کنترل وزن در دوران حاملگی
کنترل وزن در دوران حاملگی

تغذیه و رژیم درمانی

تاریخ انتشار : 1397/06/21 بازدید : 2797

زنان چاق و دارای اضافه وزن، در دوران بارداری، افزایش وزن بسیار زیادی دارند. که این عامل، موجب افزایش شانس ابتلا به عوارض جدی برای خود و نوزادانشان خواهد بود. اما می توان با رعایت رژیم های غدایی خاص و ورزش های مناسب در دوران بارداری، این افزایش وزن را کنترل نمود. با سیبویه همراه شوید.

حتما بخوانید عوارض جانبی داروهای کنترل بارداری

در اواسل دهه 2000، پزشکان دریافتند افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری، مشکلاتی همچون فشار خون بالا و دیابت را به همراه دارد. اما تا قبل از این، کنترل وزن تنها از جنبه زیبایی مورد بحث قرار می گرفت. اما امروزه این مسئله ایی است که از جنبه سلامتی مادر و کودک مورد بررسی قرار می گیرد.

یک دسته آزمایش جدید که توسط سازمان بهداشت ملی تامین اعتبار شده است نشان می دهد که زنان باردار می توانند به صورت ایمن افزایش وزن خود را با رژیم غذایی و اضافه کردن ورزش محدود کنند.

دکتر آلان پیسمن، مسئول بخش داروسازی مادر-جنین در دانشگاه شمال غربی فینبرگ، دانشکده داروسازی و متخصص زنان و زایمان در داروهای مخاطره آمیز در شمال غرب آمریکا می‌گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیزنان می توانند سنت ها را برای کنترل میزانِ افزایش وزن در بارداری، تغییر دهند. این عامل می تواند موجب کم شدن چاقی در دوران کودکی و کاهش ریسک ابتلا به دیابت برای فرزندان آن ها نیز باشد.

زنان چاق و دارای اضافه وزن گروه بحرانی برای هدف قرار گرفتن (آزمایشات) هستند چرا که آن ها دارای نرخ رشد وزن بیش از حد بارداری و حفظ آن پس از زایمان هستند. آن ها همچنین بیشتر شانس داشتن فرزندان چاق را دارند.

حتما بخوانید طبقه بندی مصرف دارو ها در بارداری

توصیه می شود زنان باردار، افزایش وزن خود را به 7 تا 11 کیلوگرم و زنان چاق به 5 تا 9 کیلوگرم محدود کنند، در مقایسه با زنان با وزن معمولی که این بازه بین 11 تا 16 کیلوگرم است.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی