اهمیت سلامت دندان در سالمندان
اهمیت سلامت دندان در سالمندان

دندانپزشکی

تاریخ انتشار : 1397/06/15 بازدید : 2194

سالمندان با دندان های کمتر، بهداشت دندان ضعیف و کرم خوردگی، میزان بیشتری ناترازی باکتری ها و قارچ ها (ریزاندامگان همزیست یا میکروبیوم ها) را جذب می کنند. این موضوع می تواند برای سلامت تنفسی آن ها مضر باشد.

تا قبل از این، محققان می دانستند که استنشاق بزاق دهان می‌تواند منجر به ذات الریه (یکی از علل اصلی مرگ در کهنسالان با اختلالات بلعیدن) شود و میکروبیوم های زبان منبع اصلی جمعیت میکروب های دهان هستند، که با بزاق فرو می روند.

اما تحقیق جدیدی، که دکتر یومیشیتا در جهت شناخت تغییرات در ترکیبات میکروبیوتای زبان که با وضعیت بهداشت دهان در بین کهنسالان خانه سالمندان انجام داده است، میکروبیوتای زبان از مرکز ناحیه پشتی زبان با استفاده از یک مسواک برقی (به عنوان وسیله نمونه برداری) جمع آوری کردند و از روش توالی نسل بعد برای تجزیه و تحلیل نمونه ها استفاده کردند.

حتما بخوانید 10 دقیقه تمرین ورزشی سبک در طول روز خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد.

محققان دریافتند که تجمع باکتری به وضعیت دندان های اطراف زبان متکی نیست، در حالی که ترکیبات میکروبیوم بخصوص فراوانی نسبی باکتری های همزیست، با حالت دندان در ارتباط است.

دکتر یاماشیتا می گوید:

نقل قول از متخصصان پزشکیترکیبات همسفره میکروبیوتا مخصوصا فراوانی غالب همزیستان، ارتباطی با وضعیت دندان را نشان می دهند.

دو دسته همزیست از همزیستان برجسته در میکروبیوم های زبان موجودند:

  • همزیست تشکیل شده از  Prevotella histicola, Veillonella atypica, Streptococcus salivarius, and Streptococcus parasanguinis، که با سالیواریوس در ارتباط هستند
  • همزیست Streptococcus parasanguinis که با افزایش خطر مرگ بر اثر ذات اریه در کهنسالان ضعیف همراه است.

گروه باکتریایی در سالمندانی که دندان کمتر و نمایه پلاک بیشتری و پوسیدگی دندان بیشتر داشتند، برجسته تر بودند.

این مطالعه بر اهمیت بهداشت دندان تاکید می کند. دکتر یاماشیتا می گوید: باید اهمیت بیشتری به وضعیت سلامتی سالمندانی دهیم که وضعیت دندان های نامناسبی دارند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی