خوردن هنگام سیری: نبرد بین دو سیگنال مغز
خوردن هنگام سیری: نبرد بین دو سیگنال مغز

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/07/18 بازدید : 2394

اگر شما از دسته افرادی هستید که حتی در زمان سیری هم به خوردن ادامه میدهید، باید برایتان جالب باشد که بدانید این موضوع یک نبرد جدی بین دو گروه سلول از مغز  است! با سیبویه همراه شوید...

چرا تمایل به ادامه خوردن بر سیگنالی که میگوید ما سیر هستیم غلبه پیدا میکند؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که علت، مبارزه میان دو گروه همسایه از سلول های مغزی است، که در آن سیستم اپویید مغز نیز نقش دارد. این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم بر روی موش ها انجام شده است، اما دانشمندان بر این باورند که یافته ها در این زمینه در درک بهتر مکانیزم های انسان نیز موثر خواهد کرد.

حتما بخوانید رژیم غذایی مدیترانه ای و تاثیر آن بر کنترل کلسترول

در سال های اخیر اضافه وزن یک مشکل عمومی در کشورهای کم درآمد، متوسط و حتی کشورهای پر درآمد است. این عاملی است بر افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و همچنین سرطان. طبق آمار سازمان بهداشت (WHO) در سال 2016، تعداد بزرگسالان جهان با اضافه وزن 39 درصد و تعداد چاق ها 13 درصد تخمین زده شده است.

مطالعه بر روی عوامل علمی چاقی و نقش مغز در تنظیم میزان غذایی که می خوریم، بسیار گسترده است. در همین زمینه پروفسور Akil و همکارانش بر روی دو گروه کوچک از سلول های عصبی مجاور، (یا نورون ها) که در هیپوتالاموس متمرکز شده اند و در کنترل رفتارهای تحریکی دخیل هستند، مطالعه ایی انجام داده اند. این دو گروه سلول عصبی، (pro-opiomelanocortin (POMC) به عنوان پدال ترمز (نقش بازدارنده) و agouti-related peptide (AgRP) به عنوان پدال گاز (عنصری که انسان را به خوردن تحریک می کند) نام دارند.

برای اینکه مشخص شود این دو گروه سلولی چطور بر هم تاثیر می گذارند، با ابزاری به نام Optogenetics و نور لیزر سیگنالهای این دو گروه سلولی را فعال و غیرفعال کردند. این کار بر روی موش هایی انجام شد که بیش از حدغذا خوره بودند.

پروفسور اکیل در این باره می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکینتایج آزمایشات نشان داد که وقتی سلولهای POMC فعال می شوند، این سلول های AgRP موجود در همسایگی شان را نیز فعال می کند. این بدان معنی است که پدال گاز و ترمز در تغذیه همزمان درگیر شدند و نتیجه آن است که پدال گاز برنده می شود!!
هنگامی که هر دو گروه سلولی در یک زمان تحریک می شوند، AgRP، عامل تحریک کننده حس گرسنگی، غلبه پیدا میکند و همین امر موجب می شود در حالی که سیر هستید، تمایل به خوردن دارید.

نتیجه تحقیقات پزشکیدر نتیجه آزمایشات، دانشمندان دریافتند که با استفاده از روش Optogenetic، می توانند سلول های POMC را بدون فعال کردن سلول های AgRP فعال کنند. این عمل موجب کاهش سریع و "قابل توجه" میل به خوردن در موش ها می شود.
با استفاده از ابزار شبیه سازی، نقشه سه بعدی ای از مسیرهایی که از POMC و AgRP آغاز می شوند، ترسیم کردند. پس از فعال بودن، این مسیرهای سیگنالینگ باعث احساس سیری یا تمایل به خوردن می شود.

در آزمایش های بعدی، محققان سیگنال هایی را که در پایین دست فعال سازی سلول های POMC و AgRP قرار دارند، کشف کردند که اثرآنها به طور گسترده ای در مغز گسترش می یابد و حتا مناطقی از قشر مغز را شامل میشود که ادراک، حافظه و توجه را کنترل می کنند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی