بوی بیماری بر افراد سالم تاثیر می‌گذارد
بوی بیماری بر افراد سالم تاثیر می‌گذارد

آلرژی و ایمنی

تاریخ انتشار : 1397/07/08 بازدید : 3842

بیماری و عفونت می تواند بوی بدن را تغییر دهد. این موضوع می تواند یک ابزار مهم در تشخیص بیماری باشد، هرچند که ما معمولا از آن آگاهی چندانی نداریم. با سیبویه همراه شوید تا تاثیر بوی بیماری بر افراد سالم را بررسی نماییم...

بین بو و سلامتی رابطه ای قوی وجود دارد. در یک سطح بسیار ابتدایی، بوی فرد تا مقدار زیادی، وضعیت سلامت وی را نشان می دهد. حال به دنبال سرنخ ها برای تشخیص بیماری اطرافیان از طریق بوی بدن آنها هستیم. چرا که اگر بتوانیم حس کنیم که یک غریبه در اتوبوس سرماخورده است، ممکن است به صورت غریزی از نشستن کنار او خودداری کنیم.

جالب است بدانید که، جوندگان مهارت خاصی در استشمام بیماری دارند و این موضوع بر رفتار اجتماعی آنها تاثیر می گذارد. آنها تصمیم می گیرند که چه زمان، با چه کسی ارتباط برقرار نکنند! قوی تر بودن حس بویایی حیوانات عاملی شده تا محققان از آنها برای شناسایی برخی بیماری های خاص استفاده نمایند. به عنوان مثال، دانشمندان در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا بدنبال آموزش سگها برای استشمام سرطان تخمدان بودند.

حتما بخوانید استشمام بویی که وجود ندارد

موش ها نیز ثابت کرده اند توانایی شناسایی التهابات بدن را دارند. این تغییرات ظریف به جوندگان اجازه می دهد تا نشانه هایی از علائم احتمالی عفونت را بیابند و در نتیجه از سرایت بیماری جلوگیری کنند.

بنابراین، برای تست اینکه چگونه تغییرات بو در افراد سالم تاثیر می گذارد، Gervasi و تیمش به یک گروه از موش ها لیپوپلی ساکارید (LPS)، یک سم غیر عفونی که باعث التهاب در بدن می شود تزریق کردند.

نتیجه تحقیقات پزشکیمحققان، جوندگان عفونی LPS را که نشان دهنده یک مدل عفونت بودند، در محفظه که تعدادی از موش های کاملا سالم وجود داشتند قرار دادند.
سپس آنها "موش های بیوسنسور" را وارد کردند که همچنین به عنوان "موش های sniffer" شناخته می شوند که حیوانات آموزش دیده اند تا بین بوی خاصی از ادرار موش هایی که به آنها LPS تزریق شده و ادرار تولید شده توسط موش های سالم متوجه تفاوت شوند.
موشهای سالم که یک محفظه را با موشهای "بیمار" به اشتراک گذاشتند، تمایل داشتند بوهایی مشابه گروه دیگر تولید کنند.
این یافته ها در آزمایش های بعدی قوی تر شد که دانشمندان موش های سالم و تزریق LPS را در محوطه های جدا شده توسط پارتیشن سوراخ شده جدا کردند که به بوی آن اجازه می داد تا گردش کند اما حیوانات دو گروه را از لمس و تعامل جلوگیری می کرد.
این آزمایش دوم همچنین نشان داد که روش انتقال به دلیل تعامل فیزیکی بین موش ها نیست.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی