تسکین میگرن بدون دارو
تسکین میگرن بدون دارو

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/08/06 بازدید : 3187

سردردهای ناشی از میگرن بسیار آنی و آزاردهنده هستند. دردی بی امان که از شقیقه ها آغاز و در تمام سر گسترش می یابد.

سالهاست که مردم با این بیماری و عوارضی همچون تهوع، ناتوانی در تحمل نور و صدا و حتی ناراحتی گوارشی دست و پنجه نرم میکنند. گاهی برای تسکین میگرن از داروهای گیاهی و گاهی نیز از داروهای شیمیایی استفاده می شود اما در آخرین آزمایشات پزشکی "اعمال تغییراتی در مولکول های بدن" را به عنوان راه حلی جهت تسکین این دسته سردردها معرفی کرده اند. روشی که بیمار را از مصرف دارو بی نیاز می کند.

در یک مطالعه آزمایشی که در مجله Cephalalgia به چاپ رسیده نشان داده اند که تنها با تغییر مولکول های خود بدن بوسیله یک اینهالر (اسپری) می توان نیاز افراد میگرنی به دارو را کم یا قطع کرد.

حتما بخوانید تاثیر میگرن بر بروز بیماری های قلبی-عروقی

در این مطالعه که بر روی 11 نفر دارای "اورا" (کسانی که قبل از حمله میگرنی دچار مشکلات حسی و بصری می شوند)، صورت گرفته است، اکسیژن و کربن دی اکسید را با اینهالر به درون بدن اسپری کرده اند. این دو مولکول از عناصر طییعی بدن هستند و نتایج حاصل نشان داده است که، چند ثانیه پس از استنشاق، عروق مغذی مغز را گشاد کرده  است. این کاراکسیژن رسانی به مغز را تا 70 درصد بالا برده و جلوی زنجیره مخرب ایجاد میگرن را می گیرد.

ترول یوهانسن، کارشناس ارشد مهندسی، که مطالعه را در دانشگاه علوم پزشکی آروس دانمارک پیش برده می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیمیگرن در نتیجه یک سری اتفاقات زنجیره ای رخ می دهد که به علت انقباض عروق خونرسانی کافی برای تامین اکسیژن مورد نیاز مغز انجام نمی گردد.

حتما بخوانید دلیل شیوع بیشتر میگرن در زنان

مطالعه آزمایشی در سال 2016-2017 بر روی 11 مریض با "اورا" انجام شد. یکی از اثرات آزمایش این بود که با هر بار استفاده اثر اینهالر بیشتر دیده می شد. در 55 درصد افراد بار اول و 78 درصد افراد بار دوم اثر مشاهده شد.

نتیجه تحقیقات پزشکیهرچند این مطالعه بر جامعه آماری محدودی صورت گرفته است اما مطالعه نشان دهنده اثر قابل توجه فیزیولوژیکی است. یوهانسن در صدد انجام آزمایش بر جامعه بالینی بزرگتری است، به طوری که میگرن بدون اورا و میگرن مزمن را هم پوشش دهد.

دکتر رئوف شغابی
دکتر رئوف شغابی