10 دقیقه تمرین ورزشی سبک در روز خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد
10 دقیقه تمرین ورزشی سبک در روز خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/07/07 بازدید : 1399

انجام تمرینات سبک بدنی "یوگا" یا "تای چی"، می تواند اتصال بین بخش هایی از مغز که مسئول تشکیل و ذخیره حافظه هستند را افزایش و در نتیجه، احتمال بروز آلزایمر در افراد را کاهش دهد. این یافته ایی است که محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین و دانشگاه Tsukuba ژاپن، در مطالعات خود ارائه داده اند.

در این تحقیق مغز 36 جوان سالم که در طول روز تنها 10 دقیقه فعالیت بدنی داشتند مورد بررسی قرار گرفت و اتصالات بیشتر و نمسجم تری بین سینوس دندانه دار هیپوکامپ و مناطق قشر مغز، (که با پردازش حافظه ارتباط دارند،) مشاهده شد. نکته مهم این بود که هرچه سطح این اتصال بالاتر میرود، میزان خاطراتی که فرد به یاد می آورد، بیشتر می شود.

حتما بخوانید کاهش استرس با نیم ساعت ورزش در گروه های آمادگی جسمانی در مقایسه با ورزش انفرادی

یاسا، مدیر مرکز نروبیولوژیِ یادگیری و حافظه UCI و ابتکار مغز UCI، در این باره گفت:

نقل قول از متخصصان پزشکیمی دانیم که ورزش باعث تولید سلول های مغز در ناحیه حافظه می شود، اما یافته های اخیر می گویند که فعالیت بدنی حتی در حد بسیار کم و سبک ارتباطات بخش های مربوط به حافظه را در مغز منسجم تر میکند و این امر موجب کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر خواهد بود.

البته باید بیان کرد که این تحقیقات و بررسی نتایج بر روی بزرگ سالان که در معرض خطر بالای اختلالات روانی مربوط به سن هستند، نیز در حال انجام است.

یاسا ادامه داد:

نقل قول از متخصصان پزشکیواضح است که دانستن اینکه تجویز ورزش برای سالمندان، بهترین روش در جهت کاهش احتمال بروز آلزایمر است، بسیار با ارش می باشد.

بهترین تمرین های ورزشی برای درمان آلزایمر

  • یوگا
  • تا چی؛ یک نوع هنر رزمی چینی برای اتصال ذهن و حرکات بدن است.
  • جنگا یا برج هیجان؛ به وسیله چوب یک برج بسازید و بعد به نوبت یک بلوک چوبی از برج بیرون بکشید و آن را در بالای برج قرار دهید. باید تلاش کنید که برج فرو نریزد.

هشدار: خیلی از افرد معتقد هستند که برای جلوگیری از آلزایمر حل کردن جدول سودوکو و بازی با مکعب روبیک بسیار موثر است! اما این یک باور کاملا غلط است!! محققان می گویند که این کا نه حافظه را بهتر میکند و نه هوش را بیشتر!!

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی