر باقی می ماندند.

محققان توضیح داده اند که بسیاری از عوامل ممکن است در ایجاد دمانس، که هنوز علت دقیق آن شناخته نشده است، درگیر باشند؛ با این حال که مسیرهای منطقی بسیاری برای رسیدن آلودگی هوا به مغز وجود دارد، اما این مسئله که این نفوذ چگونه به بروز نورودژنراسیون کمک می کند، روشن نیست.

نقل قول از متخصصان پزشکیآلودگی هوای نشات گرفته از ترافیک های شهری، رشد شناختی خردسالان را ضعیف میکند و در معرض قرار گرفتن مداوم آلودگی هوا، می تواند التهاب عصبی و تغییر در پاسخ های ایمنی ذاتی مغز در اوایل بزرگسالی را ایجاد کند.

نتیجه تحقیقات پزشکیدر نتیجه، حتی اگر تاثیر آلودگی هوا در بروزی بیمار دمانس نسبتاً کم باشد، حال آنکه بدانیم هرچه کمتر در معرض آلودگی هوا قرار بگیریم، می توان پیشرفت دمانس را به تاخیر بیاندازیم، نکته ایی است که بر منافع عمومی تاثیر به سزایی خواهد داشت.

منهاج صبوری
منهاج صبوری