آلودگی هوا، دلیل کاهش سن امید به زندگی
آلودگی هوا، دلیل کاهش سن امید به زندگی

سلامت عمومی

تاریخ انتشار : 1397/06/15 بازدید : 2329

این اولین باری است که اطلاعات مربوط به آلودگی هوا و طول عمر با همدیگر بررسی می شوند تا میزان تغییرات جهانی بر روی آنکه این دو چگونه بر میزان امید به زندگی افراد اثر می گذارند، اندازه گیری شود. 

محققان، ریزگردهایی کوچک تر از 2.5 میکرون (PM2.5) موجود در هوای خارج از خانه را بررسی کردند. این ذرات ریز می توانند در اعماق ریه وارد شوند. تنفس ذرات معلق PM2.5 می تواند خطر بروز حمله قلبی، سکته، بیماری تنفسی و سرطان را افزایش دهد. آلودگی های PM2.5 از نیروگاه های برق، خودرو ها و کامیون ها، آتش سوزی ها، کشاورزی و آلودگی های صنعتی به وجود می آیند.

حتما بخوانید تاثیر آلودگی هوا بر زوال مغز و ابتلا به آلزایمر

تیم تحقیقاتی توسط جاشوا آپته در دانشکده مهندسی Cockrell در دانشگاه تگزاس در شهر آستین هدایت می شد. این تیم از اطلاعات تحقیق جهانی Global Burden of Disease برای اندازه گیری میزان انتشار PM2.5 و عواقب آن در 185 کشور استفاده کردند. سپس آن ها میزان تاثیر بر روی سن امید به زندگی را برای هر کشور و همچنین در ابعاد جهانی اندازه گیری کردند.

این حقیقت که ذرات ریز در هوا یک کشنده بزرگ جهانی است در حال حاضر به خوبی شناخته شده است. و ما همگی در مورد اینکه چقدر زندگی می کنیم اهمیت قائلیم.  آلودگی هوا تاثیر بزرگی بر روی بقا (به طور میانگین یک سال) در دنیا دارد.

بررسی تاثیرات مخرب آلودگی هوا و راه های برای غلبه بر آن می تواند به اندازه بررسی روی درمان سرطان جدی باشد. جالب است بدانید که در کشورهای آسیا ، اگر آلودگی هوا به عنوان خطری برای حیات حذف شود، 60ساله ها می توانند 15 تا 20 درصد شانس بیشتر زندگی کردن تا سن 85 یا بیشتر را داشته باشند.

دکتر محمد حسین رمضانی
دکتر محمد حسین رمضانی