حساسیت کنتراست بینایی کم با نقص شناختی در زنان سالخورده گره خورده است
حساسیت کنتراست بینایی کم با نقص شناختی در زنان سالخورده گره خورده است

مغز و اعصاب

تاریخ انتشار : 1397/06/18 بازدید : 1444

بر اساس مطالعه ای جدید خانم های سالخورده با حساسیت کنتراست بینایی کاهش یافته در خطر ابتلا و پیشرفت به نقص شناختی خفیف یا زوال عقل می باشند.

حتما بخوانید بیماری دمانس یا زوال عقل چیست؟

بر اساس گفته های دکتر کریستین از دانشگاه کالیفورنیا این ارتباط قبلاً در تحقیقات مقطعی یافت شده بود، و تاکنون به طور چشمگیری مطالعه نشده است.

این گروه یک مطالعه ی جامعه محور و چشمگیر بر روی زیرنمونه ای از زنانی از مطالعه ی شکستگی های پوکی استخوانی، یک آزمایش چندمحوری جغرافیایی که پیش بینی کننده های سقوط و شکستگی ها را ارزیابی میکند، انجام داد.

تمام 1352 خانم ساکن در جامعه، که بیشترشان سفیدپوست بودند، از 3 منطقه برای حساسیت کنتراست، یک سنجش عملکردی از بینایی با کنتراست پایین ارزیابی شدند. میانگین  سنی بیماران در محور ابتدایی 77.7 بود. با مقیاس 0 (بدترین) تا 150 (بهترین) حساسیت تطابقی میانگین 32.9 بود.

حتما بخوانید افزایش طول عمر با ورزش

10 سال از محور ابتدایی؛ 536 (39.6%) از خانم ها نقص شناختی خفیف/ زوال عقل توسعه داده بودند. خانم هایی با محور ابتدایی پایین تر حساسیت تطابقی ریسک افزاینده ای از نقص شناختی خفیف/ زوال عقل داشتند (p< 0.0001 برای روند خطی) برای انهایی که در پایین ترین چارک حساسیت تطابقی قرار داشتند، احتمال توسعه ی نقص شناختی خفیف / زوال عقل 2.16 بار بیشتر از آنهایی بود که در بالاترین چارک قرار داشتند.

هر 10 نقطه کاهش در حساسیت کنتراست با 21% افزایش در احتمال توسعه ی نقص شناختی خفیف / زوال عقل همراه بود (OR تطابقی و 1.5) تنظیمات اضافی برای امتیاز افسردگی، مصرف الکل، دیابت، افزایش فشار خون و امتیاز شناختی محور ابتدایی منجر به نتایج مشابه شد (OR, 1.15).

حتما بخوانید اهمیت سلامت دندان در افزایش طول عمر در سالمندان

دکتر یافی از طریق ایمیلی به رویترز سلامت اعلام داشت که این تحقیقات اهمیت دارند و تنها مطالعه برای ارزیابی چشمگیر این مورد است که چگونه کنتراست بینایی ضعیف با ریسک بالاتری از توسعه ی زوال عقل و نقص شناختی خفیف و پس از 10 سال پیگیری همراه است.

به گفته ی وی پیام اصلی این است که اختلال عملکرد بینایی یا تخریب سیستم بینایی ممکن است فاکتور خطر یا نشانگر ابتدایی برای زوال عقل باشد.

دکتر تیناتین چابراشویلی رئیس کلینیک زوال عقل در مرکز پزشکی Tufts در بوستون به رویترز سلامت اعلام داشت که این یافته ها نشان میدهند که درگیری سیستم بینایی به موازات یا پیشتر از تخریب عصبی مرتبط با زوال عقل رخ میدهد.

دکتر تیناتین چابراشویلی که در این مطالعه مشمول نبود هشدار داد که این مطالعه نمیتواند بین انواع زوال عقل تمایزی قائل شود و همچنین به کمبود تنوع در نمونه ی مطالعه اشاره کرد.

به گفته ی وی یافته ها ممکن است در شناسایی افرادی که در خطر توسعه ی زوال عقل در 10 سال هستند کمک کند، به علاوه این مورد به خصوص زمانی برای ما اهمیت دارد که درمان های محافظت کننده ی عصبی داریم.

این مطالعه که توسط کمک های مالی از مؤسسه ی ملی پیری دکتر یافی و همکارانش حمایت میشده است، هیچگونه تضادی گزارش نکرده است.

منبع: Medscape

دکتر کیمیا کاظمی
دکتر کیمیا کاظمی